اولین جلسه کارگروه حقوق هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب ها به ریاست آقای دکتر سیدمصطفی محقق داماد رئیس گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم در محل در فرهنگستان علوم برگزار شد. از سوی رئیس محترم جمهوری به هیأت ویژه­ ای مأموریت تهیه گزارش ملی سیلاب ها محول شده است که آقای دکتر سید مصطفی محقق داماد رئیس گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم عضو هیأت مزبور و ریاست گروه حقوق آن هیأت را به عهده دارد. به همین خاطر از طرف گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم، کارگروهی تحت عنوان «گزارش ملی سیلاب های 1398» تشکیل و اولین جلسه کارگروه مزبور در تاریخ شنبه 28 اردیبهشت 1398 در تالار اجتماعات فرهنگستان علوم برگزار شد. در این جلسه تعدادی از حقوقدانان و صاحبنظران دستگاه های اجرایی از جمله وزارت نیرو، وزارت کشور و شهرداری ها، نهاد ریاست جمهوری، سازمان مدیریت بحران و غیره حضور داشتند.

در ابتدای جلسه آقای دکتر محقق داماد مقدمه ­ای را به عنوان طرح مبحث ارائه کرد که اهم موارد مطروحه بدین شرح است.

سیل مشکلاتی را ایجاد کرد و عید مردم را به ناخرسندی تبدیل کرد. آقای رئیس جمهور به هیأتی مأموریتی را محول کرد که مشکلات ناشی از سیل را بررسی کند تا بعداً مملکت دچار مشکل نشود. بخش حقوقی آن را بر عهده من قرار دادند. سیلاب انواع مختلفی دارد؛ بعضی وقت ها ناگهانی است، بعضی رودخانه ­ای و بعضی دریایی است. ما فکر می­کنیم دلایل تشدید خسارت سیل در کشور، دخل و تصرف غیر مجاز در بستر و حریم رودخانه و مسیل ­ها، تخریب منابع طبیعی و پوشش گیاهی، احداث سازه­ های تقاطعی مانند پل­ ها و از همه مهمتر پراکندگی قوانین و مقررات مربوط به سیلاب است که باعث شده است تکالیف مختلفی برای سازمان ها پیش رو قرار گیرد. وزارت کشور، وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی، شهرداری ها و غیره طرف مرتبط با سیل هستند. برای جلوگیری از خسارات ناشی از سیل، مستحکم کردن ساختمان ها، ذخیره مواد غذایی در مناطق مختلف و غیره مؤثر هستند. قوانین و مقررات بسیاری تصویب شده ­اند که یکپارچه نیستند از جمله، قانون پیشگیری و مبارزه با خطرات ناشی از سیل در سال 1348، قانون توزیع عادلانه آب در سال 1361، قانون تشکیل کمیته ملی سدهای بزرگ و کمیته ملی آبیاری و زهکشی مصوب سال 1366. حقوقدانانی را هم دعوت کرده ایم تا نظر آنها را جویا شویم و ببینیم کدامیک از قوانین، دیگری را نسخ می­کند. الان چه قانونی در نظر بگیریم که دیگر مشکلات ناشی از سیل پیش نیاید؟ مقررات گذاری مرتبط با سیلاب باید منظم، منسجم و دارای ضمانت اجرایی دقیق باشد و تعارض نداشته باشد و از هر جهت تام باشد. آقای رئیس جمهور می­ پرسند چگونه تخطی از قوانین مختلف سبب افزایش آسیب پذیری کشور در برابر سیلاب شده است؟ قصور حقوقی محقق شده در استان های مختلف کشور چیست؟ درس آموخته­های حقوقی و قانونی سیلاب چیست؟ سؤال بنده این است که به موجب قوانین و مقررات، هریک از دستگاههای اجرایی چه مسئولیت و اختیاری در مورد رودخانه­ها و مسیل­ها و حریم آنها را برعهده دارد؟ در چه مواردی تصرف در رودخانه­ها و مسیل­ها منوط به اذن دستگاه اجرایی است و در چه مواردی دستگاه اجرایی اختیار جلوگیری هم دارد؟ در صورت دوم چه مأموریت­هایی متوجه دستگاه قضایی است و در چه مواردی خود دستگاه اجرایی می­تواند مستقیماً عمل کند؟ حالا که این هیأت به دستور رئیس جمهور تعیین شده است کاری کنید که قوانین خوب و مثبتی تصویب شود که هیچ اشکالی نداشته باشد و یا کمترین اشکال را داشته باشد.

پس از سخنان آقای دکتر محقق داماد، تعدادی از صاحبنظران حاضر در جلسه از جمله آقای دکتر مدنیان و آقای دکتر صفایی، و خانم دکتر امین ­زاده مواردی را پیرامون موضوع جلسه مطرح کردند.

 

روابط عمومی فرهنگستان علوم

Lebron James Shoes

1000 کاراکتر باقی مانده


IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمد صال مصلحیان
اعتلای علوم پایه، گامی اساسی در مسیر توسعه
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر مهدی گلشنی
در دنیای علم ما مشق نویس هستیم
IMAGE گفتگوی ایکنا با رضا داوری اردکانی
درد فلسفه مقدم بر علم فلسفه است
IMAGE گفتگوی فرهنگ امروز با دکتر رضا داوری اردکانی
درباره سایه، شعر و سیاست
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمدرضا اسلامی
جهان اول کشوری است که در برابر همه سختی‌ها ایستاده است

جدید ترین تصاویر

02
مجمع عمومی
شورای عمومی گروه علوم مهندسی
07