تهران- ایرنا- رئیس فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران در پیامی با تسلیت درگذشت «میرزا ملا احمداف» ایران‌شناس و رئیس پیشین انجمن دوستی تاجیکستان و ایران گفت: آن مرحوم سفیر دوستی و یگانگی دو کشور بود که در ایران هم عزت و حرمت خاصی داشت.

به گزارش ایرنا از روابط‌ عمومی و اطلاع‌رسانی فرهنگستان علوم، رضا داوری اردکانی در پیامیبه فرهاد رحیمی ئیس آکادمی علوم جمهوری تاجیکستان درگذشت میرزا ملا احمداف رئیس پیشین انجمن دوستی تاجیکستان و ایران را به وی و اعضای آکادمی و دانشمندان کشور تاجیکستان تسلیت گفت.

داوری اردکانی در این پیام از درگذشت میرزا ملااحمد ابراز تاسف کرد و گفت: آن مرحوم سفیر دوستی و یگانگی ایران و تاجیکستان بود و با پژوهش‌های خود قدم‌های بزرگی در راه تحکیم این پیوند تاریخی برداشت، ایشان در ایران هم وجودی عزیز و گرامی بودند و عزت و حرمت خاص داشت و درگذشت ایشان برای ما دریغی بزرگ است.

رئیس فرهنگستان علوم خاطر نشان کرد: ایران و تاجیکستان بیشترین و بهترین همکاری‌ها را در راه علم میت‌وانند داشته باشند ولی متأسفانه این همکاری بسیار اندک است. امیدوارم درگذشت جناب میرزا ملااحمد مایه تذکر و توجه به لزوم این همکاری باشد.

 

دو روز پیش (۲۰ فوریه) سالروز تولد میرزا ملااحمداف بود و آن مرحوم کمتر از یک ماه که ۷۵ ساله شود، ۶ بهمن (۲۵ ژانویه ) درگذشت و در آرامستان سر آسیا در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان به خاک سپرده شد.

 

IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمد صال مصلحیان
اعتلای علوم پایه، گامی اساسی در مسیر توسعه
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر مهدی گلشنی
در دنیای علم ما مشق نویس هستیم
IMAGE گفتگوی ایکنا با رضا داوری اردکانی
درد فلسفه مقدم بر علم فلسفه است
IMAGE گفتگوی فرهنگ امروز با دکتر رضا داوری اردکانی
درباره سایه، شعر و سیاست
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمدرضا اسلامی
جهان اول کشوری است که در برابر همه سختی‌ها ایستاده است