در آیین ملی «چله عشق» که به همت سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران و با حضور ریاست این سازمان، ریاست فرهنگستان علوم، شهردار تهران، رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر تهران و ده ها تن از چهره های برجسته علمی و فرهنگی و ادبی و هنری کشور، عصر روز دوشنبه 28 مهر 1398 در تالار قلم کتابخانه ملی برگزار شد، از خالقان چهل اثر و سند ماندگار عاشورایی تجلیل به عمل آمد. در این مراسم خالقان 40 اثر برجسته‌‌ای که در گونه‌های مختلف علمی و فرهنگی و هنری مرتبط با واقعه عاشورا از جمله تالیف و پژوهش، هنرهای تجسمی و ترسیمی، هنرهای دراماتیک، موسیقی و ادبیات تولید شده است در پنج بخش تقدیر شدند.

در آیین ملی چله عشق از حجت الاسلام و المسلمین آقای دکتر رسول جعفریان عضو پیوسته فرهنگستان علوم و استاد تاریخ دانشگاه تهران به عنوان یکی از 7 نویسنده برجسته کشور در حوزه تالیف و پژوهش و برای خلق کتاب ماندگار «درس هایی از نهضت عاشورا» تجلیل به عمل آمد. مرحوم سیدجعفر شهیدی، مرحوم علی شریعتی، مرحوم سیدشهاب‌الدین مرعشی نجفی، مرحوم شیخ عباس قمی، مرحوم محمدابراهیم آیتی، و محمد اسفندیاری از دیگر نویسندگان برجسته کشور بودند که برای خلق آثار ماندگار عاشورایی در این بخش تجلیل شدند.

در بخش هنرهای تجسمی، محمود فرشچیان، محمدباقر آقامیری، حسین قوللر آغاسی، غلامحسین امیرخانی، علی شیرازی و جلیل رسولی تجلیل شدند.

محمدرضا شجریان، حسین علیزاده، لوریس چکناواریان، مجید انتظامی، صدیقه بحرانی، تورج زاهدی، فردین خلعتبری و حسام الدین سراج نیز در بخش موسیقی مورد تجلیل قرار گرفتند.

علیرضا شجاع نوری، رضا کیانیان، فرامرز قریبیان، علیرضا رئیسیان، ناصر تقوایی، سیدداود میرباقری، بهرام بیضایی، احمدرضا درویش، مهدی فخیم زاده، عباس کیارستمی، علی رفیعی،  بهروز غریب پور و محمد رحمانیان نیز در بخش هنرهای دراماتیک این آیین ملی تقدیر شدند.

در بخش ادبیات نیز از علی موسوی گرمارودی، سیدمهدی شجاعی، قیصر امین پور، ابوالقاسم حسینجانی، قادر طهماسبی و سید حسن حسینی قدردانی شد.

در این مراسم مجید انتظامی آهنگساز و موسیقیدان برجسته کشور پس از 6 سال دوری از رهبری ارکستر قطعه «روز واقعه» را با همراهی ارکستر سمفونیک تهران در سالن همایش‌های سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اجرا کرد.

 

روابط عمومی فرهنگستان علوم

Art??culos deportivos para ni?os

1000 کاراکتر باقی مانده


IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمد صال مصلحیان
اعتلای علوم پایه، گامی اساسی در مسیر توسعه
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر مهدی گلشنی
در دنیای علم ما مشق نویس هستیم
IMAGE گفتگوی ایکنا با رضا داوری اردکانی
درد فلسفه مقدم بر علم فلسفه است
IMAGE گفتگوی فرهنگ امروز با دکتر رضا داوری اردکانی
درباره سایه، شعر و سیاست
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمدرضا اسلامی
جهان اول کشوری است که در برابر همه سختی‌ها ایستاده است