تازه‌ترین شماره «نامه فرهنگستان علوم»، مجله علمی تخصصی فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران، منتشر شد. این شماره حاوی چندین مقاله، دو ترجمه، چند یادداشت و یک میزگرد است.

Zapatillas y ropa deportiva para ni?o

مجله پس از یادداشت کوتاه به عنوان «سخن سردبیر» در بخش اول به تاملات دانشگاهی می‌پردازد. در این بخش دکتر مسعود آرین‌نژاد با مقاله‌ای تحت عنوان «اخلاق نخبگی»، به بررسی رفتار دانشمند ایرانی‌الاصلی می‌پردازد که پس از مریم میرزاخانی موفق شد به عنوان دومین ایرانی جایزه ریاضی فیلد را از آن خود کند. بخش دوم که به میزگرد عمومی اختصاص دارد، حاوی گفتگویی پیرامون سنت و مدرنیته با عنوان «تحول در دین یا دنیا؟» با حضور آیت الله دکتر سید مصطفی محقق‌داماد، دکتر غلامحسین ابراهیمی‌دینانی، دکتر رسول جعفریان، دکتر غلامرضا اعوانی و دکتر سید محمد قاری سیدفاطمی است. در بخش سوم که مقالات علمی نام‌گذاری شده است، مقاله «اتحاد دانشگاه‌ها» به قلم دکتر سعید سمنانیان، مقاله «اخلاق کشاورزی» به قلم دکتر سیروس سلمان‌زاده، مقاله «وضعیت زلزله ها در ایران» به قلم دکتر علی درویش‌زاده ئ دکتر مهدی زارع، مقاله «درباره دانش بنیان» به قلم دکتر فتح الله مضطرزاده، مقاله «خلقت تکاملی انسان» به قلم دکتر بهمن یزدی‌صمدی و نهایتا مقاله «تاریخچه پژوهش در زیست‌شناسی» به قلم دکتر حسن ابراهیم‌زاده آمده است. بخش چهارم با عنوان  تاملات حقوق و علوم سیاسی حاوی دو مقاله با عناوین «بازخوانی فقهی حدود اختیارات حاکمیت» و «تبارشناسی مواجهه سنت و تجدد در قرن بیستم» است که به ترتیب توسط دکتر سید مصطفی محقق داماد سردبیر مجله و حامد زارع مدیر داخلی مجله تالیف شده است. بخش پنجم مجله نیز به ترجمه اختصاص دارد و در آن دکتر علی پایا و فرحناز آیت‌اللهی به ترتیب مقالات «غلبه بر اعتیاد به موجه سازی» نوشته دیوید میلر و «قرآن و تصوف» نوشته ویلیام چیتیک را به فارسی ترجمه کرده‌اند. پایان بخش مجله نیز بخشی تحت عنوان ضمیمه است که در آن مقاله حجت الاسلام و المسلمین دکتر رسول جعفریان تحت عنوان «شهید مطهری و دانش روز» به زیور طبع آراسته شده است.

«نامه فرهنگستان علوم» به صاحب‌امتیازی فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران، مدیرمسئولی دکتر رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان و سردبیری دکتر سید مصطفی محقق‌داماد رئیس گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان منتشر می شود.

 

روابط عمومی فرهنگستان علوم

1000 کاراکتر باقی مانده


IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمد صال مصلحیان
اعتلای علوم پایه، گامی اساسی در مسیر توسعه
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر مهدی گلشنی
در دنیای علم ما مشق نویس هستیم
IMAGE گفتگوی ایکنا با رضا داوری اردکانی
درد فلسفه مقدم بر علم فلسفه است
IMAGE گفتگوی فرهنگ امروز با دکتر رضا داوری اردکانی
درباره سایه، شعر و سیاست
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمدرضا اسلامی
جهان اول کشوری است که در برابر همه سختی‌ها ایستاده است