آقای دکتر منصور طاهری انارکی عضو وابسته گروه علوم مهندسی فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران و چهره ماندگار مهندسی شیمی کشور روز جمعه ۲۳ اسفند ماه ۱۳۹۸ پس از سالیان دراز تلاش و کوشش در راه اعتلای علمی کشور در سن 83 سالگی دار فانی را وداع گفت.

دکتر منصور طاهری انارکی متولد بهمن 1315 در انارک، مدرک کارشناسی رشته مهندسی شیمی را در دانشکده نفت آبادان در سال ۱۳۳۹ اخذ کرد و پس از آن عازم آمریکا شد و کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه کیس وسترن رزرو آمریکا در سال ۱۳۴۳ و دکتری تخصصی خود را در دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا آمریکا در سال ۱۳۴۶ گذراند. وی به عنوان استاد مهندسی شیمی در دانشگاه شیراز مشغول به خدمت بود و در سالیان متمادی به عنوان عضو وابسته با فرهنگستان علوم همکاری داشت.

این عضو فرهنگستان علوم، در سال 1370 به عنوان استاد برجسته دانشگاه شیراز و در سال 1371 به عنوان مهندس شیمی برجسته کشور از طرف انجمن شیمی و مهندسی شیمی ایران انتخاب شد. از دیگر افتخارات ايشان می توان به دريافت جايزه آبادي از طرف وزير مسكن و شهرسازي در سال 1374 و دریافت جايزه زنده یاد دكتر تقی ابتكار در زمینه محیط زیست از طرف فرهنگستان علوم در سال 1381 اشاره کرد. دکتر منصور طاهری انارکی در سال 1387 به عنوان چهره ماندگار مهندسی شیمی ایران برگزیده شد.

استاد طاهری انارکی در كنار فعاليت هاي آموزشي و پژوهشي و خلق آثار و مقالات ارزشمند علمی متعدد، مدتي مسئوليت رياست بخش مهندسي شيمي دانشگاه شيراز را بعهده داشته و در هيأت مميزه دانشگاه نیز عضو بوده و همچنين عضو هيأت تحريريه مجله علوم و تكنولوژي دانشگاه شیراز بوده است. ايشان مشاوره پروژه سيلوي اكبر آباد و محيط زيست كارخانجات سيمان فارس و اداره كل محيط زيست استان فارس را نیز عهده دار بوده است. دکتر طاهری در زمینه‌های آلودگی هوا و پدیده‌های انتقال نیز تحقیقات ارزنده ای انجام داده‌ است.

فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران درگذشت این استاد برجسته و چهره ماندگار کشور را به اعضای فرهنگستان ها، جامعه علمی و دانشگاهی کشور و دوستان و همکاران و شاگردان و خانواده ایشان تسلیت می گوید و برای استاد فقید علو درجات در درگاه باریتعالی مسئلت دارد.

 

در پی درگذشت استاد فقید دکتر منصور طاهری انارکی، خانم دکتر سیمین ناصری رئیس شاخه بین گروهی محیط زیست و آقای دکتر محمدحسن پنجه شاهی رئیس شاخه مهندسی انرژی و محیط زیست فرهنگستان علوم پیام تسلیتی به شرح ذیل صادر کردند:

«به نام خدا

از شمار دو چشم یک تن کم

وز شمار خرد هزاران بیش

مشیت الهی این بود که در آستانه بهار شاهد خزان دوست و همکار عزیزمان مرحوم دکتر منصور طاهری انارکی باشیم. او که استادی برجسته، پژوهشگری مصمم، فرهیخته ای با اصول، همکاری دوست داشتنی و چهره ای ماندگار در عرصه علم و فناوری بود، در طول عمر پر ثمر خود لحظه ای از تلاش علمی دست نکشید و همواره با ارائه نظرات بدیع و سازنده سعی در بهبود شرایط کشور در زمینه های انرژی و محیط زیست داشت. نوابغی که توسط ایشان در رشته مهندسی شیمی تربیت یافتند هم اکنون یا در زمره استادان برجسته و صاحبنام در دانشگاه های معتبر ایران و جهان به شمار می روند و یا مدیریت صنایع مهم و زیربنایی کشور را عهده دار می باشند. این تربیت یافتگان، در کنار تألیفات فاخر و ارزشمند ایشان، بخش کوچکی از میراث علمی شادروان دکتر طاهری انارکی را تشکیل می دهند.

اینجانبان که سالیان طولانی افتخار همکاری با ایشان در شاخه مهندسی انرژی و محیط زیست و همچنین شاخه بین گروهی محیط زیست فرهنگستان علوم را داشته ایم، درگذشت این استاد مهربان را به خانواده محترم ایشان و نیز همکاران محترم فرهنگستان علوم تسلیت عرض می نماییم و از خداوند مهربان برای روح بلند آن فقید سعید، آرامش ابدی و برای بازماندگان وی سلامتی و بردباری مسألت داریم. یاد و خاطره اش گرامی باد.

دکتر سیمین ناصری رئیس شاخه بین گروهی محیط زیست و دکتر محمدحسن پنجه شاهی رئیس شاخه مهندسی انرژی و محیط زیست فرهنگستان علوم

 

 

روابط عمومی فرهنگستان علوم

 

1000 کاراکتر باقی مانده


IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر سید مصطفی محقق داماد
علم نه مسلمان است و نه کافر!
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمد صال مصلحیان
اعتلای علوم پایه، گامی اساسی در مسیر توسعه
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر مهدی گلشنی
در دنیای علم ما مشق نویس هستیم
IMAGE گفتگوی ایکنا با رضا داوری اردکانی
درد فلسفه مقدم بر علم فلسفه است
IMAGE گفتگوی فرهنگ امروز با دکتر رضا داوری اردکانی
درباره سایه، شعر و سیاست