روزنامه اطلاعات، چهارشنبه 22 دی 1395، صفحه 3

استاد دکتر علی شریعتمداری عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران و چهره ماندگار تعلیم و تربیت کشور دار فانی را وداع گفت. او که نخستین وزیر فرهنگ و آموزش عالی جمهوری اسلامی ایران و همچنین نخستین رئیس فرهنگستان علوم بود، پس از تحمل یک دوره بیماری در شیراز درگذشت.

به گزارش روابط عمومی فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران،دکتر علی شریعتمداری، استاد و مؤلف و مدرس متون روان شناسی در سال ۱۳۰۲در شیراز به دنیا آمد. او تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در همین شهر به پایان رسانید و موفق به اخذ درجه لیسانس در دو رشته‌ فلسفه و علوم تربیتی در سال ۱۳۳۲ و علوم قضایی در سال ۱۳۳۵ شد. شریعتمداری کارشناسی ارشد رشته آموزش متوسطه را در سال ۱۳۳۶ از دانشگاه میشیگان و دکترای فلسفه، تعلیم و تربیت و
برنامه ریزی درسی را در سال ۱۳۳۸ از دانشگاه تنسی دریافت کرد. دکتر شریعتمداری خدمات آموزشی خود را از آموزش و پرورش آغاز کرد و طی سال‌ های ۱۳۲۱ تا ۱۳۲۸ به عنوان آموزگار و از سال ۱۳۳۰ لغایت ۱۳۳۵ به‌ عنوان دبیر به تدریس پرداخت. او از سال ۱۳۳۹ به عنوان دانشیار علوم تربیتی دانشگاه شیراز و از سال ۱۳۴۳ به عنوان استاد علوم تربیتی دانشگاه اصفهان به تدریس مشغول شد و طی سال‌ های ۱۳۴۴ تا ۱۳۴۶ به عنوان استاد مدعو در دانشگاه‌ های ایندیانا و تنسی نیز به تدریس مشغول بود. دکتر علی شریعتمداری از سال ۱۳۵۸ تا پیش از بازنشستگی استاد تعلیم و تربیت در دانشگاه تربیت معلم تهران بود.
از سمت‌های اجرایی دکتر علی شریعتمداری می توان به سرپرستی دانشکده علوم تربیتی دانشگاه اصفهان، عضویت در ستاد انقلاب فرهنگی و نیز عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی، سرپرستی گروه علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی، سرپرستی گروه‌ های برنامه‌ ریزی در شورای عالی برنامه‌ ریزی، کمیته علوم تربیتی، شورای خبرگان بدون مدرک، و عضویت در هیئت مرکزی گزینش استاد، شورای آموزش و پرورش، و عضویت پیوسته و ریاست گروه علوم انسانی فرهنگستان علوم جمهوی اسلامی ایران اشاره کرد. دکتر شریعتمداری همچنین عضو شورای پژوهش‌‌های علمی کشور، سرپرست مؤسسه تحقیقات تربیتی دانشگاه تربیت معلم، عضو شورای پژوهشی دانشگاه اصفهان و عضو شورای علمی فرهنگستان علوم بوده است. وی سابقه عضویت در هیئت رئیسه انجمن‌های ایرانی تعلیم و تربیت، فلسفه تعلیم و تربیت، و نیز انجمن روانشناسی ایران را دارد. دکتر علی شریعتمداری مدال درجه یک علمی و نشان درجه یک تعلیم و تربیت جمهوری اسلامی ایران را نیز دریافت کرده است و مدیر مسئول چهار مجله علمی از جمله نامه فرهنگستان علوم بوده است.
دکتر شریعتمداری مؤلف ۲۴جلد کتاب، مترجم شش عنوان کتاب، مؤلف ۷۰عنوان مقاله علمی، اجتماعی، فرهنگی، مذهبی و مترجم ۱۸مقاله و مجله علمی بوده است. از جمله آثار استاد می‌توان به کتاب‌های آموزش در حوزه و دانشگاه، روشنفکر کیست، تعلیم و تربیت اسلامی، جایگاه علوم انسانی در تولید علم، چگونگی ارتقاء سطح علمی کشور، نقد و خلاقیت در تفکر، نقد آراء برخی از دانشمندان معاصر، تعلیمات حضرت علی (ع) و نظر شهید مطهری، و سیاست و خردمندی اشاره کرد.
فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران ضایعه درگذشت استاد فقید را به جامعه علمی و فرهنگی کشور، اعضای فرهنگستان ها و خانواده ایشان تسلیت می گوید و برای ایشان علو درجات در درگاه باریتعالی مسألت دارد.
روزنامه اطلاعات درگذشت این استاد فرهیخته را به خانواده محترمشان و اهالی فرهنگ و به ویژه فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران صمیمانه تسلیت می گوید.
پیکر دکتر علی شریعتمداری پنجشنبه ۲۳دی از دانشگاه خوارزمی به سمت بهشت زهرا(س) تشییع می شود. به گزارش مهر به نقل از دانشگاه خوارزمی، پیکر استاد دکتر علی شریعتمداری عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی پنجشنبه ۲۳دی ماه ساعت ۹ و ۳۰ دقیقه از دانشگاه خوارزمی به سمت قطعه ۱۱۰بهشت زهرا(س) تشییع می شود.
مراسم ختم وی نیز روز شنبه ۲۵دی ماه از ساعت ۱۵ و ۳۰ دقیقه تا ۱۷ در مسجد نور واقع در میدان فاطمی برگزار خواهد شد.

 

IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر سید مصطفی محقق داماد
علم نه مسلمان است و نه کافر!
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمد صال مصلحیان
اعتلای علوم پایه، گامی اساسی در مسیر توسعه
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر مهدی گلشنی
در دنیای علم ما مشق نویس هستیم
IMAGE گفتگوی ایکنا با رضا داوری اردکانی
درد فلسفه مقدم بر علم فلسفه است
IMAGE گفتگوی فرهنگ امروز با دکتر رضا داوری اردکانی
درباره سایه، شعر و سیاست