در جلسه بررسی اساسنامه فرهنگستان‌های کشور که به میزبانی آقای دکتر سید سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و با حضور آقایان دکتر رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم، دکتر سید علیرضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی، دکتر غلامعلی حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و علیرضا اسماعیلی سرپرست فرهنگستان هنر در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد، آقای دکتر عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار کرد: بررسی امکان به‌روزرسانی اساسنامه فرهنگستان‌های کشور مسئله‌ای است که اخیراً مورد توجه قرار گرفته و یکنواخت کردن وظایف عملکردی فرهنگستان‌ها در عین توجه به وظایف اختصاصی هر کدام از آن‌ها موضوعی است که می‌تواند مورد مطالعه کارشناسی قرار گیرد.
 
گزارش عملکرد‌ها و فعالیت‌های فرهنگستان‌ها در اختیار عموم قرار گیرد
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: برای ایجاد تلقی مناسب از عملکرد فرهنگستان‌ها در سطح عمومی، شایسته است گزارش عملکرد‌ها و فعالیت‌های فرهنگستان‌ها در اختیار عموم قرار گیرد. وجود اتاق فکر دانشمندان برتر کشور موجب آرامش مردم است و یک سرمایه بزرگ ملی برای تضمین سلامت مسیر راهبردی کشور در حوزه‌های مهم علم است.
 
وی تصریح کرد: همین‌ که فحول علمی و دانشمندان برجسته کشور در کنار هم اقدام به همفکری می­‌کنند، همان انتظاری است که توسط فرهنگستان به خوبی محقق شده است و باید توجه داشت که در کنار اقدامات مذکور، شأن فاخر و علمی فرهنگستان و اعضای آن حفظ شود. تغییر در اساسنامه فرهنگستان‌ها نباید در ثبات این نهاد مهم و برجسته خدشه وارد کند بلکه باید با حفظ جایگاه این نهاد ملی تغییرات مفید و مؤثر را دنبال کرد.

فرهنگستان علوم پزشکی آماده کمک به نظام سلامت کشور در عرصه‌های راهبردی است
در ادامه دکتر علیرضا مرندی، رئیس فرهنگستان علوم پزشکی، گفت: چند سال قبل روی اساسنامه فرهنگستان علوم پزشکی طی هفته‌ها کار فکری و جمعی گسترده‌ای صورت گرفته است که می‌تواند به عنوان یک اساسنامه الگو مبنای کار قرار گیرد و نیاز به هیچ‌گونه تغییری در آن مشاهده نمی‌شود. ایشان اضافه کرد ما به دنبال کمک به نظام سلامت کشور در عرصه‌های راهبردی هستیم. مناسب است نسبت به تقدیر سالیانه از اساتید و دانشمندان برتر که سنت فرهنگستان‌ها بوده است، اقدام شود.

بررسی و اصلاح اساسنامه‌ها با مشورت فرهنگستان‌ها انجام شود
دکتر رضا داوری‌اردکانی، رئیس فرهنگستان علوم نیز در این نشست، گفت: از آنجا که اساسنامه فرهنگستان‌ها باید توسط شورای عالی انقلاب تصویب نهایی شود مناسب است تا بررسی اساسنامه‌ها با مشورت خود فرهنگستان‌ها انجام شود. همه فرهنگستان‌ها اساسنامه پیشنهادی خود را تهیه کرده‌اند و آمادگی دارند با بررسی آن توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی فرآیند اجرایی را پیگیری کنند.

دکتر غلامعلی حدادعادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی نیز تصریح کرد: در بررسی اساسنامه نهادهایی چون فرهنگستان­‌ها شایسته است فارغ از رویه‌های معمول، بررسی کارشناسی و جامعی صورت گیرد و اساتید و دانشمندان باید برای آن اظهار نظر کنند. از ابتدای تأسیس فرهنگستان­‌ها هماهنگی لازم میان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با فرهنگستان علوم از یک جهت و هماهنگی لازم میان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با فرهنگستان علوم پزشکی از جهتی دیگر صورت نگرفته و مأموریت‌­های لازم توسط این دو وزارتخانه به فرهنگستان‌ها ارائه نشده است.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان جلسه قرار شد تا با هماهنگی رئیس جمهور نسبت به تشکیل جلسه هیئت امنای فرهنگستان‌ها و همچنین ملاقات اعضای پیوسته فرهنگستان با رئیس‌جمهور و اقدام لازم در خصوص فرآیند اصلاح اساسنامه فرهنگستان‌ها از مسیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با نظر اعضای هیئت امنای فرهنگستان‌ها اقدام لازم انجام شود.

همچنین مقرر شد موضوع بررسی اساسنامه فرهنگستان‌ها برای بررسی در اختیار ستاد علم دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گیرد و در جلسه‌ای با حضور رؤسای فرهنگستان­‌ها به بررسی اساسنامه‌های آن‌ها پرداخته شود.

در ادامه دکتر عاملی یادآور شد: با هماهنگی که با رئیس دفتر رئیس‌جمهور، جناب آقای دکتر واعظی به عمل آمده است، بازنگری در اساسنامه فرهنگستان‌ها به دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ارجاع می‌شود.
 
روابط عمومی فرهنگستان علوم
Nike React Element 55

1000 کاراکتر باقی مانده


IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمد صال مصلحیان
اعتلای علوم پایه، گامی اساسی در مسیر توسعه
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر مهدی گلشنی
در دنیای علم ما مشق نویس هستیم
IMAGE گفتگوی ایکنا با رضا داوری اردکانی
درد فلسفه مقدم بر علم فلسفه است
IMAGE گفتگوی فرهنگ امروز با دکتر رضا داوری اردکانی
درباره سایه، شعر و سیاست
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمدرضا اسلامی
جهان اول کشوری است که در برابر همه سختی‌ها ایستاده است