یکصد و بیست و نهمین نشست مجمع عمومی فرهنگستان علوم روز پنجشنبه 29 اردیبهشت 1401 به ریاست آقای دکتر رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم و با حضور 44 عضو پیوسته از مجموع 54 عضو پیوسته فرهنگستان علوم برگزار شد.

در ابتدای جلسه و پس از تلاوت آیاتی از کلام وحی توسط آقای دکتر محقق داماد عضو پیوسته فرهنگستان علوم، آقای دکتر داوری اردکانی رئیس فرهنگستان ضمن خوشامدگویی به اعضا و تبریک به استادان عضو پیوسته جدید فرهنگستان که در جلسه پیشین مجمع به عضویت پیوسته نائل شده اند، برای آنان توفیق بیشتر در راه خدمت به علم و دانش و همکاری با فرهنگستان مسئلت کرد. در ادامه لوح عضویت پیوسته فرهنگستان توسط رئیس فرهنگستان به اعضای پیوسته جدید اعطاء شد.

رئیس فرهنگستان در ادامه ضایعه درگذشت خانم دکتر سیمین ناصری عضو وابسته فرهنگستان که در ماه های اخیر دار فانی را وداع گفته اند را تسلیت گفت و برای آن مرحومه رحمت و غفران الهی مسئلت کرد.

در ادامه جلسه و به عنوان پیش از دستور آقای دکتر رسول جعفریان عضو پیوسته فرهنگستان علوم به موضوع علم سنجی در کشور و ملاک ها و معیارهای آن اشاره و اظهار کرد که مناسب است فرهنگستان در خصوص این موضوع مهم اعلام نظر دقیق و علمی داشته باشد. آقای دکتر فرجی دانا دبیر فرهنگستان با اشاره به پیشنهاد آقای دکتر جعفریان اظهار داشت که این موضوع در جلسه شورای علمی فرهنگستان طرح شده است و به زودی با سازوکاری مناسب در دستور کار فرهنگستان قرار خواهد گرفت.

در ادامه یکصد و بیست و نهمین جلسه مجمع عمومی فرهنگستان علوم و پس از تصویب صورت جلسه قبلی مجمع، آقای دکتر مگردیچ تومانیان عضو پیوسته جدید فرهنگستان در سخنانی ضمن اشاره به ساختار و فعالیت های آکادمی علوم ارمنستان، گزارشی از شرکت در نشست اخیر مجمع عمومی آن آکادمی ارائه کرد و اظهار داشت که در نشستی که با رئیس آکادمی علوم ارمنستان داشته است ایشان برای همکاری با فرهنگستان علوم ایران اعلام آمادگی کرده است. دکتر تومانیان در ادامه سخنانش گزارشی از برخی فعالیت های شاخه ریاضی و فیزیک فرهنگستان علوم در سال های اخیر از جمله پرداختن به مسئله آزمون های ورودی دانشگاه و تحصیلات تکمیلی، دانشگاه فرهنگیان، افت ریاضی و بطور کلی علوم پایه در کشور ارائه کرد.

پس از آن پیشنهاد گروه علوم کشاورزی مبنی بر عضویت پیوسته آقای دکتر امین علیزاده استاد آبیاری، زهکشی و هیدرولوژی خاک دانشگاه فردوسی مشهد در فرهنگستان علوم مطرح شد که پس از معرفی ایشان و بیان فعالیت های علمی و پژوهشی شان و بخصوص همکاری های ایشان در دوران عضویت وابسته در فرهنگستان، با رأی گیری کتبی به تصویب رسید (آقای دکتر امین علیزاده از سال 1370 عضو وابسته فرهنگستان علوم بوده است).

در ادامه پیشنهاد عضویت وابسته آقای دکتر سیدمحمدرضا حسینی بهشتی استاد فلسفه دانشگاه تهران برای یک دوره چهارساله در فرهنگستان مطرح شد که پس از معرفی ایشان و بیان فعالیت های علمی و پژوهشی شان و بخصوص همکاری های ایشان در دوران همکاری مدعو در فرهنگستان، با رأی گیری کتبی به تصویب رسید (آقای دکتر سیدمحمدرضا حسینی بهشتی از سال 1396 همکار مدعو گروه علوم انسانی فرهنگستان علوم بوده است).

پیشنهاد عضویت وابسته خانم دکتر معصومه نصیری کناری استاد مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف و آقایان دکتر محمود نیلی احمدآبادی استاد مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه تهران، دکتر محمود فتوحی فیروزآباد استاد مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف، دکتر محمدصالح اولیاء استاد مهندسی صنایع دانشگاه یزد، دکتر مجید صفار اول استاد مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر علی موقر رحیم آبادی استاد مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف، دکتر منوچهر وثوقی شهواری استاد مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی شریف و دکتر علی غفاری استاد مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، برای یک دوره چهارساله در فرهنگستان علوم از دیگر موضوعات مطرح شده در جلسه بود که پس از معرفی آنان و بیان فعالیت های علمی و پژوهشی و بخصوص همکاری هایشان در دوران همکاری مدعو در فرهنگستان با رأی گیری کتبی به تصویب رسید (خانم دکتر معصومه نصیری کناری از سال 1397، آقای دکتر محمود نیلی احمدآبادی از سال  1394، آقای دکتر محمود فتوحی فیروزآباد از سال 1396، آريالای دکتر محمدصالح اولیاء از سال 1394، آقای دکتر مجید صفار اول از سال 1394، آقای دکتر علی موقر رحیم آبادی از سال 1393، آقای دکتر منوچهر وثوقی شهواری از سال 1392 و آقای دکتر علی غفاری از سال 1391 همکار مدعو گروه علوم مهندسی فرهنگستان علوم بوده اند).

تمدید عضویت وابسته آقایان دکتر محمد اخوان، دکتر حبیب تجلی، دکتر محمدعلی شاهزمانیان، دکتر مجتبی شمسی پور، دکتر محمود شمسی شهرآبادی، دکتر سیدحبیب الله فیروزآبادی، دکتر علی اکبر موسوی موحدی، دکتر ایرج ملک محمدی، دکتر علی اکبر صالحی، دکتر محمد رحیمیان، دکتر علی افشار بکشلو و دکتر امیر البدوی برای یک دوره چهارساله دیگر در فرهنگستان از دیگر تصمیمات جلسه بود که با رأی گیری کتبی به تصویب رسید.

در پایان نشست مجمع عمومی فرهنگستان علوم آقای دکتر فرجی دانا دبیر فرهنگستان گزارشی از برخی اقدامات و برنامه ریزی های انجام شده در فرهنگستان در ماه های اخیر ارائه کرد.

 

گالری تصاویر

 

 

1000 کاراکتر باقی مانده


IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمد صال مصلحیان
اعتلای علوم پایه، گامی اساسی در مسیر توسعه
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر مهدی گلشنی
در دنیای علم ما مشق نویس هستیم
IMAGE گفتگوی ایکنا با رضا داوری اردکانی
درد فلسفه مقدم بر علم فلسفه است
IMAGE گفتگوی فرهنگ امروز با دکتر رضا داوری اردکانی
درباره سایه، شعر و سیاست
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمدرضا اسلامی
جهان اول کشوری است که در برابر همه سختی‌ها ایستاده است