با حضور رئیس فرهنگستان علوم، شش مهندس برجسته عرصه کشاورزی و منابع طبیعی کشور، منتخب فرهنگستان علوم ایران در سال 1401 در هشتمین دوره آیین معرفی و تجلیل از مهندسان برجسته کشاورزی و منابع طبیعی کشور معرفی و تجلیل شدند.

در این مراسم که صبح روز چهارشنبه 10 اسفند 1401 به همت گروه علوم کشاورزی فرهنگستان علوم برگزار شد، پس از تلاوت آیاتی از کلام وحی و پخش سرود ملی، آقای دکتر عباس شریفی تهرانی رئیس گروه علوم کشاورزی فرهنگستان علوم به حاضران خوشامد گفت و طی سخنانی به تاریخچه فعالیت گروه علوم کشاورزی پرداخت و اظهار داشت: این گروه از سال 1370 همزمان با آغاز به کار فرهنگستان علوم فعالیت خود را شروع کرده و در حال حاضر با 77 عضو پیوسته و وابسته و همکار مدعو که همگی از استادان و دانشمندان برجسته کشاورزی و منابع طبیعی کشورند، فعالیت و وظایف خود را بر اساس اساسنامه و در جهت پیشبرد اهداف فرهنگستان علوم انجام می‌دهد. دکتر شریفی تهرانی در ادامه به روند انتخاب برگزیدگان گروه علوم کشاورزی فرهنگستان پرداخت و ضمن تبریک به برگزیدگان سال 1401 از رئیس فرهنگستان و هیأت رئیسه فرهنگستان بابت مساعدت در برگزاری این مراسم تشکر کرد.

 

 

آقای دکتر علی اکبر صالحی معاون پژوهشی و قائم مقام رئیس فرهنگستان علوم دیگر سخنران این مراسم بود و که در سخنانی اظهار داشت: یکی از اهداف و مأموریت های فرهنگستان بسترسازی برای ترویج علم است و یکی از راه‌های آن، شناساندن الگوهای علمی به ویژه به نسل جوان محسوب می‌شود. ایشان با اشاره به فعالیت اثربخش گروه علوم کشاورزی فرهنگستان علوم گفت: تلاش می‌کنیم از مهندسان برجسته کشاورزی و منابع طبیعی که امروز از آنها تجلیل می‌شود، در اتاق‌فکر‌های شش گانه فرهنگستان علوم استفاده کنیم. دکتر صالحی خطاب به شش مهندس برگزیده کشاورزی و منابع طبیعی گفت: جامعه وظیفه خود را انجام داده و قدردان شما است. شما بر اساس شاخص‌های دقیقی انتخاب شده‌اید و بر اساس هیچ سمت گیری و رانتی مورد توجه قرار نگرفته‌اید و این خیلی ارزش دارد. از این به بعد مسئولیت سنگینی بر عهده دارید تا بتوانید خدمتگزاری صدیق و خالص و پرتلاش برای ملت باشید.

ایشان همچنین با اشاره به بحران آب در کشور، گفت: در تولیدات کشاورزی، مصرف آب متناسب با محصولات نیست. از طریق گفت‌وگو باید به این رسید که چگونه می‌توان با مقررات درست مشکلات را حل کرد و چگونه می‌شود به جای مقرراتی که ماهیت تنبیهی دارد، به مشوق‌ها برسیم. این نشست‌ها و تقدیرها به دنبالش مسئولیت هم دارد. در ارائه راه حل از طریق عمل عقب هستیم باید این شعارها را به عمل بدل کرد.

 

 

در بخش بعدی این مراسم، مهندسان برجسته کشاورزی و منابع طبیعی کشور، منتخب فرهنگستان علوم در سال 1401 آقایان و خانم‌ها: دکتر فرود شریفی، مهندس نوشین ارشادی، مهندس مجتبی حسین‌زاده قاسم آباد، مهندس حمیدرضا دری، دکتر زهرا امیری و مهندس مهدی اکبرآبادی در سخنانی کوتاه، ضمن معرفی فعالیت‌ها و دستاوردهای علمی و پژوهشی خود، به ارائه دیدگاه‌هایشان درباره موضوعات مختلف در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی پرداختند.

فروچاله‌ها، خطر مرگ دشت‌ها، لزوم تعامل وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو در پیشبرد طرح‌های مهم کشاورزی، کشاورزی ناپایدار، لزوم شروع تحول از خاک، تاثیرات ایجاد قنات مدرن، تاثیر تثبیت ریزگردها و تکنیک‌های آبخیزداری در تغییر چهره‌ مناطق کویری و بی حاصل، لزوم توجه به سلامت غذا،  تغییرات اقلیمی،  افزایش گازهای گلخانه‌ای، کاهش شدید فعالیت بیولوژیک خاک، تضعیف گیاهان در برابر آفات و بیماری‌ها، کشاورزی ناپایدار و لزوم اتخاذ راهبرد قبل از ارائه راهکار و ... از جمله مباحث مطرح شده و مورد بحث قرار گرفته در این نشست بود.

همچنین در این جلسه تعدادی از استادان عضو گروه علوم کشاورزی فرهنگستان علوم آقایان دکتر علیرضا سپاسخواه، دکتر امین علیزاده و دکتر ایرج ملک محمدی توضیحاتی در خصوص برخی از موضوعات مطرح شده در این نشست ارائه کردند.

در بخش پایانی مراسم، آقای دکتر رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم سخنرانی ایراد کرد. ایشان در ابتدای سخنانش اظهار داشت: گروه علوم کشاورزی فرهنگستان علوم، دانشمندانی ممتاز و در سطح جهانی دارد و از جمله دقیق‌ترین گروه‌های علمی فرهنگستان است و مسلماً منتخبان این گروه افرادی شایسته در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی کشورند. دکتر داوری اردکانی در ادامه تأکید کرد: مسائل مطرح شده در این جلسه درخصوص خاک و آب و کشاورزی و محیط زیست، درست و وارد است اما باید توجه داشت که فرهنگستان مجری نیست و استادان عضو گروه علوم کشاورزی ما مسئول کشاورزی کشور نیستند و اینگونه نیست که فرهنگستان با تدابیر مجدانه مسائل را آسان حل کند ... رئیس فرهنگستان علوم در ادامه یکی از مشکلات کشور را ارائه راه‌حل های آسان برای حل مسائل دشوار دانست و با اشاره به نظرات خوبی که در جلسه مطرح شد، اظهار داشت: بدون راهبرد، راهکارها اجرا نمی‌شوند. ایشان افزود: علم در کشور ما پیشرفت کرده است اما با عمل نسبت چندان ندارد. البته در همه جای دنیا این نقص وجود دارد اما آنچه اهمیت دارد ارگانیسم و سازمان و نظم و خرد کارساز است. ما علم را گرفته‌ایم و دانشمندان و پژوهشگران ممتاز داریم اما این علم در جامعه چنانکه باید جای خود را پیدا نکرده است و به این جهت بین علم و عمل به کلی جدایی افتاده است. در صورتی که سیاست، فرهنگ، علم و عمل، تکنیک و اقتصاد و ... در نسبت با هم رشد می­ کنند و توسعه می یابند.

رئیس فرهنگستان علوم در ادامه سخنانش تأکید کرد که یکی از شروط اساسی پیشرفت این است که نقصها را ببینیم و خود را دانا و بی ‌نقص نپنداریم و بدانیم که همه دان و همه توان نیستیم. 

دکتر داوری اردکانی افزود که برای نیل به توسعه متناسب و هماهنگ باید سازمان و برنامه داشت. بنابراین اگر می‌خواهیم کشاورزی مطلوب داشته باشیم، دانشمندان وظیفه دارند که علم را بیان کنند، اما سیستم و دولت باید برنامه و نظم داشته باشد تا آن علم را اجرا کند.

رئیس فرهنگستان علوم در پایان از گروه علوم کشاورزی فرهنگستان علوم بابت برگزاری این نشست تشکر کرد و به برگزیدگان تبریک گفت.

 

 

در پایان این مراسم، مهندسان برجسته کشاورزی و منابع طبیعی کشور، منتخب فرهنگستان علوم در سال 1401 آقایان و خانم‌ها: دکتر فرود شریفی، مهندس نوشین ارشادی، مهندس مجتبی حسین‌زاده قاسم آباد، مهندس حمیدرضا دری، دکتر زهرا امیری و مهندس مهدی اکبرآبادی به عنوان برگزیدگان هشتمین دوره، با اهدای لوح تقدیر و جوایزی تجلیل شدند.

 

 

 

گالری تصاویر

 

 

1000 کاراکتر باقی مانده


IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمد صال مصلحیان
اعتلای علوم پایه، گامی اساسی در مسیر توسعه
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر مهدی گلشنی
در دنیای علم ما مشق نویس هستیم
IMAGE گفتگوی ایکنا با رضا داوری اردکانی
درد فلسفه مقدم بر علم فلسفه است
IMAGE گفتگوی فرهنگ امروز با دکتر رضا داوری اردکانی
درباره سایه، شعر و سیاست
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمدرضا اسلامی
جهان اول کشوری است که در برابر همه سختی‌ها ایستاده است