نامه رئیس فرهنگستان علوم به رؤسای آکادمی های علوم دنیا و تعدادی از مراکز مهم علمی بین­ المللی درخصوص:

تحریم های علمی- تجاری علیه نویسندگان ایرانی

در پی درخواست بسیاری از دانشمندان و پژوهشگران کشور از فرهنگستان علوم و بر اساس مصوبه شورای علمی فرهنگستان، آقای دکتر رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران در نامه­ های جداگانه به رؤسای برخی از سازمان های مهم علمی بین­ المللی نظیر رئیس انجمن آکادمی ها و مجامع علمی آسیا، رئیس مجمع بین آکادمی ها، رئیس آکادمی علوم جهانی و رئیس آکادمی علوم جهان اسلام و رؤسای آکادمی های علوم دنیا و آکادمی هایی که با فرهنگستان علوم تفاهم­نامه همکاری امضا کرده­ اند خواست که در رفع مشکلی که اخیراً برای جامعه علمی و دانشگاهی ایران در زمینه تحریم های علمی-تجاری پیش آمده است، سعی نمایند. این نامه برای رؤسای: آکادمی علوم فرانسه، آکادمی علوم اتریش، آکادمی علوم لئوپولدینا آلمان، انجمن سلطنتی انگلستان، اتحادیه آکادمی علوم و علوم انسانی آلمان، آکادمی علوم چین، آکادمی علوم جمهوری چک، آکادمی علوم جارستان، آکادمی ملی علوم هندوستان، آکادمی علوم ایالات متحده امریکا، مجمع علم ژاپن، آکادمی علوم و تکنولوژی کره، آکادمی علوم لهستان، آکادمی رومانی، آکادمی علوم و هنر صربستان، آکادمی علوم جمهوری تاجیکستان، آکادمی علوم ترکیه، آکادمی علوم و هنر کرواسی، آکادمی علوم روسیه، آکادمی ملی علوم سری­لانکا، شاخه سیبری آکادمی علوم روسیه و ... ارسا شده است. متن نامه رئیس فرهنگستان علوم ایران و تصویر نامه ایشان بدین شرح است:

«باسمه­ تعالی

در آستانه سال تحصیلی جدید و شروع به کار مراکز علمی، آموزشی و دانشگاهی در ایران مایلم نکته ­ای را با جنابعالی در میان بگذارم تا شاید با همکاری آنجناب و سایر اندیشمندان آکادمی های علوم جهان مشکلی که اخیراً برای جامعه علمی و دانشگاهی ایران پیش آمده، مرتفع شود.

چنانکه جنابعالی اطلاع دارید، به گواهی منابع و مراجع بین ­المللی، استادان، پژوهشگران و دانشجویان دانشگاه ها و مراکز علمی ایران­ زمین نوعاً از توان علمی نسبتاً بالایی برخوردار هستند به طوری که در سال های اخیر حاصل تحقیقات و پژوهش های علمی- بنیادی و دانشگاهی آنان به صورت مقالات معتبر علمی در اختیار همه پژوهشگران علاقمند در سرتاسر دنیا بالاخص جهان اسلام قرار گرفته است.

متأسفانه چند صباحی است که بعضی از مجلات و انتشارات علمی به بهانه تحریم، از چاپ مقالات علمی­ ای که نویسندگان و تولیدکنندگان آن ایرانی هستند، امتناع می­ ورزند. چنانکه به عنوان نمونه، پایگاه اطلاعاتی الزویر مستقر در هلند، در 30 آوریل سال جاری، طی یادداشتی به شبکه سردبیران مجلات خود، از تمام سردبیران و داوران آمریکایی خواست تا از پذیرش مقالاتی که نویسنده و یا یکی از نویسندگان آن ایرانی و در استخدام دولت ایران باشد، سر باز زنند.

همانگونه که مستحضرید نشر علم جایگاه آزاد دارد و عدالت ایجاب می­ کند که آثار علمی پژوهشگران ایرانی نیز در نشریات بین­ المللی مورد داوری و نشر قرار گیرد و منعی برای چاپ آنها نباشد. چاپ آثار علمی و دسترسی به منابع علمی حق تمامی پژوهشگران جهان است و ضروری است که کلیه فرهنگستان ها، برای رفع این مشکل و تحقق حق اندیشمندان ایرانی کوشش نمایند.

از آنجا که روابط دوستانه فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران و آکادمی آن کشور می­ تواند در رفع این مشکل اثرگذار باشد، از جنابعالی و اعضای محترم آن فرهنگستان درخواست دارد که برای رفع معضل ناخواسته اندیشمندان ایرانی حتی ­المقدور سعی نمایند. رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران».

***

روابط عمومی فرهنگستان علوم

 

IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمد صال مصلحیان
اعتلای علوم پایه، گامی اساسی در مسیر توسعه
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر مهدی گلشنی
در دنیای علم ما مشق نویس هستیم
IMAGE گفتگوی ایکنا با رضا داوری اردکانی
درد فلسفه مقدم بر علم فلسفه است
IMAGE گفتگوی فرهنگ امروز با دکتر رضا داوری اردکانی
درباره سایه، شعر و سیاست
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمدرضا اسلامی
جهان اول کشوری است که در برابر همه سختی‌ها ایستاده است

جدید ترین تصاویر

09
دکتر محمود نصرالله زاده بائی پژوهشگر جوان برجسته شاخه شیمی
05
دکتر علی اکبر موسوی موحدی