• نوروز ۱۴۰۲ مبارک
  • حلول ماه مبارک رمضان را تبریک عرض می کنیم

روزنامه اطلاعات (شنبه 1 خرداد 1395، صفحه 3):

«مراسم روز گرامیداشت ابوریحان بیرونی و تجلیل از برگزیدگان علوم پایه کشور» توسط فرهنگستان علوم برگزار شد.

روز پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ به همت گروه علوم پایه فرهنگستان علوم، برگزیدگان علوم پایه، منتخب فرهنگستان علوم، معرفی و تجلیل شدند. بر این اساس از مهندس محمدحسن نبوی به عنوان زمین شناس برجسته، از دکتر کاظم سید امامی به عنوان استاد برجسته زمین شناسی، از دکتر مجید سلیمانی دامنه به عنوان پژوهشگر جوان برجسته ریاضی، از دکتر سیداکبر جعفری و دکتر عباس صابری به عنوان پژوهشگران جوان برجسته فیزیک، و از دکتر بهنام کشاورزی به عنوان پژوهشگر جوان برجسته زمین شناسی، منتخب فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۵ تقدیر شد.

در این مراسم که دبیر فرهنگستان علوم، معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، رئیس و اعضای پیوسته، وابسته و همکاران مدعو گروه علوم پایه فرهنگستان علوم، استادان و اعضای هیأت‌علمی دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها و خانواده برگزیدگان حضور داشتند، ابتدا دکتر مهدی گلشنی عضو پیوسته فرهنگستان علوم مصیبت درگذشت فرزند دکتر یوسف ثبوتی را به ایشان و خانواده‌شان تسلیت گفت.

در ادامه دکتر یوسف ثبوتی رئیس گروه علوم پایه فرهنگستان علوم ضمن تشکر از دکتر گلشنی و حاضران و با تبریک ایام ولادت امام زمان‌(عج) در سخنانی با اشاره به کارهای برجسته علمی ابوریحان بیرونی، درخصوص دومین دوره معرفی پژوهشگران برجسته جوان در حوزه‌های علوم پایه کشور و همچنین تجلیل از استادان برجسته زمین‌شناسی کشور توسط فرهنگستان علوم توضیحاتی بیان کرد. استاد ثبوتی در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد که باید قدردان تلاش‌های استادان و دانشمندان کشور بخصوص جوانان باشیم.

سپس دکتر وحید احمدی معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری سخنرانی کرد.

در ادامه مراسم دکتر محمدرضا شمس اردکانی دبیر فرهنگستان علوم ضمن تبریک ایام نیمه شعبان و خوشامدگویی به حاضران و با عرض تسلیت به دکتر ثبوتی به خاطر ضایعه از دست دادن فرزندشان، اظهار داشت که برای همه ما مایه دلگرمی است که امروز در خدمت استاد ثبوتی هستیم و این مراسم با حضور وی برگزار می شود. دبیر فرهنگستان در ادامه با ابلاغ سلام و تشکر دکتر داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم از بانیان مجلس و شرکت کنندگان در مراسم ابراز داشت که ریاست فرهنگستان به دلیل شرکت در مراسم دیگری که پیشتر قول آن را داده بودند، نتوانستند در جلسه حضور داشته باشند. دکتر شمس اردکانی در ادامه سخنان خود با اشاره به روز ابوریحان بیرونی گفت: ابوریحان یکی از دانشمندان جامع الاطراف حوزه تمدنی اسلام و ایران است که به علوم پایه بیش از رشته‌های دیگر پرداخته است و تجلیل از پژوهشگران علوم پایه در روز بزرگداشت ابوریحان بیرونی اقدام بسیار ارزشمندی است. ایشان ادامه داد: البته ابوریحان در سایر رشته‌های علمی و از جمله پزشکی نیز صاحبنظر است و آثار ارزشمندی دارد که به عنوان مثال می توان به کتاب «صیدنه» ابوریحان اشاره کرد منبع مهمی برای پژوهشگران در مبحث گیاهان دارویی است. دبیر فرهنگستان علوم در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به کتاب «التفهیم» ابوریحان بیرونی اظهار داشت که این کتاب به فارسی ترجمه شده است و یکی از شاهکارهای حوزه تمدنی ماست و شاید مناسب باشد که در رشته‌های علوم پایه کشور به این کتاب توجه شود و این کتاب تدریس شود. دکتر شمس اردکانی در پایان سخنان خود بر این نکته تصریح کرد که باید در کشور نیاز به پژوهش ایجاد شود.

در ادامه مراسم دکتر علی درویش زاده رئیس شاخه زمین شناسی، دکتر مگردیچ تومانیان رئیس شاخه ریاضی و دکتر محمدمهدی شیخ جباری رئیس شاخه فیزیک گروه علوم پایه فرهنگستان علوم توضیحات مختصری درخصوص روند انتخاب برگزیدگان ارائه کردند و پس از آن با حضور دکتر یوسف ثبوتی رئیس گروه علوم پایه فرهنگستان علوم، دکتر محمدرضا شمس اردکانی دبیر فرهنگستان علوم و دکتر وحید احمدی معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، لوح تقدیر و هدایایی به برگزیدگان اهداء شد.

در پایان مراسم، منتخبان فرهنگستان علوم در سخنانی توضیحاتی در مورد فعالیت‌های علمی و پژوهشی خود بیان کردند.

***

روابط عمومی فرهنگستان علوم

 

IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمد صال مصلحیان
اعتلای علوم پایه، گامی اساسی در مسیر توسعه
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر مهدی گلشنی
در دنیای علم ما مشق نویس هستیم
IMAGE گفتگوی ایکنا با رضا داوری اردکانی
درد فلسفه مقدم بر علم فلسفه است
IMAGE گفتگوی فرهنگ امروز با دکتر رضا داوری اردکانی
درباره سایه، شعر و سیاست
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمدرضا اسلامی
جهان اول کشوری است که در برابر همه سختی‌ها ایستاده است