روز پنجشنبه 19 آبان 1401، یکصد و سی و دومین نشست مجمع عمومی فرهنگستان علوم با حضور 41 عضو پیوسته از مجموع 55 عضو پیوسته فرهنگستان علوم به ریاست آقای دکتر رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان برگزار شد.

در ابتدای جلسه و پس از تلاوت آیاتی از کلام وحی توسط آقای دکتر سیدمصطفی محقق داماد عضو پیوسته و رئیس گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان، آقای دکتر داوری اردکانی رئیس فرهنگستان ضمن خوشامدگویی به اعضای مجمع، با اشاره به روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه اظهار داشت که ما به عنوان یک مجمع دانش و دانشمندی در این کار باید سهیم باشیم و وظیفه داریم در حد توان در این راه کوشش کنیم و امیدواریم که این کوشش ها مثمر و مؤثر باشد. رئیس فرهنگستان همچنین ضایعه درگذشت والده آقای دکتر جعفر توفیقی عضو پیوسته و رئیس گروه علوم مهندسی فرهنگستان را به ایشان تسلیت گفت و برای آن مرحومه رحمت و آمرزش الهی مسئلت کرد. آقای دکتر داوری اردکانی همچنین به آقای دکتر امین علیزاده عضو پیوسته جدید فرهنگستان که در دو جلسه قبلی مجمع نتوانسته بودند شرکت کنند خوشامد گفت و برای ایشان توفیق بیشتر در همکاری با فرهنگستان مسئلت کرد.

در ادامه جلسه، آقای دکتر مهدی گلشنی عضو پیوسته فرهنگستان علوم به عنوان پیش از دستور، پیشنهادهایی برای برخی فعالیت های علمی و پژوهشی جدیدی که در فرهنگستان برنامه ریزی شده است به معاونت پژوهشی ارائه کرد و در بخش دیگری از صحبت هایش از آقای دکتر رضا فرجی دانا دبیر فرهنگستان درخواست کرد آیین نامه ای برای نحوه رأی گیری در گروه ها و شاخه های فرهنگستان تنظیم و به مجمع ارائه شود تا همه شاخه ها و گروه ها بر اساس آیین نامه ای یکسان و مورد تأیید مجمع عمومی فرهنگستان، پیشنهادهایشان را به شورای علمی و مجمع ارائه کنند.

در ادامه جلسه و پس از تصویب صورت جلسه قبلی مجمع عمومی مورخ 24 شهریور 1401، حکم عضویت پیوسته آقای دکتر امین علیزاده توسط آقای دکتر داوری اردکانی رئیس فرهنگستان به ایشان اعطا شد. آقای دکتر علیزاده در نشست یکصد و بیست و نهم مجمع عمومی فرهنگستان در اردیبهشت ماه سال جاری به عضویت پیوسته فرهنگستان برگزیده شده است.

در بخش دیگری از جلسه مجمع عمومی، پیشنهاد عضویت وابسته آقایان دکتر علی فرازمند استاد زیست شناسی دانشگاه تهران و دکتر وحید نیکنام استاد زیست شناسی دانشگاه تهران برای یک دوره چهارساله در فرهنگستان مطرح شد که پس از معرفی آنان توسط آقای دکتر فرید مر عضو پیوسته و رئیس گروه علوم پایه و بیان فعالیتهایشان در دوران همکاری مدعو در فرهنگستان، تبادل نظر شد و با رأی گیری کتبی به تصویب رسید. آقای دکتر فرازمند از سال 1390 و آقای دکتر نیکنام از سال 1395 همکار مدعو گروه علوم پایه هستند. 

پیشنهاد تمدید عضویت وابسته آقای دکتر احمد شعبانی استاد شیمی دانشگاه شهید بهشتی برای یک دوره چهار ساله دیگر در فرهنگستان از دیگر موضوعات مطرح شده در این نشست بود که پس از توضیحات رئیس گروه علوم پایه از کارهای علمی و تحقیقاتی ایشان و فعالیتهایشان در دوره قبلی عضویت وابسته، تبادل نظر شد و با رأی گیری کتبی به تصویب رسید.

در بخش دیگری از جلسه سه سخنرانی توسط سه تن از اعضای پیوسته فرهنگستان علوم ایراد شد. در اولین سخنرانی آقای دکتر امین علیزاده عضو پیوسته گروه علوم کشاورزی فرهنگستان علوم و استاد دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به فلسفه آب و نقش ان در تاریخ شکل گیری و توسعه جوامع، سخنانی با موضوع "بهره­ وری آب-انرژی در کشاورزی آبی ایران" ایراد کرد.

آقای دکتر سیدمحمدمهدی کیایی عضو پیوسته گروه علوم دامپزشکی فرهنگستان و استاد دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران دیگر سخنرانی نشست یکصد و سی و دوم مجمع عمومی بود که در سخنان خود به موضوع "ضرورت توجه بیشتر به آلاینده­ های شیمیایی منابع پروتئینی حیوانی در غذا" پرداخت.

آخرین سخنرانی نیز توسط آقای دکتر رضا نیلی پور عضو پیوسته گروه علوم انسانی فرهنگستان علوم و استاد زبان شناسی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با موضوع "انقلاب های معرفت شناختی در علوم انسانی در قرن بیستم" ایراد شد.

همچنین قرار شد سخنرانی های ایراد شده به صورت مقاله تدوین و در مجلات فرهنگستان منتشر شود. آقای دکتر محمد سلطانیه عضو پیوسته گروه علوم مهندسی فرهنگستان نیز پیشنهاد کرد موضوعات سخنرانیهای خوبی که در این نشست ایراد شد به صورت Policy Paper نیز تنظیم و منتشر و به مسئولان ذیربط منعکس شود.

 

 

 

1000 کاراکتر باقی مانده


IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمد صال مصلحیان
اعتلای علوم پایه، گامی اساسی در مسیر توسعه
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر مهدی گلشنی
در دنیای علم ما مشق نویس هستیم
IMAGE گفتگوی ایکنا با رضا داوری اردکانی
درد فلسفه مقدم بر علم فلسفه است
IMAGE گفتگوی فرهنگ امروز با دکتر رضا داوری اردکانی
درباره سایه، شعر و سیاست
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمدرضا اسلامی
جهان اول کشوری است که در برابر همه سختی‌ها ایستاده است

جدید ترین تصاویر

01
03
08
01