جلسه سخنرانی «آسیب شناسی مشارکت های مردمی در مدیریت های سنتی و نو گرای منابع آب» در تاریخ 18 خرداد 1401 توسط شاخه آبیاری گروه علوم کشاورزی فرهنگستان علوم در فضای مجازی اسکای روم و با حضور بیش از 90 نفر از استادان، پژوهشگران از دانشگاه ها و مراکز پژوهشی، متخصصان آبیاری و مدیران آب کشور و اعضای گروه به صورت مجازی در فرهنگستان علوم برگزار شد.

در ابتدای جلسه آقای دکتر عباس شریفی تهرانی رئیس گروه علوم کشاورزی فرهنگستان علوم ضمن خوش آمدگویی به شرکت کنندگان با ارائه بیاناتی جلسه را افتتاح و سپس آقای دکتر علیرضا سپاسخواه، رئیس شاخه آبیاری فرهنگستان علوم و دبیر علمی جلسه، درباره اهمیت موضوع سخنرانی، سخنانی ایراد کرد و نیز سوابق فعالیت های علمی سخنران جلسه، آقای دکتر داریوش حیاتی همکار مدعو گروه علوم کشاورزی و استاد دانشگاه شیراز را به استحضار شرکت کنندگان رساند. بعد از آن سخنران، سخنان خود را آغاز و مطالب تخصصی مبسوطی در مورد نقش مشارکت های سنتی و نوگرای مردمی در مدیریت منابع آب ارائه کرد.

با توجه به منابع بسیار محدود آب که اساسی ترین دارایی طبیعی کشور محسوب می شود چنانچه بهره برداری از آن هماهنگ با وضعیت اقلیمی و محیط زیستی صورت نگیرد، آسیب های وارده از آن  اگر نتوان گفت جبران ناپذیر است، بدون شک ترمیم زیان های ناشی از آن پر هزینه و مستلزم صرف زمان بسیار طولانی خواهد بود. این در حالی است که این ثروت طبیعی، طی سال های اخیر تا حد زیادی مورد بی توجهی و استفاده های بی رویه قرار گرفته است و عملاً منابع آب-های زیرزمینی آن رو به زوال نسبی رفته است. در حال حاضر دو نهاد وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو متولیان مدیریت عرضه و تقاضا، و حفاظت از منابع آب های سطحی و زیرزمینی کشور هستند. اما تا به حال فعالیت ها و برنامه های اجرایی به کار گرفته شده نه تنها به طور ملموس ناموفق بوده است بلکه در مواردی نیز در زوال این منبع حیاتی مهم، سهم قابل ملاحظه ای داشته است. فرهنگستان علوم برای پرداختن به این موضوع مهم به دفعات جلسات هم اندیشی را با مشارکت صاحب نظران برگزار کرده و طی بیانیه هایی هشدارهای لازم را ارایه داده است. در جمع بررسی ها نشان می دهند که حفاظت منابع آب بدون مشارکت های مردمی و بویژه ذینفعان بی نتیجه بوده و در گروی طراحی برنامه هایی بر پایه اصول علمی می باشد.

پس از پایان سخنرانی ها، سوال ها و اظهارنظرهای حاضران مطرح و موضوع های مختلف مورد بحث قرار گرفت و نکته نظرهای مطرح شده در سخنرانی و بحث های متعاقب آن، به شرح زیر جمع بندی و ارایه شد:

- برای رهایی از بحران آب و اعمال مدیریت صحیح منابع آب باید از نگاه تک بعدی اقتصادی پرهیز شده و به ابعاد اجتماعی، اخلاقی و سیاسی آب، توجهی ویژه مبذول شود.

- با توجه به ویژگی چند وجهی منابع در حیات جامعه  نگرش تک  بعدی (Uni-disciplinary) و تکیه صرف بر متخصصان فنی در زمینه آب با رویکرد چند بعدی (Inter-disciplinary) جایگزین شود تا بتوان بحران آب در کشور را مدیریت نمود.

- برنامه ریزی تراکم و الگوی کشت در مناطق مختلف کشور، باید مبتنی بر ظرفیت منابع آب مناطق مختلف کشور صورت گیرد و برای جلوگیری از تشدید مضاعف بحران آب، باید از عدم همخوانی و تناسب این دو متغیر به شدت اجتناب کرد.

- برای گذار از بحران موجود آب در کشور، ضروری است که در یک بازه زمانی کوتاه، حداقل یک سوم استفاده از منابع آب موجود در بخش کشاورزی، کاسته شود که اجرای این مهم، به اقدامی سریع و جدی نیاز دارد.

- قوانین موجود در کشور، در زمینه آب، باید به طور جدی بازنگری و اصلاح شوند.

- برنامه ریزی توسعه و آمایش سرزمین در کشور، باید بر مبنای منابع آب موجود و چالش های حاصل از کمبود آب در نقاط مختلف کشور صورت پذیرد.

- آگاه سازی و فرهنگ سازی عمومی در زمینه بهره برداری بهینه از منابع آب و جلب مشارکت های مردمی یک ضرورت جدی است و دولت، نهادهای آموزشی و نهادهای مدنی باید به وظیفه مهم خود در این زمینه عمل کنند.

- برای مدیریت بهینه آب، سازمان دهی کشاورزان و بهره برداران منابع آب در قالب تشکل ها و گروه های همیار آب بر اساس یک اساسنامه صحیح و مناسب، ضروری است.

- برای جلب مشارکت مردمی در مدیریت منابع آب کشور باید بجای تکیه بر روش های سخت افزارانه، به روش های نرم افزارانه روی آورد.

- حکمرانی و مدیریت یکپارچه آب در کشور باید از قالب شعار خارج شده و جامه عمل بپوشد که مستلزم مهیاسازی زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری لازم و فراهم اوردن زمینه های قانونی و اجرایی برای این امر مهم و کلیدی است.

در پایان شرکت کنندگان از مسئولان فرهنگستان علوم جهت برگزاری این نشست تشکر وقدردانی نموده و خواستار انعکاس دغدغه های خود در زمینه مدیریت منابع آب کشور به مسئولان کشور شدند.

 

 

IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمد صال مصلحیان
اعتلای علوم پایه، گامی اساسی در مسیر توسعه
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر مهدی گلشنی
در دنیای علم ما مشق نویس هستیم
IMAGE گفتگوی ایکنا با رضا داوری اردکانی
درد فلسفه مقدم بر علم فلسفه است
IMAGE گفتگوی فرهنگ امروز با دکتر رضا داوری اردکانی
درباره سایه، شعر و سیاست
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمدرضا اسلامی
جهان اول کشوری است که در برابر همه سختی‌ها ایستاده است

جدید ترین تصاویر

غرس نهال توسط اعضای فرهنگستان علوم
02
دکتر محمدرضا اسلامی
03