آقای دکتر مهدی زارع رئیس شاخه زمین شناسی فرهنگستان علوم در گفت‌وگو با میزان گفت: طی سال‌های اخیر، با تغییرات اقلیمی بسیاری در جهان مواجه هستیم که این تغییرات اثرات مخربی بر زندگی انسان‌ها می‌گذارند.

وی افزود: جاری شدن سیلاب یکی از این اثرات مخربی است که به ویژه در سال‌های اخیر در بسیاری از شهر‌های کشور ما خرابی‌هایی ایجاد کرده است.

استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله ادامه داد: متاسفانه هر سال سیل می‌آید و علاوه بر نابود کردن زندگی هموطنانمان، سازه‌های شهری را خراب کرده و باعث ایجاد خسارات بسیاری می‌شود.

این عضو فرهنگستان علوم گفت: اما مشکل اینجاست که مسئولان برای این مشکل هرساله، چاره‌ای نمی‌اندیشند و هر بار علاوه بر خسارات مالی، عده‌ای از هموطنان ما در این حوادث طبیعی جان خود را از دست می‌دهد.

زارع بیان کرد: بسیاری از شهر‌هایی که در آن‌های سیل‌های ویران کننده پدید می‌آید، «سیستم فاضلاب شهری» ندارد. به این معنا که در صورت بارش شدید، هیچ مجرای برای جمع آوری این آب‌ها از سطح کوچه و خیابان‌ها وجود ندارد.

وی افزود: به همین دلیل با بارش‌های شدید در مدت زمان کوتاهی، سیل در شهر جاری می‌شود و هر چیزی که سر راه خود باشد را از بین می‌برد.  

رییس شاخه زمین شناسی گروه علوم پایه فرهنگستان علوم اظهار کرد: در شهر‌هایی همچون اهواز، عدم وجود سیستم گردآوری آب‌های سطحی، باعث جمع شدن اب می‌شود. همچنین در این شهر، هنگامی که حجم آب ورودی به رودخانه کارون افزایش می‌یابد، اب رودخانه به شهر وارد می‌شود.

این کارشناس حوادث طبیعی با اشاره به وضعیت پایتخت گفت: در تهران از سال ۱۳۴۸ ساخت فاضلاب آغاز شد و پس از انقلاب اسلامی، این شبکه توسعه یافت. به همین دلیل در تهران کمتر شاهد جاری شدن سیلاب هستیم.

وی اذعان کرد: البته در برخی محلات جنوبی پایتخت نیز، سیستم فاضلاب از حد نیاز، کمتر است، اما نسبت به سایر شهرها، تهران وضعیت بهتری دارد.

زارع در خاتمه گفت: متاسفانه در حاشیه شهرها، ساخت و ساز بسیار سریع و ارزان صورت می‌گیرد و که به این نکته ایمنی نیز توجه نمی‌شود.

IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمد صال مصلحیان
اعتلای علوم پایه، گامی اساسی در مسیر توسعه
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر مهدی گلشنی
در دنیای علم ما مشق نویس هستیم
IMAGE گفتگوی ایکنا با رضا داوری اردکانی
درد فلسفه مقدم بر علم فلسفه است
IMAGE گفتگوی فرهنگ امروز با دکتر رضا داوری اردکانی
درباره سایه، شعر و سیاست
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمدرضا اسلامی
جهان اول کشوری است که در برابر همه سختی‌ها ایستاده است

جدید ترین تصاویر

دکتر رضا داوری اردکانی
08
شورای عمومی گروه علوم مهندسی
10