تهران – ایرنا – معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه گفت: مطالعات آمایش سرزمین تاکید می کند صنایع آب بر ، انرژی بر و صادارت محور باید در کنار سواحل ایجاد شود.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، سید حمید پور محمدی روز پنجشنبه در مراسم گرامیداشت روز جهانی آینده افزود: با توجه به چالش های زیست محیطی و کمبود منابع آب باید جانمایی صنایع کاملا علمی و حساب شده انجام شود.
وی تاکید کرد: از این رو همه باید تلاش کنیم تا به این مقوله نظم به بخشیم تا در آینده شاهد از بین رفتن و یا کم شدن چالش های محیط زیستی باشیم.
وی با اشاره به اهمیت پژوهش در کشور گفت: یک درصد بودجه دستگاهها باید صرف پژوهش شود، اما بسیاری از دستگاهها نه انگیزه و نه علاقه و یا موضوعی ندارند که بخواهند در باره آن پژوهش کنند و این مسئله از این رو عملکرد بسیار نازلی دارد.
وی ادامه داد: برای اینکه دولت به این مسئله سامان دهد تصمیم گرفته شد در استانها این یک درصد یکجا برداشت و با دانشگاهها قرارداد بسته شود تا در این زمینه تحرکی در مراکز دانشگاههایی صورت گیرد.
پورمحمدی ادامه داد: با این جهت گیری ها قرار شد دولت مبلغ هزار و 150میلیارد تومان در اختیار مراکز رفاهی و صندوق ها در دانشگاهها به صورت امانت قرار دهد تا صرف شهریه و یا خوابگاه دانشجویان شود.
وی با بیان اینکه به این مبلغ وجوه اداره می گویند، گفت: این مبلغ باید به دولت برمی گشت، اما دولت از مجلس اجازه گرفت کل این رقم را به صندوق دانشگاهها کمک کند تا به سرمایه آنها تبدیل شود.
وی در ادامه به لایحه بودجه 1397 در کشور اشاره کرد و گفت: این بودجه در فضایی نوشته شد که اولا در شش ماهه اول امسال کشور حدود شش درصد رشد اقتصادی بدون نفت ، کاهش یک درصدی نرخ بیکاری و نرخ یک درصدی تورم را داشت.
وی افزود: در این فضا، بودجه کل کشور 348 هزار میلیارد تومان بدون احتساب صندوق توسعه ملی و 368 هزار میلیارد تومان با احتساب صندوق توسعه ملی تقدیم مجلس شد.
وی گفت: بودجه ای که به مجلس تقدیم شد اولین بودجه از دولت دوم روحانی بود که باید تلاش می شد خواسته های مردم را تا جایی که مقدور بود در بودجه منعکس می کردیم. براین اساس طبق مطالعه سازمان برنامه و بودجه چهار موضوع به عنوان اولویت های لایحه بودجه 97 مد نظر قرار گرفت؛ به نحوی که پاسخگوی نیاز جامعه و خواست عمومی باشد.
پورمحمدی ادامه داد: توسعه خدمات عمومی به مردم شامل آب، برق، گاز ، فاضلاب و آموزش ، تحرک به تولید و ایجاد اشتغال برای جوانان به ویژه فارغ التحصیلان و بانوان ، تلاش در جهت رفع فقر مطلق و بسط بهداشت و سلامت مردم و شفاف تر و منطقی کردن بودجه، چهار اولویت لایحه بودجه 97 بود و در کنار تمام اینها حمایت از توسعه علم هم مد نظر قرار گرفت.
وی با اشاره به بحث توسعه خدمات عمومی گفت: از آنجا که منابع عمومی دولت محدود است و بر اثر جهت گیری های بودجه ای در یکی دو دهه گذشته حجم بودجه جاری زیاد شد، از این رو امکان اینکه خدمات فراوان به مردم داده شود میسر نبود. بر این اساس آن چیزی که دولت برای سال آینده بر روی آن تمرکز کرد بحث طرحها و پروژه های نیمه تمام بود.
وی ادامه داد: حدود 76 هزار پروژه نیمه تمام به ارزش 15 هزار میلیارد تومان در کشور وجود دارد که تمام شدن آنها به 500 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است و با توجه به بودجه عمرانی که هر سال پرداخت می کنیم، پایان یافتن این پروژه ها 12 سال طول می کشد.
پورمحمدی اظهار کرد: آن چیزی که در این زمینه انجام شد این بود که پروژه ها را تبدیل به بازاری برای حضور مردم در بخش اقتصاد کنیم. بنابراین تصمیم گرفته شد تمام پروژه های نیمه تمامی که قابل فروش هستند فروخته شوند که در این راستا 14 هزار پروژه برای فروش به مجلس تقدیم شد و همچنین پروژه هایی که قابل مشارکت هستند زمینه مشارکت بین دولت و مردم شکل گیرد.
وی جهت گیری دیگر بودجه در زمینه تولید و اشتغال اشاره کرد و گفت: حدود سه میلیون و 200 هزار جوان دانش آموخته دانشگاهی جویای کار و پنج میلیون فارغ التحصیل داریم که جزو جامعه فعال ما نیستند؛ زیرا زمینه حضور آنها در این عرصه فراهم نشده است.
وی با تاکید بر اینکه باید برای این عده شغل ایجاد می کردیم، افزود: بنابراین از ساز و کارهای مختلف که از طریق منابع عمومی دولت ، که از طریق صندوق توسعه ملی و نظام بانکی موضوعاتی برای اشتغال در دستور کار قرار گرفت، هدف اولیه دولت این بود که با افزایش حامل های انرژی درآمد آن را صرف تولید و اشتغال کند که به علت فعل و انفعالات صورت گرفته مسکوت ماند و قرار شد از سایر منابع استفاده شود.
پورمحمدی اظهار کرد: موضوع بعدی ساخت بافت های فرسوده ، توسعه حمل و نقل عمومی به ویژه با کاهش آلودگی در شهرها، کشاورزی، صنعت و آموزش جوانان در زمینه اشتغال بود که در بودجه به آن پرداخته شد.
وی گفت: مسئله بعدی توسعه سلامت و بهداشت مردم و رفع فقر بود. در این راستا در ابتدای امسال دولت مستمری افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی را سه برابر کرد، این اقدام تمهیدات مقدماتی برای حذف یارانه افراد متمول بود؛ به نحوی که اکنون یک خانواده یک نفره 200هزار تومان و یک خانواده پنج نفره 700 هزار تومان از دولت پول دریافت می کند.
وی ادامه داد: در این طرح افرادی که درآمد آنها از خط مستمری پایین تر است را هدف قرار دادیم که 600هزار خانوار در قالب سه میلیون نفر شامل آن می شوند.
وی گفت: در این راستا همچنین دولت 30 هزار میلیارد تومان به جز بودجه اختصاصی دانشگاهها به بخش سلامت کمک کرد و سال آینده با درصدی رشد آن را اضافه می کند، مبلغ شش تا هفت هزار میلیارد تومان دیگر نیز در مجلس به آن اضافه شد.
پورمحمدی گفت : در زمینه علم به رغم کشمکش هایی که در بحث معیشت اساتید بین دولت و مجلس بود ، دولت موفق شد در بخشی از آن تغییراتی ایجاد کند.
وی با بیان اینکه در این راستا چند کار انجام شد، گفت: تجهیزات دانشگاهها چه در بخش وزارت علوم و چه وزارت بهداشت عمدتا فرسوده است و دولت اختیار داشت برای اینکه بتواند از خارج تامین مالی کند بر این اساس دولت پذیرفت دانشگاه ها تا مبلغ یک میلیارد دلار خود را تجهیز کنند و بازپرداخت آن را با اصل و سود دولت بر عهده بگیرد که اجازه آن را از مجلس گرفت.
وی افزود: همچنین از آنجا که عمده دانشگاهها به صورت هیات امنایی اداره می شوند، اما دولتی هستند مجلس اجازه داد تا چهار هزار میلیارد تومان برای تجهیز از بازار مالی تامین کند.
پورمحمدی گفت: از سوی دیگر از آنجا که رابطه دقیقی میان فارغ التحصیلان و دانشگاهی و حوزه های تولیدی وجود ندارد، ساز و کاری دیده شد تا رقمی حدود 600 میلیارد تومان از منابع شرکت ها برای پایان نامه های دانشجویان زیر نظر اساتید در راستای موضوعات اقتصادی و فعالیت های تولیدی اختصاص یابد.
مراسم گرامیداشت روز جهانی آینده، با موضوع ضر ورت آینده نگری در مواجهه با چالش ها، برنامه ششم توسعه با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم و جمعی از متخصصان امر در فرهنگستان علوم برگزار شد.

 

IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر مهدی گلشنی
در دنیای علم ما مشق نویس هستیم
IMAGE گفتگوی ایکنا با رضا داوری اردکانی
نیازمند درد فلسفه ایم نه علم فلسفه
IMAGE گفتگوی فرهنگ امروز با دکتر رضا داوری اردکانی
درباره سایه، شعر و سیاست
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمدرضا اسلامی
جهان اول کشوری است که در برابر همه سختی‌ها ایستاده است
IMAGE گفتگوی فرهیختگان با رضا داوری اردکانی
جهان جدید را خرد تاریخی راه برده است

جدید ترین تصاویر

مجمع عمومی
بیست و یکمین جلسه پیشبرد ریاضیات کشور_1
انرژی و محیط زیست
08