به گزارش خبرنگار ایرنا، تالار ایران فرهنگستان هنر عصر امروزمیزبان جمعی از اهالی فرهنگ و هنر، اندیشمندان و پژوهشگران حوزه علم و ادب به منظور بزرگداشت استادیوسف ثبوتی اخترشناس و فیزیکدان کشورمان بود.

«تماشـای خورشـید» عنوان برنـامه ای است که هرسال با رویکرد بزرگـداشت اهالی فرهنگ، اندیشـمندان و پژوهشگران حوزه علم، ادب، هنر و فرهنـگ از سوی کمیسـیون ملی یونسـکو ـ ایران برگزار می شود. بر اساس این گزارش، چهـارمین برنـامه از مجموعه برنامه های تماشای خورشـید به بزرگـداشت دکتر یوسف ثبوتی، اخترشـناس و فیزیکدان اختصاص داده شده است.

 

 

در این مراسم که با حضور که با حضور جمعی از اندیشمندان و پژوهشگران کشورمان همچون علامعلی حدادعادل رییس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی، علی اکبر صالحی معاون پژوهشی و قائم مقام رییس فرهنگستان علوم ایران، حجت الاسلام محمود دعایی مدیرمسوول روزنامه اطلاعات، سعداله نصیری قیداری رییس دانشگاه شهیدبهشتی، علیرضا بیگلری رییس انستیتو پاستور، نامور رییس فرهنگستان هنر همراه بود، چهارمین نشان «تماشای خورشید» توسط همسر شهید مجیدشهریاری از شهدای هسته ای که خود و همسرشهیدشان افتخار شاگردی استاد ثبوتی را داشته اند به این  اخترشناس و فیزیکدان کشورمان اهدا شد.

 

فراهم کردن زیرساخت های نشر علم، مهمترین ویژگی استاد ثبوتی

صالحی معاون پژوهشی و قائم مقام رییس فرهنگستان علوم ایران خادمی علم را در بسط و گسترش علم بسیار با اهمیت دانست و گفت: هر آنکس در بسط و ایجاد شرایط انتشار علم تلاش کرده است به اندازه یک عالم ارزش دارد و توجه جامعه را می طلبد.

 

 

وی به شخصیت دکترثبوتی اشاره کرد و ادامه داد  که نیت خیرخواهانه و دوراندیشی ایشان برای ایجاد زیرساخت به منظور نشر علم در کشورمان را ستودنی است .

صالحی به اندازه صحبت کردن را از خصوصیات مهم استادثبوتی عنوان کرد و توضیح داد که پرفسور ثبوتی در خانواده ای بزرگ رشد کرده اند و انسانی مستغنی، متکی به خود و وارسته است.

وی خدمت به خلق را بسیار با اهمیت دانست و گفت: استاد ثبوتی در طول سالیان خدمتگزاری خویش در حوزه علم و فرهنگ، آموزش علم و  همچنین زمینه ها و زیرساخت های گسترش علم را در حوزه تخصصی خود فراهم کردند.

معاون پژوهشی و قائم مقام رییس فرهنگستان علوم ایران همچنین ا فزود: دکترثبوتی از اسوه های باورمندی علم و دین است و برگزاری چنین آیینی نشان از سپاس و تقدیر یک ملت نسبت به خادمین صدیق خود است.

حجت الاسلام محمود دعایی مدیرمسوول روزنامه اطلاعات نیز در این مراسم  ضمن قدردانی از برگزار کنندگان این رویداد ، فرهنگ قدرشناسی و حق شناسی از اساتید و معلمان را در کشورمان بسیار با اهمیت دانست.

 

 

وی به حضور جمعی از دانش آموختگان و شاگردان استاد ثبوتی در این مراسم اشاره کرد و گفت: این باعث غرور افتخار ماست که این همه اساتید و دانشمند حاضر در این مراسم، دست پرورده شما استاد گرانقدر هستند و از این بابت دست شما را می بوسم.

 

طراحی مرکز تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان از افتخارات استاد ثبوتی

نصیری قیداری رییس دانشگاه  شهید بهشتی نیز  با بیان اینکه، مدت ۴۴ سال افتخار شاگردی استاد ثبوتی را داشته ام، افزود:بهترین لحظات برای بنده همواره افتخار بودن درکنار پرفسور ثبوتی بوده است.

 

 

وی تاسیس مرکز تحصیلات تکمیلی علوم پایه دانشگاه زنجان را یکی از افتخارات استاد ثبوتی نام برد و گفت:ساخت و ساز فیزیکی این بنای ارزشمند که بسیار مورد توجه بازدیدکنندگان از این دانشگاه است شامل مهندسی، معماری ساختمان ها و فضای سبز  به طور کامل سلیقه  استاد ثبوتی است.

 

 

استاد یوسف ثبوتی در این آیین درسخنانی ضمن تشکر از برگزارکنندگان این مراسم که از چندین ماه پیش درگیر برگزاری آن بوده اند، گفت:من بر این باورم که دانشگاهیان ما وظایف خود را با توجه به امکاناتی که در اختیار دارند بخوبی انجام می دهند. 

وی گفت: دانشگاهیان تاکنون ازهرگونه تعرض به اموال خصوصی و عمومی که در کشور اتفاق افتاده است خوشبختانه به دور بوده اند و در این خصوص هیچ موردی گزارش نشده است. 

پرفسورثبوتی افزود:بر این باورم که دانشگاه ها با برخورداری از انسان های ارزشمند همواره آلودگی ها را از خود دور کرده اند. 

وی با بیان اینکه، عیب جویی با انتقاد کردن تفاوت دارد، بیان کرد:از مدیران و دانشجویان که ایده آل جو هستند درخواست می کنم که زبان خود را به گفتن بدی ها و گوش خود را به ناسازگارهای نیازارند.  «تماشـای خورشـید» عنوان برنـامه ای است که هرسال با رویکرد بزرگـداشت اهالی فرهنگ، اندیشـمندان و پژوهشگران حوزه علم، ادب، هنر و فرهنـگ از سوی کمیسـیون ملی یونسـکو ـ ایران برگزار می شود.  

بر اساس این گزارش، چهـارمین برنـامه از مجموعه برنامه های تماشای خورشـید به بزرگـداشت دکتر یوسف ثبوتی، اخترشـناس و فیزیکدان اختصاص داده شده است.

 

لینک اصلی خبر

 


 

IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمد صال مصلحیان
اعتلای علوم پایه، گامی اساسی در مسیر توسعه
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر مهدی گلشنی
در دنیای علم ما مشق نویس هستیم
IMAGE گفتگوی ایکنا با رضا داوری اردکانی
درد فلسفه مقدم بر علم فلسفه است
IMAGE گفتگوی فرهنگ امروز با دکتر رضا داوری اردکانی
درباره سایه، شعر و سیاست
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمدرضا اسلامی
جهان اول کشوری است که در برابر همه سختی‌ها ایستاده است