• نوروز ۱۴۰۲ مبارک
  • حلول ماه مبارک رمضان را تبریک عرض می کنیم

خبرگزاری فارس (پنجشنبه 30 اردیبهشت 1395):

مراسم تقدیر از برگزیدگان علوم پایه فرهنگستان علوم با حضور برگزیدگان و اساتید فرهنگستان علوم برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی فرهنگستان علوم ایران، در این مراسم که به مناسبت سالروز ابوریحان بیرونی در فرهنگستان برگزار شد، دبیر فرهنگستان علوم، معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، رئیس و اعضای پیوسته، وابسته و همکاران مدعو گروه علوم پایه فرهنگستان علوم، استادان و اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها و خانواده برگزیدگان حضور داشتند.

در این مراسم یوسف ثبوتی رئیس گروه علوم پایه فرهنگستان علوم در سخنانی با اشاره به کارهای برجسته علمی ابوریحان بیرونی، درخصوص دومین دوره معرفی پژوهشگران برجسته جوان در حوزه‌های علوم پایه کشور و همچنین تجلیل از استادان برجسته زمین شناسی کشور توسط فرهنگستان علوم توضیحاتی بیان کرد.

استاد ثبوتی در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد که باید قدردان تلاش‌های استادان و دانشمندان کشور بخصوص جوانان باشیم.

سپس وحید احمدی معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تأکید کرد که باید در نظام مدیریتی کشور و در جهت نیل به توسعه، به نقش پژوهش و پژوهشگر اهمیت بیشتر داده شود و در مجموعه بودجه ریزی کشور، بودجه پژوهش در اولویت قرار گیرد و برای پژوهش نقش سرمایه‌ای قائل شد.

احمدی در ادامه اشاره کرد که در دانشگاه‌ها هم باید مسئله پژوهش در اولویت قرار گیرد چرا که متاسفانه همین میزان بودجه اختصاص داده شده برای پژوهش نیز صرف پژوهش نمی‌شود.

در ادامه مراسم محمدرضا شمس اردکانی دبیر فرهنگستان علوم ضمن تبریک ایام نیمه شعبان و با اشاره به روز ابوریحان بیرونی گفت: ابوریحان یکی از دانشمندان جامع الاطراف حوزه تمدنی اسلام و ایران است که به علوم پایه بیش از رشته‌های دیگر پرداخته است و تجلیل از پژوهشگران علوم پایه در روز بزرگداشت ابوریحان بیرونی اقدام بسیار ارزشمندی است.

ایشان ادامه داد: البته ابوریحان در سایر رشته‌های علمی و از جمله پزشکی نیز صاحبنظر است و آثار ارزشمندی دارد که به عنوان مثال می‌توان به کتاب «صیدنه» ابوریحان اشاره کرد که منبع مهمی برای پژوهشگران در مبحث گیاهان دارویی است.

دبیر فرهنگستان علوم در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به کتاب «التفهیم» ابوریحان بیرونی اظهار داشت که این کتاب به فارسی ترجمه شده است و یکی از شاهکارهای حوزه تمدنی ماست و شاید مناسب باشد که در رشته های علوم پایه کشور به این کتاب توجه شود و این کتاب تدریس شود. آقای دکتر شمس اردکانی در پایان سخنان خود بر این نکته تصریح کرد که باید در کشور نیاز به پژوهش ایجاد شود.

در ادامه مراسم علی درویش زاده رئیس شاخه زمین شناسی، مگردیچ تومانیان رئیس شاخه ریاضی و محمدمهدی شیخ جباری رئیس شاخه فیزیک گروه علوم پایه فرهنگستان علوم توضیحات مختصری درخصوص روند انتخاب برگزیدگان ارائه کردند.

پس از آن یوسف ثبوتی رئیس گروه علوم پایه فرهنگستان علوم، محمدرضا شمس اردکانی دبیر فرهنگستان علوم و وحید احمدی معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، لوح تقدیر و هدایایی به برگزیدگان اهداء کردند.

بر این اساس از محمدحسن نبوی به عنوان زمین شناس برجسته کشور،  کاظم سید امامی به عنوان استاد برجسته زمین شناسی کشور، از مجید سلیمانی دامنه به عنوان پژوهشگر جوان برجسته ریاضی کشور، از سیداکبر جعفری و عباس صابری به عنوان پژوهشگران جوان برجسته فیزیک کشور، و از بهنام کشاورزی به عنوان پژوهشگر جوان برجسته زمین شناسی کشور، منتخب فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران در سال 1395 تقدیر شد.

***

روابط عمومی فرهنگستان علوم

 

IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمد صال مصلحیان
اعتلای علوم پایه، گامی اساسی در مسیر توسعه
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر مهدی گلشنی
در دنیای علم ما مشق نویس هستیم
IMAGE گفتگوی ایکنا با رضا داوری اردکانی
درد فلسفه مقدم بر علم فلسفه است
IMAGE گفتگوی فرهنگ امروز با دکتر رضا داوری اردکانی
درباره سایه، شعر و سیاست
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمدرضا اسلامی
جهان اول کشوری است که در برابر همه سختی‌ها ایستاده است