یا حضور رئیس فرهنگستان علوم؛

۶ مهندس عرصه کشاورزی و منابع طبیعی کشور تجلیل شدند

با حضور رئیس فرهنگستان علوم، ۶ مهندس برجسته عرصه کشاورزی و منابع طبیعی کشور منتخب فرهنگستان علوم در سال ۱۴۰۱ در هشتمین دوره آیین معرفی و تجلیل از مهندسان برجسته کشاورزی و منابع طبیعی کشور معرفی و تجلیل شدند.

به گزارش ایسنا، دکتر عباس شریفی تهرانی، رئیس گروه علوم کشاورزی فرهنگستان علوم در هشتمین دوره آیین معرفی و تجلیل از مهندسان برجسته کشاورزی و منابع طبیعی کشور (منتخب فرهنگستان علوم در سال ۱۴۰۱) که امروز به همت گروه علوم کشاورزی فرهنگستان علوم برگزار شد، درباره تاریخچه فعالیت این گروه، اظهار کرد: این گروه از سال ۷۰ همزمان با آغاز به کار فرهنگستان علوم فعالیت خود را شروع کرده و با ۷۷ عضو هیات علمی، فعالیت و وظایف خود را بر اساس اساسنامه و در جهت پیشبرد اهداف فرهنگستان انجام می‌دهد. 

دکتر رضا داوری اردکانی، رئیس فرهنگستان علوم نیز به عنوان سخنران افتتاحیه مراسم اظهار کرد: گروه علوم کشاورزی فرهنگستان علوم، دانشمندانی ممتاز و در سطح دانشمندان جهان دارد و از جمله دقیق‌ترین گروه‌های فرهنگستان است و مسلماً منتخبان این گروه افرادی شایسته در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی کشورند.

وی تاکید کرد: کلیه مسائل مطرح شده در این جلسه در خصوص خاک و آب و مسائل کشاورزی، درست هستند؛ اما باید توجه داشت که ما مجری نیستیم و مسئول کشاورزی کشور استادان فرهنگستان علوم نیستند و اینگونه نیست که فرهنگستان با تدابیر مجدانه مسائل را آسان حل کند.

داوری اردکانی یکی از مشکلات کشور را ارائه راه‌حل‌های آسان برای حل مسائل دشوار دانست و اظهار کرد: بدون راهبرد، راهکار اجرا نمی‌شود. علم ما پیشرفته است، اما عمل ما آنچنان که باید نیست. البته باید این را در نظر داشت که در همه جای دنیا نقص هست اما ارگانیسم اهمیت دارد. ما علم را گرفته‌ایم و دانشمندان ممتاز داریم اما این علم در جامعه چنانچه باید جای خود را پیدا نکرده است و به این جهت بین علم و عمل به کلی جدایی افتاده است. سیاست، فرهنگ، علم و عمل، تکنیک و اقتصاد در نسبت با هم رشد می‌یابد. 

رئیس فرهنگستان علوم خاطرنشان کرد: شرط پیشرفت این است که نقص‌ها را ببینیم و خود را دانا و بی‌نقص نپنداریم و بدانیم که همه‌دان و همه توان نیستیم. 

داوری اردکانی افزود: برای نیل به توسعه متناسب و هماهنگ باید سازمان و برنامه داشت. بنابراین اگر می‌خواهیم کشاورزی مطلوب و درست داشته باشیم، دانشمندان وظیفه دارند که علم را بیان کنند. اما سیستم باید برنامه و نظم داشته باشد تا آن علم را اجرا کند.

رئیس فرهنگستان علوم در پایان از گروه علوم کشاورزی فرهنگستان علوم بابت برگزاری این نشست تشکر کرد و به برگزیدگان تبریک گفت.

دکتر علی اکبر صالحی، معاون پژوهشی و قائم مقام رئیس فرهنگستان علوم نیز گفت: یکی از اهداف و ماموریت‌های فرهنگستان بسترسازی برای ترویج علم است و یکی از راه‌های آن، شناساندن الگوهای علمی به‌ویژه به نسل جوان محسوب می‌شود. ما باید شکرگزار باشیم، چون فرهیختگان ما ‌تربیت‌شوندگان همین اساتید هستند.

وی با اشاره به فعالیت اثربخش گروه علوم کشاورزی فرهنگستان علوم اظهار کرد: تلاش می‌کنیم از مهندسان برجسته کشاورزی ومنابع طبیعی که امروز از آنها تجلیل می‌شود، در اتاق‌فکرهای شش‌گانه فرهنگستان علوم استفاده کنیم.

دکتر صالحی خطاب به ۶ مهندس برگزیده کشاورزی و منابع طبیعی، گفت: جامعه وظیفه خود را انجام داده و قدردان شما است. شما بر اساس شاخص‌های دقیقی انتخاب شده‌اید و بر اساس هیچ سمت‌گیری و رانتی مورد توجه قرار نگرفته‌اید و این خیلی ارزش دارد. از این به بعد مسئولیت سنگینی بر عهده دارید تا بتوانید خدمتگزاری صدیق و خالص و پرتلاش برای ملت باشید.

وی همچنین با برشمردن بحران آب در کشور، گفت: در تولیدات کشاورزی، مصرف آب متناسب با محصولات نیست. از طریق گفت‌وگو باید به این رسید که چگونه می‌توان با مقررات درست مشکلات را حل کرد و چگونه می‌شود به جای مقرراتی که ماهیت تنبیهی دارد، به مشوق‌ها برسیم. این نشست‌ها و تقدیرها به دنبالش مسئولیت هم دارد. در ارائه راه حل از طریق عمل عقب هستیم، باید این شعارها را به عمل بدل کرد.

در بخش بعدی این مراسم مهندسان برجسته کشاورزی و منابع طبیعی کشور، منتخب فرهنگستان علوم در سال ۱۴۰۱ از جمله: دکتر فرود شریفی، مهندس نوشین ارشادی، مهندس مجتبی حسین‌زاده قاسم‌آباد، مهندس حمیدرضا دری، دکتر زهرا امیری و مهندس مهدی اکبرآبادی به عنوان برگزیدگان هشتمین دوره معرفی و تجلیل شدند.

 

IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمد صال مصلحیان
اعتلای علوم پایه، گامی اساسی در مسیر توسعه
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر مهدی گلشنی
در دنیای علم ما مشق نویس هستیم
IMAGE گفتگوی ایکنا با رضا داوری اردکانی
درد فلسفه مقدم بر علم فلسفه است
IMAGE گفتگوی فرهنگ امروز با دکتر رضا داوری اردکانی
درباره سایه، شعر و سیاست
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمدرضا اسلامی
جهان اول کشوری است که در برابر همه سختی‌ها ایستاده است