پانصد و بیست و سومین جلسه شورای علمی فرهنگستان علوم روز یکشنبه 23 بهمن 1401 به ریاست آقای دکتر رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان و با حضور آقایان دکتر رضا فرجی دانا دبیر فرهنگستان و دبیر شورا، دکتر علی اکبر صالحی معاون پژوهشی و قائم مقام رئیس، دکتر سیدمصطفی محقق داماد رئیس گروه علوم اسلامی، دکتر حسین نمازی رئیس گروه علوم انسانی، دکتر یوسف ثبوتی رئیس گروه علوم پایه، دکتر محمدقلی نادعلیان رئیس گروه علوم دامپزشکی، دکتر عباس شریفی تهرانی رئیس گروه علوم کشاورزی، دکتر جعفر توفیقی رئیس گروه علوم مهندسی و دکتر فتح الله مضطرزاده دبیر شورای آینده نگری فرهنگستان برگزار شد.

در ابتدای جلسه رئیس فرهنگستان ضمن خوشامدگویی به همکاران، ضایعه درگذشت آقای دکتر سیدمحمد هاشمی حقوقدان برجسته کشور و عضو وابسته گروه علوم انسانی فرهنگستان علوم را به جامعه علمی و دانشگاهی و حقوقدانان کشور و به اعضای فرهنگستان علوم بخصوص دانشمندان عضو گروه علوم انسانی فرهنگستان تسلیت گفت و برای آن مرحوم رحمت واسعه و علو درجات و برای خانواده ایشان صبر و سلامت مسئلت کرد.

در ادامه جلسه بنا به پیشنهاد رئیس گروه علوم کشاورزی فرهنگستان، کلیات تشکیل اتاق فکری متشکل از "مهندسان برجسته کشاورزی و منابع طبیعی کشور منتخب گروه علوم کشاورزی فرهنگستان علوم در تمامی دوره های برگزاری این آیین" به تصویب رسید. قرار شد با نظر به آیین نامه تشکیل اتاق فکر مهندسان برجسته منتخب گروه علوم مهندسی فرهنگستان، گروه علوم کشاورزی نیز آیین نامه ای برای تشکیل این اتاق فکر تنظیم و به شورای علمی پیشنهاد کند.

سپس رئیس گروه علوم کشاورزی فرهنگستان، 6 مهندس برجسته کشاورزی و منابع طبیعی کشور در سال 1401 برای معرفی و تجلیل در هفته کشاورزی را معرفی کرد که پس از تبادل نظر به تصویب رسید. آقای دکتر شریفی تهرانی در ادامه اظهار داشت که بنا بر برنامه ریزی گروه علوم کشاورزی فرهنگستان مراسم امسال در روز چهارشنبه 10 اسفند برگزار می شود.

در ادامه جلسه رئیس گروه علوم مهندسی ضمن اعلام برگزاری مراسم گرامیداشت روز مهندسی امسال فرهنگستان در تاریخ 4 اسفند ماه و معرفی و تجلیل از برگزیدگان مهندسی کشور در سالهای 1400 و 1401 در این مراسم، از اعضای شورای علمی برای شرکت در مراسم مذکور دعوت به عمل آورد.

در بخش دیگری از جلسه پیشنهاد گروه علوم مهندسی مبنی بر همکاری مدعو خانم دکتر بنفشه زهرایی برای یک دوره دو ساله در شاخه مهندسی عمران، پیشنهاد گروه علوم پایه مبنی بر همکاری مدعو آقای دکتر حسین مهدوی برای یک دوره دو ساله در شاخه شیمی و پیشنهادهای گروه علوم انسانی مبنی بر تمدید همکاری مدعو آقایان دکتر حسین راغفر و دکتر ابوالقاسم مهدوی مزده برای یک دوره دو ساله دیگر در شاخه اقتصاد، تمدید همکاری مدعو آقایان دکتر حسن دانایی فرد و دکتر ابوالحسن فقیهی برای یک دوره دو ساله دیگر در شاخه مدیریت و تمدید همکاری مدعو خانم دکتر شهین نعمت زاده برای یک دوره دو ساله دیگر در شاخه زبان شناسی به تصویب رسید. همچنین پیشنهاد عضویت وابسته یکی از استادان پیشنهادشده از سوی گروه علوم مهندسی برای یک دوره چهارساله در فرهنگستان مطرح شد که پس از معرفی ایشان توسط آقای دکتر توفیقی رئیس گروه علوم مهندسی و تبادل نظر با رأی گیری کتبی به تأیید رسید و برای تصویب در دستور کار مجمع عمومی قرار گرفت.

در بخش پایانی جلسه، دبیر فرهنگستان شیوه‌نامه پیشنهادی "نحوه تعيين سقف تعداد اعضاي فرهنگستان علوم در گروه‌ هاي علمي" برای طرح در مجمع عمومی را به اطلاع اعضا رساند. قرار شد در ابتدا شیوه نامه جهت اعلام نظر به گروه های علمی ارسال شود.

 

 

 

1000 کاراکتر باقی مانده


IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمد صال مصلحیان
اعتلای علوم پایه، گامی اساسی در مسیر توسعه
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر مهدی گلشنی
در دنیای علم ما مشق نویس هستیم
IMAGE گفتگوی ایکنا با رضا داوری اردکانی
درد فلسفه مقدم بر علم فلسفه است
IMAGE گفتگوی فرهنگ امروز با دکتر رضا داوری اردکانی
درباره سایه، شعر و سیاست
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمدرضا اسلامی
جهان اول کشوری است که در برابر همه سختی‌ها ایستاده است