پانصد و بیست و دومین جلسه شورای علمی فرهنگستان علوم روز یکشنبه 11 دی 1401 به ریاست آقای دکتر رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم و با حضور آقایان دکتر رضا فرجی دانا دبیر فرهنگستان و دبیر جلسه دکتر علی اکبر صالحی معاون پژوهشی و قائم مقام رئیس دکتر سید مصطفی محقق داماد رئیس گروه علوم اسلامی دکتر حسین نمازی رئیس گروه علوم انسانی دکتر یوسف ثبوتی رئیس گروه علوم پایه و دکتر جعفر توفیقی رئیس گروه علوم مهندسی فرهنگستان در تالار ابونصر فارابی برگزار شد. آقایان دکتر عباس شریفی تهرانی رئیس گروه علوم کشاورزی دکتر محمدقلی نادعلیان رئیس گروه علوم دامپزشکی و دکتر فتح الله مضطرزاده دبیر شورای آینده نگری فرهنگستان با اطلاع قبلی نتوانستند در جلسه شرکت کنند.

در ابتدای جلسه و پس از تلاوت آیاتی از کلام وحی توسط آقای دکتر محقق داماد رئیس گروه مطالعات اسلامی، آقای دکتر داوری اردکانی رئیس فرهنگستان با اشاره به آغاز سال نو میلادی و تأکید بر اینکه چشم انداز آینده چشم انداز روشنی نیست از خداوند مسئلت کرد که سال جدید سال خوبی برای مردم جهان باشد رئیس فرهنگستان در ادامه به آقای دکتر یوسف ثبوتی رئیس جدید گروه علوم پایه خوشامد گفت و برای ایشان دوام توفیقات مسئلت کرد. آقای دکتر داوری اردکانی همچنین از زحمات مؤثر و ارزشمند آقای دکتر فرید مر در دوران ریاست گروه علوم پایه فرهنگستان تشکر و قدردانی کرد.

در ادامه آقای دکتر فرجی دانا دبیر فرهنگستان نیز با تبریک سال نو ،میلادی با ارائه اسلایدهایی گزارشی از اقدامات انجام شده توسط فرهنگستان جهت ایجاد و آماده سازی و تجهیز دو سالن یکی آمفی تئاتر و دیگری چند منظوره در طبقه همکف ساختمان فرهنگستان علوم بیان کرد. ادامه جلسه و پس از تصویب صورت جلسه قبلی شورای علمی نامزدهای منتخب برجسته مهندسی سال 1401 فرهنگستان علوم توسط آقای دکتر جعفر توفیقی رئیس گروه علوم مهندسی معرفی شدند و به تأیید رسیدند فرهنگستان در مراسم گرامیداشت روز مهندسی، امسال از 2 استاد برجسته مهندسی، 3 مهندس برجسته و 6 پژوهشگر جوان برجسته مهندسی کشور تجلیل خواهد کرد. این مراسم روز پنجشنبه 4 اسفند 1401 برگزار خواهد شد. در این نشست منتخبان سال گذشته فرهنگستان نیز معرفی و تجلیل می شوند.

سپس دستور جلسه یکصد و سی و سوم مجمع عمومی فرهنگستان علوم مورخ 29 دی 1401 قرائت شد و به تأیید رسید.

در ادامه جلسه پیشنهاد گروه علوم مهندسی در خصوص افزایش ضریب تعداد اعضای وابسته به نسبت تعداد اعضای پیوسته مطرح و پس از تبادل نظر و با عنایت به وضع موجود قرار شد کارگروهی در این خصوص تشکیل و با مطالعه وضع سایر آکادمی های دنیا طرحی تنظیم و به شورای علمی و متعاقب آن مجمع عمومی فرهنگستان پیشنهاد کند.

در پایان جلسه در خصوص نحوه ارتباط نظام مند گروههای علمی و شاخه های تخصصی فرهنگستان علوم با دانشکده ها و گروهها و استادان دانشگاه ها و پژوهشگاه های کل کشور بحث و تبادل نظر شد و مقرر گردید کارگروهی با مسئولیت آقای دکتر فرجی دانا و با حضور آقایان دکتر صالحی، دکتر سمنانیان و دکتر توفیقی در این خصوص تأمل و دستورالعملی تدوین و به شورای علمی ارائه کند.

 

 

1000 کاراکتر باقی مانده


IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمد صال مصلحیان
اعتلای علوم پایه، گامی اساسی در مسیر توسعه
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر مهدی گلشنی
در دنیای علم ما مشق نویس هستیم
IMAGE گفتگوی ایکنا با رضا داوری اردکانی
درد فلسفه مقدم بر علم فلسفه است
IMAGE گفتگوی فرهنگ امروز با دکتر رضا داوری اردکانی
درباره سایه، شعر و سیاست
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمدرضا اسلامی
جهان اول کشوری است که در برابر همه سختی‌ها ایستاده است