در مراسم روز جهانی آینده عنوان شد؛

عضو حقیقی شورای آینده‌نگری فرهنگستان علوم ضن اشاره به این‌که ما بیشتر از یک هزار سند در کشور داریم، گفت: ما مراکزی می‌خواهیم که به جای این‌که سند بنویسند، روش‌های تصمیم‌گیری را باز تدوین کنند و مکانیسم‌های پیچیده برای تصمیم‌گیری به کار ببرند. به نظر می‌رسد ما باید  روی تصمیم‌گیری در تمامی سطوح فکر کنیم، کار کنیم و به کار بگیریم. 

به گزارش ایسنا، دکتر محسن بهرامی عضو حقیقی شورای آینده‌نگری فرهنگستان علوم در مراسم روز جهانی آینده که امروز در فرهنگستان علوم برگزار شد، در سخنانی با عنوان «به سوی آینده و جهان دیگرگون» گفت: ما در یک جهان ناپایدار و پیچیده زندگی می‌کنیم. تغییرات اقلیمی، خشکسالی، جنگ آب، از بین رفتن کیفیت غذا و ... به وجود آمده‌اند. فناوری‌هایی که استفاده می‌کنیم تاریخ‌گذشته هستند. فولاد و انرژی هسته‌ای فناوری‌های خیلی قدیمی اند. هزینه‌بر هستند و نفعی که ما از آن ها می‌بریم خیلی کم است. در عین حال فناوری‌های نو می‌آیند و باعث می‌شوند بیکاری افزایش یابد.

وی ادامه داد:‌ همه‌گیری‌های نوپدید مانند کووید بوجود آمده و اهل فن می‌گویند که همه‌گیری‌های جدید هم در راهند.  یورش فناوری‌های نو، موضوع دیگری است و تا ما خودمان را تطبیق دهیم، تغییر می کنند. این سونامی یا یورش فناوری‌های نو برای ما هزینه‌بر است. روش‌های تصمیم‌گیری ما جهان سومی‌ها کهنه است و با شرایط حاضر نمی‌خواند. الان سرعت تصمیم‌گیری زیاد شده ولی روش‌های ما کند و ناکارآمد هستند.

عضو حقیقی شورای آینده‌نگری فرهنگستان علوم افزود:‌ شکل انرژی در حال تغییر است. روباتیک و اتوماسیون و خود گرانی زیاد می‌شود. موضوع هوش‌ مصنوعی در حال حاضر مطرح شده است و  مسائلی که برای ما بی اهمیت بوده، به عنوان داده‌های بزرگ الان به فروش می‌رود و به صورت سرمایه درآمده است. شکل ساخت و ساز تغییر کرده و با تکنولوژی‌های جدید و پرینترهای سه بعدی و چهار بعدی وضعیت را تغییر داده. متاورس و واقعیت‌های افزوده و مجازی و هولگرافیک، در حال شکل‌گیری هستند و تفکر را تحت تاثیر قرار می‌دهد. فضاهای ریز فناوری‌های میکرو و نانو، کارخانه‌ها را جایگزین می‌کنند. بسیاری از سنسورها از جنس میکرو و نانو می‌شوند. روش محاسبات نیز تغییر خواهد کرد. چیزی که به نظر ما پر سرعت می‌رسد، اگر محاسبات کوانتومی جا بیفتد، خیلی تغییر خواهد کرد و سرعت بسیار بالا می‌رود. در این شرایط چطور باید تصمیم‌گیری کرد؟ همچنین هم‌افزایی بین فناوری‌ها ایجاد خواهد شد. این هم‌افزایی و هم‌گرایی فناوری‌ها باعث تصمیم‌گیری سخت‌تر می‌شود.

وی با بیان اهمیت و تاثیر گذاری دسترسی جوامع به نوع انرژی و فناوری‌ها در پیشرفت تمدن‌ها، گفت: همین موضوع باعث شکافی بزرگ بین جوامع خواهد شد و جوامعی که فناوری‌های پیشرفته دارند را از جوامعی که ندارند، جدا می‌کنند و باعث ایجاد شکاف و گپ بزرگ بین جوامع می‌شود.

بهرامی با اشاره به انرژی‌های پاک و همچنین تکنولوژی تلسکوپ جیمز وب و اهمیت شرکت‌ها در دسترسی به فناوری، گفت: شاید صد سال دیگر روسای شرکت‌ها و صاحبان فناوری با یکدیگر مذاکره کنند.  با این پیشرفت فناوری، شاید نگاه فیلسوف‌ها نیز تغییر کند.  تغییر و تحول عجیبی در راه است که بسیار بی سر و صدا است. به فضا رفتن و ماندن در حال امکان‌پذیر شدن است و شکل جنگیدن روباتیک خواهد شد

وی ادامه داد: هم‌افزایی این فناوری‌های جدید، انقدر پیچیده خواهد شد که با تکنیک‌های معلوم آینده‌پژوهی قابل لمس نخواهد بود.  آینده‌ای که پیش روی ماست، دیگر ادامه گذشته نیست و کارهای قبلی بشر دیگر قابل استفاده نیست. فناوری‌های جدید قابل کپی کردن نیستند. ماشین‌های تسلا را نمی‌توان کپی کرد. به همین دلیل به این آینده باید شکل دیگری نگاه کرد. 

عضو حقیقی شورای آینده‌نگری فرهنگستان علوم با اشاره به شکافی که بین جوامع در حال ایجاد است، خاطر نشان کرد: این شکاف از زمان انقلاب صنعتی بین کشورهای توسعه‌یافته و دیگر کشورها در حال ایجاد بوده ولی این امکان وجود داشته که بین این فواصل حرکت کرد ولی الان این امکان وجود ندارد.  این‌ها برای همه نیست و صاحبان این فناوری‌ها به اجازه نمی‌دهند دیگران این فناوری‌ها را به دست بیاورند.

وی ادامه داد: چین را نیز به این علت قبول می‌کنند که جمعیت زیادی دارد و سرویس می‌دهد. چین زمینه تخصص را آماده می‌کند اصلا من این باور را ندارم که جنگی بین روسیه و آمریکا و چین وجود دارد. اگر به شبکه قدرت در جهان فکر کنیم، دولت‌ها یکدیگر را از بین نمی‌برند چون وجودشان برای یکدیگر مفید  بوده و به هم مربوط هستند. در انقلاب صنعتی قبل، آفریقا جا ماند. الان ما چه باید کنیم؟ جا ماندن معنی دارد؟

بهرامی راه حل این موضوع را برنامه‌ریزی برای بقا دانست و گفت: به نظر من ما باید به بقای خودمان فکر کنیم. چیزی به عنوان جهان‌های موازی روی کره زمین اتفاق می‌افتد. مکان‌های مختلف از نظر توع فناوری مانند جهان‌های موازی پیش خواهند رفت. 

وی عنوان کرد که ما باید به دنبال آینده خود باشیم و نباید فکر کنیم که از این شکاف می‌توانیم بگذریم. امکان عبور از این شکاف وجود ندارد. آن طرف شکاف چیز خوبی نیست، چند شرکت هستند که همه‌چیز را کنترل می‌کنند و برایشان خیلی مهم نیست که دیگران را از بین ببرند. به شرطی که ما توانمندی و بازار خودمان را درست کنیم. گذشته و آینده ما منحصر به فرد خودمان است و نباید در این بازی آن را از بین ببریم. گذشته ما و سرمایه‌های اجتماعی ما نباید به خاطر فناوری نابود شود. فناوری اصلا ماندگار نیست و این هنر حکمرانی و تفکری ماست. 

عضو فرهنگستان علوم با بیان این‌ که ما موظف هستیم سرزمین و اقلیم خود را حفظ کنیم، گفت: ما نباید هر فناوری نویی را داشته باشیم و ما فناوری نو را برای بقای خود باید به کار ببریم. 

وی در پایان ضمن اشاره به این‌که ما بیشتر از یک هزار سند در کشور داریم، گفت: ما مراکزی می‌خواهیم که به جای این‌که سند بنویسند، روش‌های تصمیم‌گیری را باز تدوین کنند و مکانیسم‌های پیچیده برای تصمیم‌گیری به کار ببرند. به نظر می‌رسد ما باید  روی تصمیم‌گیری در تمامی سطوح فکر کنیم، کار کنیم و برنامه ریزی ها را به کار بگیریم. 

 

لینک اصلی خبر

 

 

IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمد صال مصلحیان
اعتلای علوم پایه، گامی اساسی در مسیر توسعه
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر مهدی گلشنی
در دنیای علم ما مشق نویس هستیم
IMAGE گفتگوی ایکنا با رضا داوری اردکانی
درد فلسفه مقدم بر علم فلسفه است
IMAGE گفتگوی فرهنگ امروز با دکتر رضا داوری اردکانی
درباره سایه، شعر و سیاست
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمدرضا اسلامی
جهان اول کشوری است که در برابر همه سختی‌ها ایستاده است