در وبینار "فرصت‌های ایران در حوزه دیپلماسی انرژی الکتریکی" که به همت شاخه مهندسی برق و کامپیوتر گروه علوم مهندسی فرهنگستان علوم در روز دوشنبه 19 دی ماه 1401 در محل فرهنگستان علوم برگزار شد، آقای دکتر محمدعلی فرحناکیان رئیس مرکز امور بین‌الملل و هماهنگی دیپلماسی آب و برق وزارت نیرو سخنرانی ایراد کرد.

دکتر محمدعلی فرحناکیان در این وبینار گفت: بر اساس پیش بینی‌های جهانی میزان مصرف انرژی از ۲۰ درصد فعلی به ۵۰ درصد در سال ۲۰۵۰ خواهد رسید.

وی ادامه داد: همچنین پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد روند مصرف انرژی در کشورهای اروپایی، امریکا و ژاپن روند کاهشی خواهد داشت و در سایر کشورها روند افزایشی دارد.

فرحناکیان با بیان اینکه روند مصرف زغال سنگ کاهشی بوده و یا افزایش ناچیزی خواهد داشت، ادامه داد: در زمینه ظرفیت تولید برق، تولید برق اتمی و گاز طبیعی روند افزایشی خواهد داشت و تولید برق زغال سنگی نیز به دلیل ارزان بودن روند افزایشی دارد و نمونه آن کشور چین است.

رییس مرکز امور بین‌الملل و هماهنگی دیپلماسی آب و برق وزارت نیرو، اضافه کرد: از نظر میزان مصرف انرژی برق نیز از سال ۲۰۵۰ سهم مصرف انرژی برق تجدیدپذیر به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد، به گونه‌ای که پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۵۰ حدود ۵۰ درصد کل برق مصرفی با منبع تجدیدپذیرها تولید خواهد شد.

وی با بیان اینکه میزان برق مصرفی روند افزایشی دارد، یکی از دلایل آن را توسعه برق‌رسانی دانست و یادآور شد: در حال حاضر ۱۰۰ درصد شهرهای کشور به شبکه برق با کیفیت متصل شده‌اند، ضمن آنکه ۹۸ درصد روستاهای کشور نیز به شبکه توزیع برق متصل شده‌اند.

فرحناکیان، توسعه خودروهای الکتریکی را از دیگر دلایل افزایش مصرف برق به عنوان سوخت پاک ذکر کرد و افزود: در صورتی که منبع تولید انرژی برق نیز از منابع تجدیدپذیر باشد، انرژی مصرفی، سبز خواهد بود.

دبیر ایرانی کمیسیون همکاری‌های مشترک اقتصادی ایران با ۶ کشور همجوار، توسعه سیستم‌های سرمایشی را از دیگر علل افزایش مصرف برق نام برد.

 

* منبع ایسنا

 

جهت دریافت فایل ارائه اینجا کلیک کنید.

1000 کاراکتر باقی مانده


IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمد صال مصلحیان
اعتلای علوم پایه، گامی اساسی در مسیر توسعه
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر مهدی گلشنی
در دنیای علم ما مشق نویس هستیم
IMAGE گفتگوی ایکنا با رضا داوری اردکانی
درد فلسفه مقدم بر علم فلسفه است
IMAGE گفتگوی فرهنگ امروز با دکتر رضا داوری اردکانی
درباره سایه، شعر و سیاست
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمدرضا اسلامی
جهان اول کشوری است که در برابر همه سختی‌ها ایستاده است