روز پنجشنبه 12 اسفند 1400، یکصد و بیست و هشتمین نشست مجمع عمومی فرهنگستان علوم به ریاست آقای دکتر رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان و با حضور 42 عضو پیوسته از مجموع 46 عضو پیوسته فرهنگستان علوم به صورت حضوری و مجازی برگزار شد.

در ابتدای جلسه رئیس فرهنگستان ضمن خوشامدگویی به اعضا و آرزوی صحت و سلامت برای آنان در دوران شیوع پاندمی کرونا، با اشاره به حضور آقای دکتر رضا فرجی دانا دبیر فرهنگستان در اولین جلسه مجمع عمومی، از اینکه مسئولیت دبیری فرهنگستان را پذیرفته اند از ایشان تشکر کرد و برایشان توفیق بیشتر مسئلت نمود. رئیس فرهنگستان در ادامه با اشاره به سخنرانی های خوبی که در مراسم گرامیداشت روز جهانی آینده ایراد شده بود، از آقای دکتر فتح الله مضطرزاده دبیر شورای آینده نگری و همکارانشان برای برگزاری این جلسه سپاسگزاری کرد. آقای دکتر داوری اردکانی همچنین با اشاره به ضایعه درگذشت آقای دکتر غلامرضا سلطانی عضو وابسته گروه علوم کشاورزی فرهنگستان علوم و استاد پیشکسوت دانشگاه شیراز که در ماه های اخیر دار فانی را وداع گفته اند برایشان رحمت و آمرزش الهی مسئلت کرد.

در ادامه و پس از تصویب صورت جلسه قبلی مجمع، آقای دکتر سیدمحمد قاری سیدفاطمی عضو پیوسته جدید فرهنگستان علوم که در اولین نشست مجمع شرکت می کرد، سخنانی با عنوان «دو ناسازنمای حقوق بشر معاصر» ایراد کرد و در ادامه لوح عضویت پیوسته ایشان توسط آقای دکتر رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان به ایشان اعطاء شد.

سپس پیشنهاد عضویت پیوسته آقایان دکتر عباس شاکری استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی، دکتر عزت الله نادری استاد تعلیم و تربیت دانشگاه خوارزمی و دکتر رضا نیلی پور استاد زبان شناسی و گفتار درمانی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در فرهنگستان علوم مطرح شد که پس از بیان زندگینامه و فعالیت های علمی و پژوهشی آنان و نیز فعالیت هایشان در دوران عضویت وابسته در فرهنگستان، با رأی گیری کتبی به تصویب رسید. آقای دکتر عباس شاکری از سال 1389 همکار مدعو و از سال 1391 عضو وابسته  گروه علوم انسانی فرهنگستان علوم بوده است. آقای دکتر عزت الله نادری از سال 1372 عضو وابسته  گروه علوم انسانی فرهنگستان علوم بوده است. آقای دکتر رضا نیلی پور از سال 1370 عضو وابسته گروه علوم انسانی فرهنگستان علوم بوده است.

پس از آن پیشنهاد عضویت پیوسته آقایان دکتر مگردیچ تومانیان استاد ریاضی دانشگاه تبریز و دکتر محمدمهدی شیخ جباری استاد فیزیک پژوهشگاه دانش های بنیادی در فرهنگستان علوم مطرح شد که پس از بیان زندگینامه و فعالیت های علمی و پژوهشی آنان و نیز فعالیت هایشان در دوران عضویت وابسته در فرهنگستان، با رأی گیری کتبی به تصویب رسید. آقای دکتر مگردیچ تومانیان از سال 1370 عضو وابسته گروه علوم پایه فرهنگستان بوده است. ایشان همچنین از سال 2009 عضو دائم آکادمی علوم ارمنستان است. آقای دکتر محمدمهدی شیخ جباری نیز از سال 1387 عضو وابسته گروه علوم پایه فرهنگستان علوم بوده است.

در ادامه پیشنهاد عضویت پیوسته آقای دکتر سیدمحمدمهدی کیایی استاد بهداشت و تغذیه طیور دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران مطرح شد که پس از بیان زندگینامه و فعالیت های علمی و پژوهشی ایشان و نیز فعالیت هایش در دوران عضویت وابسته در فرهنگستان، با رأی گیری کتبی به تصویب رسید. آقای دکتر سیدمحمدمهدی کیایی از سال 1384 همکار مدعو و از سال 1385 عضو وابسته گروه علوم دامپزشکی فرهنگستان علوم بوده است.

پیشنهاد عضویت پیوسته آقایان دکتر محمد سلطانیه استاد مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی شریف و دکتر جواد فیض استاد مهندسی برق دانشگاه تهران از دیگر موضوعات مطرح شده در جلسه بود که پس از بیان زندگینامه و فعالیت های علمی و پژوهشی آنان و نیز فعالیت هایشان در دوران عضویت وابسته در فرهنگستان، با رأی گیری کتبی به تصویب رسید. آقای دکتر محمد سلطانیه از سال 1369 (بدو تأسیس فرهنگستان علوم) عضو وابسته گروه علوم مهندسی فرهنگستان علوم بوده است. آقای دکتر جواد فیض نیز از سال 1377 عضو وابسته گروه علوم مهندسی فرهنگستان علوم بوده است.

در بخش پایانی جلسه نیز پیشنهاد عضویت وابسته آقای دکتر رحیم زارع نهندی استاد ریاضی دانشگاه تهران برای یک دوره چهار ساله در فرهنگستان علوم مطرح شد که پس از بیان زندگینامه و فعالیت های علمی و پژوهشی ایشان و نیز فعالیت هایشان در دوران همکاری مدعو در فرهنگستان، با رأی گیری کتبی به تصویب رسید. آقای دکتر رحیم زارع نهندی از سال 1394 همکار مدعو گروه علوم پایه فرهنگستان علوم بوده است.

در پایان نشست یکصد و بیست و هشتم مجمع عمومی فرهنگستان علوم و به مناسبت هفته درختکاری، یک اصله نهال توسط هریک از اعضای پیوسته فرهنگستان و به نام آنان در حیاط مجموعه فرهنگستان غرس شد.

آقای دکتر رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان پس از غرس نهال در سخن کوتاهی اظهار داشت: «درختکاری سنت نیاکان است و سنت مطلوب است. امیدوارم که ایران زمین و هوایی داشته باشد که همواره بشود درخت کاشت و درختهای خوب و بارور و بارآور کاشت».

آقای دکتر سیدمصطفی محقق داماد رئیس گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان نیز پس از غرس نهال گفت: «نهال کاری یکی از سنت‌های خداپسندانه است که بر آن تأکید و روایت شده است که مؤمن کسی است که بتواند درخت‌های بیشتری بکارد». ایشان تأکید کرد: «محیط زیست بخش مهمی از هویت یک جامعه است و ما هر چقدر فضا‌های پیرامونی خود را برای کاشت نهال و درخت آراسته کنیم به همان اندازه هویت ملی ما فروزان می‌شود».

آقای دکتر علی اکبر صالحی معاون پژوهشی و قائم مقام رئیس فرهنگستان نیز پس از کاشت نهال اظهار داشت: «نهال کاری یا کاشت درخت از آنجا که یکی از سنت‌های الهی خوب است، اعضا تصمیم گرفتند به عنوان نخبگان علمی جامعه، اقدام به غرس نهال کرده تا این مهم هم به یادگار بماند و هم ترویج شود».

 

تصاویر مجمع عمومی 

تصاویر غرس نهال توسط اعضا

 

 

1000 کاراکتر باقی مانده


IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر سید مصطفی محقق داماد
علم نه مسلمان است و نه کافر!
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمد صال مصلحیان
اعتلای علوم پایه، گامی اساسی در مسیر توسعه
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر مهدی گلشنی
در دنیای علم ما مشق نویس هستیم
IMAGE گفتگوی ایکنا با رضا داوری اردکانی
درد فلسفه مقدم بر علم فلسفه است
IMAGE گفتگوی فرهنگ امروز با دکتر رضا داوری اردکانی
درباره سایه، شعر و سیاست