هفدهمین و هجدهمین دوره مراسم گرامیداشت روز مهندسی و تجلیل از استادان برجسته مهندسی، مهندسان برجسته و پژوهشگران جوان برجسته مهندسی کشور؛ منتخب فرهنگستان علوم ایران در سال‌های ۱۴۰۰و ۱۴۰۱، صبح پنجشنبه ۴اسفند ۱۴۰۱در آستانه روز مهندسی و روز بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی، به همت گروه علوم مهندسی فرهنگستان علوم در محل کوشک باغ‌ هنر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی فرهنگستان علوم، در این مراسم دکتر رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم، دکتر جعفر توفیقی رئیس گروه علوم مهندسی فرهنگستان علوم، دکتر رضا فرجی دانا دبیر فرهنگستان علوم، دکتر علی‌اکبر صالحی معاون پژوهشی و قائم‌مقام رئیس فرهنگستان علوم و بیش از ۱۵۰تن از اعضای پیوسته و وابسته و همکاران مدعو فرهنگستان علوم، مسئولان و استادان و اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها، برگزیدگان مهندسی کشور در ادوار مختلف و خانواده‌های برگزیدگان حضور داشتند.

دکتر جعفر توفیقی، رئیس گروه علوم مهندسی فرهنگستان علوم ضمن تبریک به منتخبان فرهنگستان علوم در سال‌های ۱۴۰۰و ۱۴۰۱ گفت: فرهنگستان‌های علوم در دنیا یک وظیفه بسیار مهم دارند که به عنوان اتاق فکر دولت‌ها عمل می‌کنند. در فرهنگستان علوم، ابرچالش‌ها را شناسایی می‌کنیم و با شبکه‌ای از نخبگان کشور چالش‌ها را ارزیابی کرده و سپس پیشنهادهایی را به قانونگذاران و دولتمردان ارائه می‌دهیم تا کشور در مسیر پیشرفت قرار گیرد.

وی بیان کرد: فرهنگستان علوم از بدو تأسیس تاکنون این تلاش‌ها را به صورت مستمر انجام داده و تلاش می‌کند کشور را در مسیر بهتری قرار بدهد. در این مسیر همچنین اتاق‌های فکر، ازجمله در گروه علوم مهندسی شکل داده است. گروه علوم مهندسی فرهنگستان تلاش کرده است چالش‌های حوزه صنعت، انرژی، آب، زلزله، فرونشست زمین و مسائل مربوط به محیط زیست و مسکن و … را تجزیه و تحلیل کند و از طریق رئیس و دبیر فرهنگستان به دست مسؤولان برساند .

رئیس گروه علوم مهندسی فرهنگستان علوم ادامه داد: وظیفه مهم دیگر ما، شناسایی نخبگان کشور در بخش‌های مختلف، از جمله مهندسی و صنعت است. ما تلاش خواهیم کرد از این شبکه‌ در انجام وظیفه‌ای که به آن اشاره کردم استفاده کنیم.

توفیقی در پایان با بیان اینکه شاخص‌های تفصیلی چگونگی گزینش برگزیدگان در سایت فرهنگستان علوم وجود دارد، اظهار کرد: امیدواریم در یک شکل ارگانیک و منسجم بتوانیم از این ذخایر علمی، بهترین بهره‌ها را ببریم.

در ادامه دکتر رضا داوری اردکانی، رئیس فرهنگستان علوم ضمن تبریک به منتخبان مهندسی فرهنگستان علوم و تشکر از گروه علوم مهندسی فرهنگستان، گفت: مفتخرم که ۳۲سال عضو فرهنگستان بودم و از محضر دانشمندان استفاده کرده‌ام. فرهنگستان علوم با دانشگاه، مشابهت‌ها و تفاوت‌هایی دارد. در دانشگاه، همه رشته‌های علمی ممکن است در یک محوطه باشند ولی به گفته فیلسوف و ریاضیدان آلمانی اواخر قرن بیستم؛ اگرچه دانشکده‌ها در یک محوطه هستند ولی اتم‌هایی جداگانه و بیگانه باهمند. شاید این فیلسوف خواسته به عیبی اشاره کند که به آن شدت هم عیب نیست‌. نمی‌توان گفت دانش‌ها باهم ارتباط ندارند ولی این ارتباط و همکاری زیاد نیست.

رئیس فرهنگستان علوم ادامه داد: در فرهنگستان علوم اما کم و بیش این ارتباط حاصل می‌شود و این همراهی، همکاری، همدمی و دیالوگ بین دانشمندان پدید می‌آید؛ زیرا یکی از وظایف عمده فرهنگستان این است که راه علم و پیشرفت علم را ببیند و بهترین راه‌ها را برای همکاری علمی بین دانشمندان و پژوهش‌های علمی پیشنهاد کند؛ چرا که این یک امر ضروری برای کشور است .

داوری اردکانی با ذکر خاطره‌ای تصریح کرد: پس از اینکه دکتری فلسفه گرفتم، معلم ریاضی دبیرستان من گفت حیف شد که فلسفه خواندی. من تشکر کردم ولی آزرده هم شدم. اثری که این صحبت و این وضع در من داشت، این بود که همیشه فکر می‌کردم ای‌کاش ارتباطی بین دانشمندان ایجاد می‌شد و بر اساس همین، آرزو کردم که ای‌کاش زندگی من با اهل علم بگذرد و در جایی زندگی کنم که اهل علم در آنجا باشند. خدا را شکر می‌کنم که چنین شد و شبیه به معجزه بود. اگر چنین نشده بود، زندگی برای من سخت می‌شد و آنقدر دیر نمی‌زیستم؛ خوشبختم که با دانشمندان بودم.

رئیس فرهنگستان علوم تصریح کرد: در کشور ما زیباترین و موفق‌ترین شأن جامعه، شأن علم و پاکیزه‌ترین و نجیب‌ترین بخش جامعه ما، بخش علم بوده است. دانش ما معتبر است. هم در کشور و هم در خارج، ایرانیان بزرگی به دانش مشغولند و این از یک روح بزرگ برمی‌خیزد و یک امر اتفاقی و تصادفی نیست. وی افزود: من از این که فرصت داشتم همنشین دانشمندان باشم و دیالوگ با آنها داشته باشم، بهره‌ها بردم و از این بهره‌ها شادم.

داوری اردکانی با بیان اینکه دیالوگ با مذاکره فرق دارد، گفت: می‌گویند در سیاست دیالوگ کنید ولی در سیاست که دیالوگ نمی‌کنند؛ دیالوگ سخن دوستی و مهر و وفا است. دانشمندان می‌توانند با یکدیگر دیالوگ داشته باشند، چون گرچه علم سودمند است و صفت علم جدید، سودمندی است؛ ولی دانشمندان در پی سود نیستند و برای سود پژوهش نمی‌کنند. آنها با دانش، زندگی می‌کنند و به همین خاطر می‌توانند سخن مهر و دوستی بگویند. ولی سیاستمداران نمی‌توانند دیالوگ داشته باشند؛ سیاستمداران مذاکره می‌کنند و مذاکره بر اساس سود و مصلحت است و البته این چیز بدی نیست. اما شرط‌ درست بودن سیاست این است که به سود کشور و مردم توجه داشته باشد. اگر این‌گونه نباشد، سیاست نیست؛ بلکه وهم و بیهوده‌کاری است.

رئیس فرهنگستان علوم در پایان به اهمیت ارتباط علم و تکنولوژی و نیز ارتباط علم و فرهنگ اشاره کرد و افزود: ارتباط فرهنگ و علم، ارتباط محکمی است و همه دانشمندان نیازمند آن هستند که به سرچشمه‌ و فرهنگی که به آن‌ها کمک کرده است توجه کنند و انس خود را با این فرهنگ حفظ کنند. انس با این فرهنگ کهن شما را موفق‌تر خواهد کرد. بار دیگر روز مهندسی را به همه استادان و مهندسان و برگزیدگان تبریک می‌گویم و توفیقات بیشتر برایتان آرزومندم .

در بخش پایانی مراسم با حضور آقایان دکتر رضا داوری اردکانی، دکتر جعفر توفیقی، دکتر رضا فرجی دانا، دکتر علی‌اکبر صالحی، دکتر پرویز جبه‌دار مارالانی، دکتر سعید سهراب‌پور، دکتر حسن ظهور، دکتر محمود فتوحی فیروزآباد و دکتر حسن کریمی، جوایز برگزیدگان مهندسی کشور منتخب فرهنگستان علوم در سال‌های ۱۴۰۰و ۱۴۰۱به آنان اهدا شد.

در بخش اول، «دکتر سید تقی اخوان نیاکی» استاد دانشگاه صنعتی شریف و استاد برجسته در مهندسی صنایع، «دکتر محمدحسن سعیدی» استاد دانشگاه صنعتی شریف و استاد برجسته در مهندسی مکانیک، «دکتر سهیل محمدی توچائی» استاد دانشگاه تهران و استاد برجسته در مهندسی عمران، «دکتر علی موقر رحیم‌آبادی» استاد دانشگاه صنعتی شریف و استاد برجسته در مهندسی کامپیوتر، «دکتر ابراهیم واشقانی فراهانی» استاد دانشگاه تربیت مدرس و استاد برجسته در مهندسی شیمی، استادان برجسته مهندسی کشور در سال ۱۴۰۰بودند که جوایز و لوح یادبود خود را دریافت کردند.

در بخش دوم «دکتر علی زواشکیانی» به عنوان مهندس برجسته کشور در رشته مهندسی صنایع منتخب فرهنگستان علوم در سال ۱۴۰۰به روی صحنه آمد و جایزه خود را دریافت کرد.

در بخش سوم، «دکتر احسان ادیب» دانشیار دانشگاه صنعتی اصفهان و پژوهشگر جوان برجسته در مهندسی برق، «دکتر مهشید خرازی‌های اصفهانی» دانشیار دانشگاه صنعتی اصفهان و پژوهشگر جوان برجسته در مهندسی مواد، «دکتر حسین روغنی ممقانی» دانشیار دانشگاه صنعتی سهند و پژوهشگر جوان برجسته در مهندسی شیمی، «دکتر مجید سیاوشی» دانشیار دانشگاه علم و صنعت ایران و پژوهشگر جوان برجسته در مهندسی مکانیک و «دکتر بهروز کشته‌گر» دانشیار دانشگاه زابل و پژوهشگر جوان برجسته در مهندسی عمران افرادی بودند که به عنوان پژوهشگران جوان برجسته کشور، منتخب فرهنگستان علوم در سال ۱۴۰۰جوایزشان را دریافت کردند.

در بخش بعدی مراسم، جوایز منتخبان سال ۱۴۰۱فرهنگستان علوم اهدا شد. ابتدا «دکتر تورج محمدی» استاد دانشگاه علم و صنعت ایران و استاد برجسته در مهندسی شیمی، «دکتر زین‌العابدین نوابی شیرازی» استاد دانشگاه تهران و استاد برجسته در مهندسی برق به عنوان استادان برجسته مهندسی کشور، منتخب فرهنگستان علوم در سال ۱۴۰۱جوایزشان را دریافت کردند.

پس از آن «دکتر علی فتوت احمدی» به عنوان مهندس برجسته کشور در مهندسی برق، «مهندس هرمز ناصرنیا» به عنوان مهندس برجسته کشور در مهندسی معدن و «مهندس سیروس وقایع‌نگار» به عنوان مهندس برجسته کشور در مهندسی شیمی به عنوان مهندسان برجسته کشور منتخب فرهنگستان علوم در سال ۱۴۰۱تقدیر شدند.

سپس «دکتر محمدمهدی پایدار» دانشیار دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل و پژوهشگر جوان برجسته در رشته مهندسی صنایع، «دکتر محمدرضا حاج‌محمدی» دانشیار دانشگاه صنعتی امیرکبیر و پژوهشگر جوان برجسته در رشته مهندسی مکانیک، «دکتر مژگان حسین‌نژاد» دانشیار پژوهشگاه رنگ و پژوهشگر جوان برجسته در رشته مهندسی شیمی، «دکتر عرفان صلاحی‌نژاد»دانشیار دانشگاه صنعتی خواجه‌ نصیر طوسی و پژوهشگر جوان برجسته در رشته مهندسی مواد، «دکتر معین معینی اقطاعی» استادیار دانشگاه صنعتی شریف و پژوهشگر جوان برجسته در رشته مهندسی محیط زیست و انرژی و «دکتر سعیده ممتازی» دانشیار دانشگاه صنعتی امیرکبیر و پژوهشگر جوان برجسته در رشته مهندسی کامپیوتر به عنوان پژوهشگران جوان برجسته کشور، منتخب فرهنگستان علوم در سال ۱۴۰۱جوایز خود را دریافت کردند.

 

روزنامه اطلاعات، شنبه 6 اسفند 1401، صفحه سوم

IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمد صال مصلحیان
اعتلای علوم پایه، گامی اساسی در مسیر توسعه
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر مهدی گلشنی
در دنیای علم ما مشق نویس هستیم
IMAGE گفتگوی ایکنا با رضا داوری اردکانی
درد فلسفه مقدم بر علم فلسفه است
IMAGE گفتگوی فرهنگ امروز با دکتر رضا داوری اردکانی
درباره سایه، شعر و سیاست
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمدرضا اسلامی
جهان اول کشوری است که در برابر همه سختی‌ها ایستاده است