آقای دکتر سیدمحمد هاشمی استاد حقوق دانشگاه شهید بهشتی و عضو وابسته گروه علوم انسانی فرهنگستان علوم در سن ۸۱ سالگی دار فانی را وداع گفت.
دکتر سید محمد هاشمی در سال ۱۳۲۰ در قم به دنیا آمد و مدرک دکتری تخصصی حقوق عمومی خود را از دانشگاه سوربن پاریس کسب کرد. ایشان حقوقدان، وکیل دادگستری، استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی و عضو وابسته گروه علوم انسانی فرهنگستان علوم بود. شادروان دکتر هاشمی بنیانگذار رشته حقوق عمومی در ایران و مؤلف آثار برجسته ای چون حقوق اساسی، حقوق بشر و حقوق کار بود که به عنوان منابع درسی در دانشگاه ها تدریس می شود.
ریاست مرکز آموزش مدیریت دولتی سازمان اداری و استخدامی در سال های ۱۳۵۷ تا ۱۳۵۹؛ ریاست مجتمع آموزش عالی قم دانشگاه تهران (پردیس فارابی) از سال ۱۳۵۷ تا ۱۳۶۲؛ عضویت در هیات مؤسس انجمن علمی حقوق شناسی ایران؛ عضویت در شورای عالی کمیسیون حقوق بشر اسلامی و عضویت در گروه کار بازداشت‌های خودسرانه کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد؛ مشاور حقوقی ریاست جمهوری از سال ۱۳۶۱ تا ۱۳۸۴ و عضویت در گروه علوم انسانی فرهنگستان علوم از جمله سوابق علمی- اجرایی شادروان دکتر سیدمحمد هاشمی است.
دو جلد کتاب “حقوق اساسی جمهوری اسلامی ایران” تألیف دکتر هاشمی در سالهای ۱۳۷۳ و ۱۳۷۵ بعنوان کتاب سال ایران برگزیده شده اند. زنده یاد دکتر سید محمد هاشمی همچنین در سال ۱۳۸۳ موفق به دریافت نشان دانش از رییس جمهوری شده است.
فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران ضایعه درگذشت شادروان آقای دکتر سیدمحمد هاشمی را به خانواده ایشان و  اعضای فرهنگستان علوم و جامعه علمی و دانشگاهی کشور و به همه دوستان و همکاران و شاگردان و دوستداران آن استاد فقید تسلیت می گوید و برای ایشان رحمت واسعه و علو درجات در درگاه باریتعالی مسئلت دارد.

 

 

1000 کاراکتر باقی مانده


IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمد صال مصلحیان
اعتلای علوم پایه، گامی اساسی در مسیر توسعه
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر مهدی گلشنی
در دنیای علم ما مشق نویس هستیم
IMAGE گفتگوی ایکنا با رضا داوری اردکانی
درد فلسفه مقدم بر علم فلسفه است
IMAGE گفتگوی فرهنگ امروز با دکتر رضا داوری اردکانی
درباره سایه، شعر و سیاست
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمدرضا اسلامی
جهان اول کشوری است که در برابر همه سختی‌ها ایستاده است