روز سه شنبه 22 شهریور 1401 نخستین جلسه عمومی اتاق های فکر فرهنگستان علوم به ریاست آقای دکتر علی اکبر صالحی معاون پژوهشی و قائم مقام رئیس و با حضور آقایان دکتر رضا فرجی دانا دبیر فرهنگستان، دکتر سعید سمنانیان مشاور برنامه ریزی و نظریه پردازی و رؤسا و اعضای 6 اتاق فکر تشکیل شده در فرهنگستان علوم به صورت حضوری و برخط برگزار شد.

در ابتدای جلسه و پس از تلاوت آیاتی از کلام وحی، آقای دکتر صالحی ضمن خیر مقدم به حاضران در سخنانی اهداف کلان تشکیل اتاق های فکر فرهنگستان علوم را تبیین کرد. در ادامه آقای دکتر سمنانیان گزارشی از روند اقدامات مربوط به اتاق های فکر ارائه  و اظهار امیدواری کرد پیشنهادهایی که در این جلسه طرح می شود در جهت نیل به اهداف تشکیل اتاق ها مؤثر و کارکشا باشد. سپس آقایان دکتر جواد فرهودی رئیس اتاق فکر آب، دکتر مسعود تجریشی رئیس اتاق فکر تغییرات اقلیم و محیط زیست، دکتر محمدتقی احمدی رئیس اتاق فکر مخاطرات طبیعی، دکتر ابوالقاسم مهدوی رئیس اتاق فکر چالش های اقتصادی، دکتر احمدرضا شرافت رئیس اتاق فکر هوش مصنوعی و دکتر صبح خیز عضو اتاق فکر فناوری های کوانتوم در سخنانی ضمن بیان مسائل و چالش های مربوط به هر یک از موضوعات اتاق های فکر در کشور، گزارشی از جلسات برگزارشده و اقدامات صورت گرفته بیان کردند و پیشنهادهایی برای ادامه فعالیت های اتاق ها ارائه نمودند.

در بخش پایانی جلسه ابتدا آقای دکتر محمود نیلی احمدآبادی عضو وابسته فرهنگستان علوم در سخنانی ضمن تشکر از فرهنگستان علوم برای تشکیل این اتاق ها تأکید کرد که اتاق های فکر در عین حال که راه حل های علمی برای موضوعات پیشنهاد می کنند لازم است به چگونگی پیاده سازی آنها هم فکر کنند زیرا که اگر راه حل ها بدون توجه به ظرفیت ها و محدودیت ها و مسائل بیرون از حوزه دانش و دانشگاه باشد چنانکه باید منشاء اثر نخواهد بود. در ادامه آقای دکتر رضا فرجی دانا دبیر فرهنگستان علوم در سخنانی ضمن تشکر از استادان عضو هرکدام از اتاق های فکر، اظهار داشت که تشکیل اتاق های فکر جزء مهمی از ادای رسالت فرهنگستان است و اقدام شایسته ای است که با نظر ریاست فرهنگستان توسط شورای علمی فرهنگستان پیگیری و اجرایی شده است. دبیر فرهنگستان افزود: در این اتاق های فکر، با حضور جمعی از نخبگان علمی کشور که اکثرشان عضو فرهنگستانند، موضوعات چند بعدی که نیاز به تخصص های مختلف دارند مطرح و نظرات و پیشنهادهای آنان به فرهنگستان ارائه می شود. جمع بندی نتایج اتاق های فکر نیز به نحو مقتضی از سوی فرهنگستان به استحضار دست اندر کاران خواهد رسید و ان شا الله مؤثر و کارگشا خواهد بود.

1000 کاراکتر باقی مانده


IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر مهدی گلشنی
در دنیای علم ما مشق نویس هستیم
IMAGE گفتگوی ایکنا با رضا داوری اردکانی
نیازمند درد فلسفه ایم نه علم فلسفه
IMAGE گفتگوی فرهنگ امروز با دکتر رضا داوری اردکانی
درباره سایه، شعر و سیاست
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمدرضا اسلامی
جهان اول کشوری است که در برابر همه سختی‌ها ایستاده است
IMAGE گفتگوی فرهیختگان با رضا داوری اردکانی
جهان جدید را خرد تاریخی راه برده است

جدید ترین تصاویر

مجمع عمومی
همایش گروه علوم انسانی
دکتر رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم و دکتر علی اکبر صالحی معاون پژوهشی
01