• نوروز ۱۴۰۲ مبارک
  • حلول ماه مبارک رمضان را تبریک عرض می کنیم

معاون پژوهشی و قائم مقام فرهنگستان علوم در هفتمین دوره آیین نکوداشت مهندسان برجسته کشاورزی و منابع طبیعی، گفت: استفاده نادرست از منابع آبی از مشکلات ما در حوزه کشاورزی است؛ کشوری که از منظر منابع آبی با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند، باید به استفاده درست از منابع آبی توجه کند و حساسیت بیشتری نشان دهد.

به گزارش ایسنا، دکتر علی اکبر صالحی در این مراسم که دیروز با حضور نفرات برتر برگزار شد، اظهار کرد: مرحوم دکتر بهزاد قره‌یاضی از افراد برگزیده این دوره است. هنگامی که خبر فوت ایشان را شنیدم، بهت‌زده شدم. او، چشم‌اندازی برای خود و جامعه علمی کشاورزی تعریف کرده بود. از دست دادن عزیزان و فراق آنها بسیار غم‌انگیز است، اما تسلیم تقدیر الهی هستیم. دکتر قره‌یاضی تمامی وجود خود را برای خدمت به جامعه علمی می‌دانست.

معاون پژوهشی و قائم مقام فرهنگستان علوم با بیان اینکه گستردگی جغرافیایی ایران زیاد است، اما از منظر منابع آبی فقیر است، تصریح کرد: باید در حفظ منابع طبیعی و کشاورزی بیش از پیش حساس باشیم و نعمت‌های خدادادی را اسراف نکنیم. استفاده نادرست از منابع آبی از مشکلات ما در حوزه کشاورزی به حساب می‌آید؛ کشوری که از منظر منابع آبی با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند، باید به استفاده درست از منابع آبی توجه کند و حساسیت بیشتری نشان دهد. کشورهای خارجی برای کاشت یک محصول از حجم مشخص آب استفاده می‌کنند، اما حجم آب استفاده شده برای کاشت همان محصول در ایران چند برابر است. استفاده بی‌جا و بی‌رویه از چاه‌های آب باعث نشست دشت‌ها شده است.

وی افزود: باید به موضوع اولویت و تعیین کاشت محصولات کشاورزی توجه کنیم. دچار کم‌آبی هستیم، اما در مناطق کویری برنج می‌کاریم. هیچ ضرورتی ندارد که در تمامی محصولات کشاورزی خودکفا شویم؛ بلکه می‌توانیم در برخی محصولات خودکفا باشیم و با دیگر کشورها محصولات خود را تهاتر کنیم. در این راستا محصولات استراتژیک مثل گندم را باید در اولویت سیاست‌های خود قرار دهیم.

دکتر صالحی تصریح کرد: در حوزه‌های گوناگون علمی مثل نانو پیشرفت کرده‌ایم اما در حوزه تولید بذر موفقیت چندانی نداشته‌ایم و بذر محصولات کشاورزی را از کشورهای همسایه ازجمله ترکیه وارد می‌کنیم. چرا در حوزه حساس و استراتژیک تولید بذر در حدی که انتظار می‌رود، موفق نیستیم؟ تصمیم‌گیری در حوزه کشاورزی مختص یک نهاد نیست؛ وزارت نیرو، سازمان برنامه و بودجه، وزارت جهاد کشاورزی و دولت در پیشبرد کشاورزی و استفاده درست از منابع دخیل هستند.

وی ادامه داد: امنیت غذایی کشور، امنیت ملی هم به حساب می‌آید. کشوری که امنیت غذایی نداشته باشد، امنیت ملی آن هم در خطر است. اگر امنیت ملی در خطر باشد، حاکمیت ملی هم با خطر مواجه می‌شود. شما افراد برگزیده در حوزه کشاورزی نه فقط برای یکی از نیازهای اولیه انسان‌ها یعنی غذا تلاش می‌کنید، بلکه برای حفظ و صیانت امنیت ملی هم گام برمی‌دارید.

دکتر عباس شریفی تهرانی، رئیس گروه علوم کشاورزی فرهنگستان علوم نیز در این مراسم گفت: کسانی که توانسته‌اند علم و عمل را برای توسعه علم و فناوری در حوزه کشاورزی باهم درآمیزند، به عنوان نفرات برتر معرفی می‌شوند. ۶۳نفر در ۱۳شاخه علوم کشاورزی به عنوان کاندیدا شناسایی شدند؛ سپس ۷نفر برتر را بر اساس شاخص‌های ۱۶گانه برگزیدیم. ۲نفر از اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها به دلیل کارآفرینی و خدمات برجسته‌ در زمینه تکنولوژی نوین عرصه کشاورزی در میان برگزیدگان حضور دارند.

بنا بر این گزارش، زنده‌یاد دکتر بهزاد قره‌یاضی، دکتر محمدحسن روزی‌طلب، دکتر محمدحسن عصاره، دکتر سید باقر محمودی و مهندس مرتضی ابراهیمی رستافی به عنوان نفرات برتر معرفی شدند. همچنین دکتر علیرضا بابایی و دکتر محمود خانجانی از اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها به دلیل کارآفرینی در حوزه کشاورزی هم در لیست برگزیدگان قرار داشتند.

 

لینک اصلی خبر

IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمد صال مصلحیان
اعتلای علوم پایه، گامی اساسی در مسیر توسعه
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر مهدی گلشنی
در دنیای علم ما مشق نویس هستیم
IMAGE گفتگوی ایکنا با رضا داوری اردکانی
درد فلسفه مقدم بر علم فلسفه است
IMAGE گفتگوی فرهنگ امروز با دکتر رضا داوری اردکانی
درباره سایه، شعر و سیاست
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمدرضا اسلامی
جهان اول کشوری است که در برابر همه سختی‌ها ایستاده است