یکصد و سی و سومین جلسه مجمع عمومی فرهنگستان علوم صبح روز پنجشنبه 11 اسفند 1401 با حضور اعضای پیوسته فرهنگستان، به ریاست آقای دکتر رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم برگزار شد. 

در ابتدای این نشست و پس از تلاوت آیاتی از کلام وحی توسط آقای دکتر سیدمصطفی محقق داماد رئیس گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان، آقای دکتر داوری اردکانی رئیس فرهنگستان ضمن خوشامدگویی به اعضا، ضایعه درگذشت سه تن از دانشمندان و صاحبنظران برجسته علوم انسانی کشور در روزها و هفته های اخیر، استادان فقید آقایان دکتر سید محمد هاشمی استاد برجسته حقوق و عضو وابسته گروه علوم انسانی فرهنگستان علوم، دکتر سیدجواد طباطبایی استاد و صاحبنظر برجسته علم و فلسفه و اندیشه سیاسی و دکتر محمدجعفر جعفری لنگرودی استاد و مؤلف برجسته فقه و حقوق را تسلیت گفت و برای آنان رحمت واسعه و آمرزش الهی مسئلت کرد.

رئیس فرهنگستان در ادامه اظهار داشت که برخی اعضا درخواست کرده اند که در نشستهای مجمع عمومی فرهنگستان، وقت بیشتری به مسائل علم کشور و مسائل فرهنگستان اختصاص پیدا کند. ایشان افزود: حتما این کار پیگیری و برنامه ریزی و اقدام خواهد شد اما بهرحال ضرورتهایی از جمله پیشنهادهای گروهها برای عضویت هم هست که لازم است در مجمع مطرح و در مورد آن تصمیم گیری شود اما تلاش خواهد شد که مجمع عمومی وقت بیشتری برای طرح مسائل کلان علم و فرهنگستان داشته باشد.

پس از صحبتهای رئیس فرهنگستان، آقای دکتر رضا فرجی دانا دبیر فرهنگستان ضمن تبریک اعیاد شعبانیه، آرزو کرد که در این ایام مبارک و در آستانه سال جدید، وضع و حال خوبی برای کشور و مردم رقم بخورد و برخی بحرانها که با آن روبرو هستیم، مرتفع شود.

در ادامه جلسه موضوع حوادث تلخ اخیر برای دانش آموزان عزیز کشورمان مطرح شد که پس از بحث و تبادل نظر، مجمع عمومی فرهنگستان علوم با اتفاق آراء بیانیه ای در این خصوص تنظیم و به شرح ذیل صادرکرد:

«باسمه‌تعالی

اخبار حوادث تلخی که طی این ایام در مورد مراکز تحصیلی و آموزشی دانش آموزان به ویژه مدارس دخترانه کشورمان به گوش می‌رسد، در مجمع عمومی فرهنگستان علوم کشور مطرح شد و اعضای مجمع به شدت از آن ابراز نگرانی کردند.

انتظار از مسئولان محترم آن است که با کمال سرعت و دقت، علل و عوامل این حوادث را تحقیق و در مراجع مربوط جهت رفع این پدیده و جلوگیری از تکرار آن اتخاذ تصمیم، اقدام و اطلاع رسانی لازم معمول دارند.

امید می‌رود که با پیگیری سریع و دقیق مراجع ذیصلاح، نگرانی خانواده‌های محترم مرتفع و فرزندان عزیزمان در کمال امنیت، سلامت و آسایش به ادامه تحصیل و وصول به مقامات عالیه علمی موفق شوند.

مجمع عمومی فرهنگستان علوم

۱۱ اسفند ۱۴۰۱».

در ادامه جلسه و پس از تصویب صورت جلسه قبلی مجمع، موضوع عضویت افتخاری آقای دکتر محمد شاهیده پور استاد دانشکده مهندسی برق مؤسسه فناوری ایلینوی و عضو آکادمی ملی علوم مهندسی آمریکا در فرهنگستان علوم ایران مطرح شد که پس از معرفی ایشان توسط آقای دکتر جعفر توفیقی رئیس گروه علوم مهندسی و بیان برخی فعالیتهای ارزشمند ایشان از جمله همکاریهای مؤثری که با شاخه مهندسی برق و کامپیوتر گروه علوم مهندسی فرهنگستان علوم و بسیاری از دانشگاهها و مراکز علمی ایران دارند، پس از تبادل نظر، با رأی گیری کتبی به تصویب رسید.

پس از آن موضوع عضویت وابسته آقایان دکتر محمدکاظم مروج فرشی استاد مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تربیت مدرس و دکتر سیدعباس شجاع الساداتی استاد مهندسی شیمی دانشگاه تربیت مدرس برای یک دوره چهارساله در فرهنگستان علوم مطرح شد که پس از معرفی آنان توسط رئیس گروه علوم مهندسی و بیان فعالیتهایشان در دوران همکار مدعو در گروه علوم مهندسی فرهنگستان، پس از تبادل نظر، با رأی گیری کتبی به تصویب رسید.

سپس موضوع عضویت وابسته خانم دکتر نسرین سلطانخواه استاد ریاضی دانشگاه الزهرا(س) و آقایان دکتر محمد صال مصلحیان استاد ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد و دکتر محسن محمدزاده استاد آمار دانشگاه تربیت مدرس برای یک دوره چهارساله در فرهنگستان علوم و موضوع تمدید عضویت وابسته آقای دکتر امیدعلی شهنی کرمزاده استاد ریاضی دانشگاه شهیدچمران اهواز برای یک دوره چهارساله دیگر در فرهنگستان علوم مطرح شد که پس از معرفی آنان توسط آقای دکتر یوسف ثبوتی رئیس گروه علوم پایه و بیان فعالیتهایشان در دوران همکاری مدعو و برای آقای دکتر کرمزاده در دوران عضویت وابسته در گروه علوم پایه فرهنگستان، پس از تبادل نظر، با رأی گیری کتبی به تصویب رسید.

در ادامه نشست یکصد و سی و سوم مجمع عمومی، موضوع عضویت وابسته آقایان دکتر جواد ضمیری استاد دانشگاه شیراز و دکتر مهدی کدیور استاد دانشگاه صنعتی اصفهان برای یک دوره جهارساله در فرهنگستان علوم و تمدید عضویت وابسته آقای دکتر نصراله محبوبی صوفیانی استاد دانشگاه صنعتی اصفهان برای یک دوره چهارساله دیگر در فرهنگستان علوم مطرح شد و پس از معرفی آنان توسط آقای دکتر عباس شریفی تهرانی رئیس گروه علوم کشاورزی و بیان فعالیتهایشان در دوران همکاری مدعو و برای آقای دکتر محبوبی صوفیانی در دوران همکاری مدعو و عضویت وابسته در گروه علوم کشاورزی فرهنگستان، پس از تبادل نظر، با رآی گیری کتبی به تصویب رسید.

در بخش پایانی جلسه مجمع عمومی، موضوع عضویت وابسته آقایان دکتر حسن دانایی فرد استاد مدیریت دانشگاه تربیت مدرس و دکتر علی اصغر مصلح استاد فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی برای یک دوره چهارساله در فرهنگستان علوم مطرح شد و پس از معرفی آنان توسط آقای دکتر حسین نمازی رئیس گروه علوم انسانی و بیان فعالیتهایشان در دوران همکاری مدعو در گروه علوم انسانی فرهنگستان، پس از تبادل نظر، با رأی گیری کتبی به تصویب رسید.

پس از اتمام نشست مجمع عمومی، و به مناسبت هفته درختکاری، یک اصله نهال توسط 9 تن از اعضای پیوسته جدید فرهنگستان علوم آقایان دکتر مگردیچ تومانیان، دکتر محمد سلطانیه، دکتر عباس شاکری، دکتر محمدمهدی شیخ جباری، دکتر امین علیزاده، دکتر جواد فیض، دکتر سیدمحمدمهدی کیایی، دکتر عزت اله نادری و دکتر رضا نیلی پور، در حیاط مجموعه فرهنگستان غرس شد.

 

 

گالری تصاویر

 

 

1000 کاراکتر باقی مانده


IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمد صال مصلحیان
اعتلای علوم پایه، گامی اساسی در مسیر توسعه
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر مهدی گلشنی
در دنیای علم ما مشق نویس هستیم
IMAGE گفتگوی ایکنا با رضا داوری اردکانی
درد فلسفه مقدم بر علم فلسفه است
IMAGE گفتگوی فرهنگ امروز با دکتر رضا داوری اردکانی
درباره سایه، شعر و سیاست
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمدرضا اسلامی
جهان اول کشوری است که در برابر همه سختی‌ها ایستاده است