رییس فرهنگستان علوم با بیان اینکه دیالوگ با مذاکره فرق دارد، گفت: می‌گویند در سیاست دیالوگ و گفتگو کنید ولی در سیاست که دیالوگ نمی‌کنند؛ دیالوگ سخن دوستی و مهر و وفا است. دانشمندان می‌توانند با یکدیگر دیالوگ داشته باشند، چون گرچه علم سودمند است و صفت علم جدید، سودمندی است؛ ولی دانشمندان در پی سود نیستند و برای سود پژوهش نمی‌کنند. آنها با دانش زندگی می‌کنند و به همین خاطر می‌توانند سخن مهر و دوستی بگویند. ولی سیاستمداران نمی‌توانند دیالوگ داشته باشند، سیاستمداران مذاکره می‌کنند.

به گزارش ایسنا، دکتر رضا داوری اردکانی، در آیین گرامیداشت روز مهندسی و تجلیل از برگزیدگان مهندسی کشور(منتخب فرهنگستان علوم در سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱)، ضمن تبریک به منتخبان گروه علوم مهندسی گفت: مفتخرم که ۳۲ سال عضو فرهنگستان بودم و از محضر دانشمندان استفاده کردم. فرهنگستان علوم با دانشگاه، مشابهت‌ها و تفاوت‌هایی دارد. در دانشگاه، همه رشته‌های علمی وجود دارد که ممکن است در یک محوطه باشد ولی به گفته فیلسوف و ریاضیدان آلمانی اواخر قرن بیستم؛ دانشکده‌ها در یک محوطه هستند ولی اتم‌هایی جداگانه و بیگانه با هم‌اند.

وی ادامه داد: شاید این فیلسوف خواسته به عیبی اشاره کند که به آن شدت هم عیب نیست‌. نمی‌توان گفت دانش‌ها با هم ارتباط ندارند ولی این ارتباط و همکاری زیاد نیست. 

رییس فرهنگستان علوم، خاطرنشان کرد: در فرهنگستان علوم کم و بیش این ارتباط حاصل می‌شود و این همراهی، همکاری، همدمی و دیالوگ بین دانشمندان پدید می‌آید. چرا که یکی از وظایف عمده فرهنگستان این است که راه علم و پیشرفت علم را ببیند. پیشنهاد بهترین راه‌ها برای همکاری علمی بین دانشمندان و پژوهش‌های علمی را پیشنهاد کند؛ چرا که این یک امر ضروری برای کشور بوده است.

وی با بیان اینکه «من همیشه از ابتدای زندگی می‌خواستم دانشمند باشم»، گفت: برای یک بچه، این یک پرمدعایی است که بخواهد دانشمند باشد، ولی من می‌خواستم دانشمند و ریاضیدان شوم. این اتفاق نیفتاد و من رفتم فلسفه خواندم و اصلاً ناراضی نیستم.

داوری اردکانی با ذکر خاطره‌ای ادامه داد: پس از اینکه من دکتری فلسفه گرفتم، معلم ریاضی دبیرستان من گفت حیف شد که فلسفه خواندی. من تشکر کردم ولی آزرده هم شدم. اثری که این صحبت و این وضع در من داشت، این بود که همیشه فکر می‌کردم که ای کاش ارتباطی بین دانشمندان ایجاد میشد و بر اساس همین من آرزو کردم که ای کاش زندگی من با اهل علم بگذرد. می‌خواهم در جایی زندگی کنم و به سر ببرم که اهل علم در آنجا باشند. خدا را شکر می‌کنم که چنین شد و شبیه به معجزه بود. اگر چنین نشده بود، زندگی برای من سخت میشد و آنقدر دیر نمی‌زیستم؛ خوشبختم که با دانشمندان بودم. 

وی با بیان اینکه در همه جهان و به خصوص در جهانی کمتر توسعه یافته و یا توسعه نیافته، دانشمند بودن بزرگترین وضع زندگی است؛ گفت: سعادت دانشمند بودن به خصوص در جاهایی که کمتر توسعه یافته است، احساس می‌شود. 

رییس فرهنگستان علوم تصریح کرد: در کشور ما زیباترین و موفق‌ترین شأن جامعه، شأن علم بوده و پاک‌کیزه‌ترین و نجیب‌ترین بخش جامعه ما، بخش علم بوده است. دانش ما دانش معتبری است. هم در کشور و هم در خارج کشور، ایرانیان بزرگی به دانش مشغولند و این از یک روح بزرگ برمی‌خیزد و یک امر اتفاقی و تصادفی نیست. 

وی افزود: من از این که فرصت داشتم همنشین دانشمندان باشم و دیالوگ با آنها داشته باشم، بهره‌ها بردم و از بهره‌ها شادم. 

داوری اردکانی با بیان اینکه دیالوگ با مذاکره فرق دارد، گفت: می‌گویند در سیاست دیالوگ کنید ولی در سیاست که دیالوگ نمی‌کنند؛ دیالوگ سخن دوستی و مهر و وفا است. دانشمندان می‌توانند با یکدیگر دیالوگ داشته باشند، چون گرچه علم سودمند است و صفت علم جدید، سودمندی است؛ ولی دانشمندان در پی سود نیستند و برای سود پژوهش نمی‌کنند. آنها با دانش زندگی می‌کنند و به همین خاطر می‌توانند سخن مهر و دوستی بگویند. ولی سیاستمداران نمی‌توانند دیالوگ داشته باشند، سیاستمداران مذاکره می‌کنند.

 وی ادامه داد: مذاکره با اساس سود و مصلحت است و این چیز بدی نیست. شرط‌ درست بودن سیاست این است که به سود کشور توجه داشته باشد. اگر این‌گونه نباشد، وهم و بیهوده کاری است. 

رییس فرهنگستان علوم به اهمیت ارتباط علم و تکنولوژی و ارتباط علم و فرهنگ اشاره کرد و گفت: ارتباط فرهنگ و علوم نیز ارتباط محکمی است و همه دانشمندان نیازمند این هستند که به سرچشمه‌ و فرهنگی که به آن‌ها کمک کرده دانشمند شوند، توجه کنند و انس خود را با این فرهنگ حفظ کنند تا موفق‌تر باشند. 

انتهای پیام

IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمد صال مصلحیان
اعتلای علوم پایه، گامی اساسی در مسیر توسعه
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر مهدی گلشنی
در دنیای علم ما مشق نویس هستیم
IMAGE گفتگوی ایکنا با رضا داوری اردکانی
درد فلسفه مقدم بر علم فلسفه است
IMAGE گفتگوی فرهنگ امروز با دکتر رضا داوری اردکانی
درباره سایه، شعر و سیاست
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمدرضا اسلامی
جهان اول کشوری است که در برابر همه سختی‌ها ایستاده است