پانصد و هجدهمین جلسه شورای علمی فرهنگستان علوم روز یکشنبه 17 مهر 1401 به ریاست آقای دکتر رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان و با حضور آقایان دکتر جعفر توفیقی رئیس گروه علوم مهندسی، دکتر عباس شریفی تهرانی رئیس گروه علوم کشاورزی، دکتر علی ­اکبر صالحی معاون پژوهشی و قائم­ مقام رئیس، دکتر رضا فرجی ­دانا دبیر فرهنگستان و دبیر شورا، دکتر سیدمصطفی محقق ­داماد رئیس گروه علوم اسلامی، دکتر فرید مُر رئیس گروه علوم پایه (به­ صورت برخط)، دکتر محمدقلی نادعلیان رئیس گروه علوم دامپزشکی، دکتر حسین نمازی رئیس گروه علوم انسانی و دکتر فتح الله مضطرزاده دبیر شورای آینده نگری فرهنگستان برگزار شد.

در ابتدای جلسه و پس از تلاوت آیاتی از کلام وحی، رئیس فرهنگستان به حاضران خوشامد گفت. در ادامه و پس از تصویب صورت جلسه قبلی شورا، پیشنهاد گروه علوم اسلامی مبنی بر حمایت معنوی و همکاری فرهنگستان با مؤسسه حکمت سهروردی جهت برگزاری همایش بین­ المللی «شیخ اشراق و دنیای جدید» مطرح شد. پس از توضیحات آقای دکتر محقق­ داماد و تبادل نظر، با حمایت معنوی و همکاری فرهنگستان در برگزاری همایش مذکور موافقت شد. همچنین قرار شد لوگوی فرهنگستان بر طبق ضوابط فرهنگستان در پوستر همایش درج شود.

پس از آن پیشنهاد گروه علوم مهندسی مبنی بر همکاری مدعو آقایان دکتر وحید تقی­ خانی استاد مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی شریف و دکتر مجتبی شریعتی نیاسر استاد مهندسی شیمی دانشگاه تهران برای یک دوره دوساله در گروه علوم مهندسی مطرح شد و پس از معرفی آنان توسط آقای دکتر توفیقی و تبادل نظر، با رأی ­گیری علنی، به تصویب رسید. همچنین پیشنهاد گروه علوم اسلامی مبنی بر همکاری مدعو آقای دکتر مصطفی بروجردی عضو هیأت علمی دانشکده روابط بین ­الملل وزارت امور خارجه و فقیه و پژوهشگر علوم اسلامی برای یک دوره دوساله در گروه علوم اسلامی مطرح شد و پس از معرفی ایشان توسط آقای دکتر محقق­ داماد و تبادل نظر، با رأی­ گیری علنی، به تصویب رسید.

سپس پیشنهاد گروه علوم پایه مبنی بر تمدید عضویت وابسته یکی از استادان برای یک دوره چهارساله دیگر در فرهنگستان مطرح شد و پس ارائه توضیحات آقای دکتر مر از فعالیت­ها و همکاری­های ایشان در دوران عضویت وابسته در فرهنگستان و تبادل نظر، با رأی­ گیری کتبی، به تأیید رسید و برای تصویب در دستور کار مجمع عمومی قرار گرفت. همچنین تأکید شد که گروه­های علمی در بررسی پیشنهادهای تمدید عضویت وابسته، بخصوص برای طرح در مجمع عمومی، یک صفحه/اسلاید از فعالیت­ها و همکاری­های استادان پیشنهادی در مدت عضویت در فرهنگستان ارائه کنند. در ادامه اشاره شد که فرهنگستان سه نشست مجمع عمومی دیگر تا پایان سال 1401، در روزهای 19 آبان، 29 دی و 25 اسفند برگزار می ­کند.

در ادامه جلسه کتاب حاصل از طرح پژوهشی "تحقیق، کشف، تحلیل و مستندسازی پروفایل مهندسان برجسته کشور"، تأییدشده در جلسه شورای پژوهشی مورخ 1401/06/13، به تصویب رسید و قرار شد قسط آخر طرح مذکور پرداخت و تسویه حساب نهایی انجام شود.

تصویب گزارش نهایی فاز دوم طرح پژوهشی کلان آینده ­نگری وضعیت کشاورزی و منابع طبیعی با توجه به تغییرات جهانی و روند رو به رشد فناوری­ها با عنوان "بررسی فناوری­های نوین بوم ­سازگار در کشاورزی و منابع طبیعی"، تأییدشده در جلسه شورای پژوهشی مورخ 1401/06/13 و خاتمه طرح مذکور از دیگر مصوبات جلسه شورای علمی پانصد و هجدهم بود.

در ادامه درخصوص انعکاس نتایج طرح­های پژوهشی فرهنگستان به مسئولان ذیربط و ترویج دستاوردهای آن به­ صورت کتاب و مقاله و بیانیه و نظایر آن بحث و تبادل نظر و پیشنهادهایی ارائه شد. قرار شد پیشنهادها در دستور کار شورای انتشارات فرهنگستان قرار گیرند.

تصویب اجرای فاز سوم طرح پژوهشی کلان آینده­ نگری وضعیت کشاورزی و منابع طبیعی با توجه به تغییرات جهانی و روند رو به رشد فناوری­ها با عنوان "اثرات تغییر اقلیم و تحولات اجتماعی-سیاسی جهانی بر کشاورزی و منابع طبیعی ایران و راهبردهای سازگاری با آنها با نگرشی بوم ­سازگار"، تأییدشده در شورای پژوهشی مورخ 1401/06/27، و تأیید پیشنهادهای اصلاحی هیأت­ رئیسه در مورد مواد 2 و 3 آیین­ نامه داخلی مجمع عمومی (با عنایت به نظر موافق گروه های علمی) و ارسال آن به مجمع عمومی جهت تصویب نهایی از دیگر تصمیمات این جلسه بود.

همچنین قرار شد در جلسه آینده شورای علمی گزارشی از وضع بودجه و اعتبارات فرهنگستان در سال­های 1400 و 1401 به تفکیک سرفصل، ارائه شود.

در پایان جلسه آقای دکتر صالحی معاون پژوهشی و قائم مقام رئیس فرهنگستان با اشاره به اهدای جایزه نوبل فیزیک سال 2022 به پژوهش در موضوع فناوری کوانتوم، بر اهمیت این موضوع تأکید و اظهار کرد که خوشبختانه فرهنگستان اتاق فکری با موضوع فناوری کوانتوم تشکیل داده است و امیدواریم نتایج کار این اتاق فکر برای توسعه دانش مربوط به فناوری کوانتوم در کشور و استفاده بهینه از آن کارگشا باشد.

 

 

 

1000 کاراکتر باقی مانده


IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر سید مصطفی محقق داماد
علم نه مسلمان است و نه کافر!
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمد صال مصلحیان
اعتلای علوم پایه، گامی اساسی در مسیر توسعه
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر مهدی گلشنی
در دنیای علم ما مشق نویس هستیم
IMAGE گفتگوی ایکنا با رضا داوری اردکانی
درد فلسفه مقدم بر علم فلسفه است
IMAGE گفتگوی فرهنگ امروز با دکتر رضا داوری اردکانی
درباره سایه، شعر و سیاست