• نوروز ۱۴۰۲ مبارک
  • حلول ماه مبارک رمضان را تبریک عرض می کنیم

 

پیرو تشکیل کارگروه TWAS در فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران، اولین جلسه کارگروه اعضای ایرانی آکادمی علوم جهان The World Academy of Sciences (TWAS) روز یکشنبه 9 بهمن ماه 1401 در تالار ابوریحان بیرونی فرهنگستان علوم با حضور آقایان دکتر رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم، دکتر علی­  اکبر صالحی معاون پژوهشی و قائم­ مقام رئیس فرهنگستان علوم، دکتر رضا فرجی­ دانا دبیر فرهنگستان علوم، دکتر علی­ اکبر موسوی موحدی دبیر کارگروه TWAS فرهنگستان علوم، دکتر سعید سمنانیان مشاور برنامه­ ریزی و نظریه ­پردازی فرهنگستان علوم و دانشمندان ایرانی عضو TWAS خانم­­ ها: دکتر زهرا امام­ جمعه و دکتر افسانه صفوی و آقایان: دکتر یوسف ثبوتی، دکتر داریوش فرهود، دکتر فرخ سعیدی، دکتر رضا منصوری، دکتر رضا ملک ­زاده، دکتر حبیب­ الله فیروزآبادی، دکتر علی کاوه، دکتر کرامت ­الله ایزدپناه، دکتر محمود فتوحی فیروزآباد، دکتر احمد شعبانی، دکتر محمد صال مصلحیان و دکتر احمد عریان، به صورت حضوری و مجازی برگزار شد.

در ابتدای جلسه آقای دکتر رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان، ضمن خوشامدگویی و ابراز خوشوقتی از میزبانی فرهنگستان علوم و تشکیل این نشست، به این نکته مهم اشاره کرد که مشارکت در علم جهانی یک ضرورت است و تشریفات نیست. علم امروز، علم جهانی است و نمی­ توان با این جهان، ارتباطی نداشت. درست است که علم هر کشوری، خاص آن کشور است، اما بی­ ارتباط با جهان رشد نمی­ کند. پیشرفت علم در کشور ما نیز اقتضا می­ کند که همکاری­ های علمی و بین­ المللی از جمله با آکادمی علوم جهان وسعت بیشتری پیدا کند. فرهنگستان علوم نیز این آمادگی را دارد که بستری برای همکاری گسترده تر دانشمندان ایرانی عضو TWAS و این آکادمی فراهم کند.

در ادامه آقای دکتر علی­ اکبر صالحی معاون پژوهشی و قائم مقام رئیس فرهنگستان ضمن ابراز خرسندی برای حضور جمع ارزشمندی از فرهیختگان و دانشمندان عرصه های مختلف در فرهنگستان علوم، استمرار و برگزاری نشست هایی از این دست را مغتنم دانست. به باور ایشان، تعامل و هم افزایی ارتباط میان فرهنگستان علوم و آکادمی علوم جهان (TWAS)، در پیشبرد اهداف و مأموریت های فرهنگستان علوم مفید خواهد بود.

در ادامه جلسه آقایان دکتر رضا منصوری، دکتر حبیب الله فیروزآبادی و دکتر یوسف ثبوتی تاریخچه ای از فعالیت های آکادمی علوم جهان و همکاری های ایران با آکادمی مزبور ارائه کردند و پس از آن حاضران در جلسه ضمن ارائه دیدگاه ها و نظرات خود، تداوم و توالی برگزاری نشست ها را در تحقق اهداف و برنامه های کارگروه مؤثر دانستند.

در پایان جلسه آقای دکتر علی اکبر موسوی موحدی دبیر کارگروه ضمن تشکر از دریافت نقطه نظرات ارزشمند استادان حاضر در جلسه، به جمع بندی نتایج جلسه پرداخت. برگزاری نشستی به میزبانی فرهنگستان علوم با دعوت از رئیس و دبیر TWAS و دانشمندان ایرانی عضو این آکادمی، همکاری با پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در شیراز، برگزاری نشست های فصلی کارگروه در فرهنگستان علوم، انعکاس آخرین دستاوردهای دانشمندان ایرانی عضو در نشریه TWAS، شناسایی جوانان نخبه و دانشمندان برجسته جهت پیشنهاد عضویت در این آکادمی، از جمله تصمیماتی بود که حاضران به اتفاق بر تحقق آن تأکید داشتند.  

 

گالری تصاویر

 

 

1000 کاراکتر باقی مانده


IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمد صال مصلحیان
اعتلای علوم پایه، گامی اساسی در مسیر توسعه
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر مهدی گلشنی
در دنیای علم ما مشق نویس هستیم
IMAGE گفتگوی ایکنا با رضا داوری اردکانی
درد فلسفه مقدم بر علم فلسفه است
IMAGE گفتگوی فرهنگ امروز با دکتر رضا داوری اردکانی
درباره سایه، شعر و سیاست
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمدرضا اسلامی
جهان اول کشوری است که در برابر همه سختی‌ها ایستاده است