• نوروز ۱۴۰۲ مبارک
  • حلول ماه مبارک رمضان را تبریک عرض می کنیم

 

دویست و نهمین جلسه شورای پژوهشی فرهنگستان علوم روز یکشنبه 1400/09/07، با حضور آقایان: دکتر حسن احمدی نماینده گروه علوم کشاورزی، دکتر غلامرضا اعوانی نماینده گروه علوم اسلامی، دکتر حسن تاج بخش نماینده گروه علوم دامپزشکی، دکتر محمد­مهدی شیخ جباری نماینده گروه علوم پایه، دکتر حسن ظهور نماینده گروه علوم مهندسی، دکتر سعید سمنانیان و دکتر جواد رحیقی مدیر روابط بین‌الملل برگزار شد. آقایان دکتر علی‌اکبر صالحی معاون پژوهشی و دکتر فرامرز رفیع‌پور نماینده گروه علوم انسانی با اطلاع قبلی نتوانستند در جلسه شرکت کنند. در ابتدای جلسه و پس از تلاوت آیاتی از کلام وحی، آقای دکتر سمنانیان ضمن خوشامدگویی و تشکر از اعضای حاضر در جلسه، تداوم برگزاری منظم جلسات و مشارکت اعضا در انتقال پیشنهادها و تصمیمات شورا به گروه‌­های علمی را در تحقق اهداف و وظایف شورا بسیار مؤثر و راهگشا ارزیابی کرد و با ارائه گزارشی در خصوص نحوه تخصیص بودجه سال جاری و پیشنهاد بودجه سال ۱۴۰۱ و ارائه پیشنهادهایی در این زمینه، اعلام نظر گروه‌ها در این خصوص را حائز اهمیت دانست.

اعضای شورای پژوهشی در ادامه ضمن استقبال از برگزاری مجدد جلسات شورای پژوهشی، نظرات خود را در خصوص فعالیت­‌های گروه­‌ها در راستای تحقق اهداف و مأموریت­‌های فرهنگستان، اعلام کردند. اعضای شورا به اتفاق هم‌­نظر بودند که ارتقای جایگاه و نقش فرهنگستان در سه حوزه با: ارائه مشورت به سیاستگذاران و تصمیم‌­سازان در تدوین برنامه‌­های راهبردی کشور، همکاری با مراکز علمی کشور و پیشنهاد راهکار­های عملی برای حل چالش­‌های بنیادی کشور و  شناساندن نقش و تأثیر فرهنگستان به عموم جامعه، به درستی محقق می­‌شود.

در این جلسه بر موضوع جذب تعدادی پژوهشگر دوره‌ پسادکتری زیر نظر اعضای فرهنگستان با عنایت به اهداف و مأموریت­‌های فرهنگستان از یک سو و نیازهای اعلام شده دستگاه‌­های اجرایی کشور از سوی دیگر، با توجه به آیین نامه وزارت علوم، تأکید شد. در این زمینه قرار شد گروه‌­های علمی، اعضای پیوسته و وابسته علاقمند به اخذ پژوهشگر پسا­دکتری را با ذکر عنوان و موضوعات پیشنهادی و برای دوره یک ساله به شورای پژوهشی معرفی کنند.

در پایان جلسه همچنین گزارش مرحله دوم طرح پژوهشی گروه علوم کشاورزی با عنوان "بررسی فناوری­‌های نوین بوم سازگار در کشاورزی و منابع طبیعی" که مورد تأیید ناظر طرح قرار گرفته ­بود، به تصویب رسید.

 

روابط عمومی فرهنگستان علوم

 

 

1000 کاراکتر باقی مانده


IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمد صال مصلحیان
اعتلای علوم پایه، گامی اساسی در مسیر توسعه
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر مهدی گلشنی
در دنیای علم ما مشق نویس هستیم
IMAGE گفتگوی ایکنا با رضا داوری اردکانی
درد فلسفه مقدم بر علم فلسفه است
IMAGE گفتگوی فرهنگ امروز با دکتر رضا داوری اردکانی
درباره سایه، شعر و سیاست
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمدرضا اسلامی
جهان اول کشوری است که در برابر همه سختی‌ها ایستاده است