صبح روز چهارشنبه 1396/10/27، قائم مقام و معاون دانشگاه صوفیا بلغارستان و چند تن از رؤسای دانشکده ها و استادان آن دانشگاه به همراه سفیر بلغارستان در تهران با حضور در فرهنگستان علوم، با آقای دکتر رضا داوری اردکانی ریاست فرهنگستان و چند تن از مقامات فرهنگستان دیدار و گفتگو کردند. در این دیدار آقایان پروفسور گئورگی والچف قائم ­مقام و معاون آموزشی دانشگاه صوفیه، پروفسور مادلن دانوا رئیس دانشکده زبان شناسی تاریخی، پروفسور ایوو پانف، رئیس بخش ایران ­شناسی دانشگاه صوفیه و رئیس اتحادیه مترجمین بلغارستان، پروفسور دانیل دانوف استاد دانشکده تربیت معلم، دکتر علیرضا پورمحمد استاد بخش ایران ­شناسی و مدیر اجرایی مرکز مطالعات ایران، بالکان و اروپای مرکزی، آقای هریستو پولِنداکوف سفیر بلغارستان در تهران و آقای ژیوکو کانچف، دبیر اول سفارت بلغارستان در تهران میهمان رئیس فرهنگستان علوم بودند.

آقایان دکتر حسین نمازی دبیر فرهنگستان، دکتر سیدمصطفی محقق داماد رئیس گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان، دکتر یوسف ثبوتی رئیس گروه علوم پایه فرهنگستان، دکتر جعفر توفیقی رئیس شاخه مهندسی شیمی فرهنگستان، دکتر حسن تاج بخش رئیس شاخه پاتولوژی فرهنگستان، دکتر حسن ظهور رئیس مرکز مطالعات علم و فناوری فرهنگستان، دکتر فتح ­الله مضطرزاده رئیس گروه مطالعات آینده نگری علم و فناوری فرهنگستان، دکتر عباس منوچهری رئیس گروه مطالعات راهبردی علم و فناوری فرهنگستان، دکتر عبدالله نوروزی رئیس هیأت مؤسس مرکز مطالعات ایران بالکان و اروپای مرکزی و چند تن از مدیران و کارشناسان فرهنگستان در این جلسه حضور داشتند.

در ابتدای جلسه آقای دکتر داوری اردکانی ریاست فرهنگستان به میهمانان خارجی خیر مقدم گفت. ایشان درخصوص دیدار خود از آکادمی علوم بلغارستان و انعقاد تفاهم نامه همکاری علمی با آکادمی مذکور سخنانی ایراد کرد و در ادامه ضمن اشاره به تفاوت­ های موجود در اهداف و ساختار سازمانی این فرهنگستان با آکادمی مذکور بر گسترش همکاری بین دو آکادمی و همچنین همکاری میان دانشگاه­های دو کشور تأکید کرد.

آقای پروفسور گئورگی والچف قائم­ مقام و معاون آموزشی دانشگاه صوفیه نیز از دیدار هیأت بلغاری از فرهنگستان علوم اظهار خوشحالی کرد و توضیحاتی در خصوص دانشگاه صوفیه و ساختار سازمانی آن بیان نمود.

آقای دکتر جعفر توفیقی هم در این نشست مطالبی درباره نظام آموزش عالی ایران بیان کرد و آمار و اطلاعاتی درخصوص وضعیت علم در ایران و جایگاه آن در دنیا ارائه نمود.

آقای دکتر سیدمصطفی محقق داماد نیز در این جسه توضیحاتی درباره گسترش علم الهیات در ایران بعد از انقلاب اسلامی بیان کرد.

آقای دکتر حسن ظهور هم مختصری درباره ساختار فرهنگستان علوم، گروه های علمی و مرکز مطالعات فرهنگستان ارائه کرد.

در ادامه آقای پروفسور ایوو پانف رئیس بخش ایران ­شناسی دانشگاه صوفیه مطالبی در زمینه پیشینه مرکز آموزش زبان فارسی در دانشگاه ­های کشور بلغارستان اظهار و ابراز امیدواری کرد تا در آینده دپارتمان زبان بلغاری در ایران هم تأسیس شود.

همچنین آقای دکتر یوسف ثبوتی سؤالاتی درخصوص تأثیر زبان فارسی بر زبان بلغاری مطرح نمود که میهمانان خارجی به آنها پاسخ دادند.

در پایان نشست هیأت بلغاری از کتابخانه فرهنگستان علوم بازدید به عمل آورد.

 

روابط عمومی فرهنگستان علوم

 

روز چهارشنبه 20 دی 1396، جلسه شورای همگانی گروه علوم مهندسی فرهنگستان علوم با گرامیداشت اولین سال درگذشت شادروان آقای دکتر مصطفی سهراب پور استاد فقید مهندسی هسته ای دانشگاه صنعتی شریف و عضو وابسته فقید فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

در بخش نخست این جلسه، با حضور خانواده شادروان آقای دکتر مصطفی سهراب پور، ضمن بیان ویژگی های ممتاز علمی و اخلاقی آن استاد فقید، یاد و خاطره ایشان گرامی داشته شد. در این بخش آقایان دکتر سعید سهراب پور رئیس گروه علوم مهندسی فرهنگستان علوم، دکتر جلال شایگان به نمایندگی از شاخه محیط زیست فرهنگستان علوم و دکتر غفرانی به نمایندگی از دانشکده مهندسی انرژی دانشگاه صنعتی شریف سخنرانی ایراد کردند. همچنین متن لوح تقدیر ریاست فرهنگستان علوم به پاس خدمات برجسته علمی و پژوهشی شادروان آقای دکتر سهراب پور، توسط آقای جلال شایگان قرائت شد. آقای مهندس احسان سهراب پور فرزند زنده یاد دکتر مصطفی سهراب پور هم در سخنانی ضمن تشکر از رئیس و اعضای فرهنگستان علوم، به بیان ویژگی های ممتاز شخصیتی استاد سهراب پور پرداخت. در این بخش همچنین کلیپی که توسط سازمان انرژی اتمی ایران ساخته شده بود، پخش شد.

در پایان این بخش توسط آقایان دکتر حسین نمازی دبیر فرهنگستان و دکتر سعید سهراب پور رئیس گروه علوم مهندسی فرهنگستان علوم، یک جلد کلام الله مجید، لوح تقدیر ریاست فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران و هدیه ای، به خانواده شادروان دکتر سهراب پور اهداء شد. آقای دکتر سعید سهراب پور همچنین لوح تقدیر ریاست دانشگاه صنعتی شریف را به خانواده مرحوم دکتر سهراب پور اهداء کرد.

 

 

در بخش دوم جلسه سه سخنرانی با موضوع «پیوند آب - انرژی - غذا» ایراد شد. در سخنرانی اول آقای دکتر رامین روشندل عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی انرژی دانشگاه صنعتی شریف سخنانی با عنوان «نقش فناوری گلخانه در سیستم های آب، غذا و انرژی» ایراد کرد. سخنران دوم آقای دکتر ولی اله بنی عامری مجری طرح توسعه گلخانه های کشور بود که «گزارشی از وضعیت جاری و چشم انداز آتی توسعه گلخانه های کشور» ارائه کرد. عنوان سخنرانی سوم «وضعیت مصرف آب و انرژی در گلخانه های ایران و جهان» بود که توسط آقای دکتر قاسم زارعی رئیس بخش تحقیقات مهندسی گلخانه مؤسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی ایراد شد.

در پایان مراسم حاضران به بحث و تبادل نظر پیرامون موضوعات مطرح شده پرداختند و سخنرانان به پرسش ها پاسخ دادند. همچنین آقای دکتر محمدحسن پنجه شاهی رئیس شاخه مهندسی محیط زیست و انرژی فرهنگستان علوم به جمع بندی مطالب ارائه شده در جلسه پرداخت.

 

روابط عمومی فرهنگستان علوم

 

فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران در راستای تحقق اهداف و ماموریت های خود و همچنین لزوم رصد موضوعات مهم و آینده نگری و آینده نگاری تصمیمات کلان کشور، چهارمین دوره گرامیداشت "روز جهانی آینده" را روز دهم اسفندماه 1396 همزمان با اول مارچ برگزار می کند. 

این همایش با عنوان "ضرورت آینده نگری در مواجهه با چالش ها: برنامه ششم توسعه"، با حضور استادان، صاحبنظران و علاقه مندان، به همت مرکز مطالعات فرهنگستان علوم در روز پنج شنبه مورخ 96/12/10 از ساعت 9:00 تا 16:00 در محل فرهنگستان علوم برگزار می شود.

محورهای همایش که بر اساس برخی موضوعات برنامه ششم توسعه انتخاب شده‌اند، عبارتند از:

 • آینده ­نگری: آب و محیط زیست
 • آینده ­نگری: استقرار جمعیت در شهر و روستا
 • آینده ­نگری: چالش ­های اقتصادی و آسیب­ های اجتماعی
 • آینده ­نگری: آموزش، پژوهش و فناوری
 • آینده نگری: فرهنگ عمومی

 از فرهیختگان و اهل فن دعوت می شود، مقاله خود را در چارچوب محورهای اشاره شده، تدوین و حداکثر تا 20 بهمن ماه به دبیرخانه همایش ارسال کنند.

 

نام نویسی

 

درگذشت دکتر علی شریعتمداری استاد فقید تعلیم و تربیت هرچند در شرایطی رخ داد که فضای خبری کشور تحت‌تاثیر درگذشت حضرت آیت‌الله آقای هاشمی‌رفسنجانی قرار داشت، اما از دید اهل علم و فرهنگ و سیاست پوشیده نماند. یکی از نخستین پیام های تسلیت توسط رئیس فرهنگستان علوم ایران آقای دکتر رضا داوری اردکانی صادر شد. او در پیام خود ضمن ابراز تاسف از درگذشت نخستین رئیس فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران می نویسد: «دکتر شریعتمداری در حوزه تعلیم و تربیت صاحبنظر بود و در مدتی بیش از نیم قرن کتاب‌های خوبی نوشت و دانشجویان فاضل در سایه تعلیم و تربیت او پرورده شدند. نظر خاص دکتر شریعتمداری که همواره بر لزوم عملی شدنش تاکید و اصرار داشت، اصلاح روش آموزش بود که حل همه مسائل تعلیم و تربیت را در گرو عملی شدن آن می‌دانست. امیدواریم که شرایط برای عملی شدن این طرح مهم فراهم شود و آرزوی استاد فقید، جامه تحقق پوشد». در مراسم خاکسپاری و ترحیم مرحوم دکتر شریعتمداری هم صحبت های مهمی از سوی چهره های مختلف علمی و فرهنگی کشور ایراد شد. یکی از این چهره ها آقای دکتر مهدی گلشنی بود که سخنانش از آن زاویه دارای اهمیت بود که این دو استاد علاوه‌بر حضور در فرهنگستان علوم و شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان استاد فلسفه علم و استاد تعلیم و تربیت نیز شناخته می‌شدند. دکتر گلشنی در آن مراسم می‌گوید: «مرحوم جناب آقای شریعتمداری انسانی بسیار دلسوز و معلمی خدمتگزار بود که دغدغه اسلام و ایران در سراسر وجودش موج می‌زد. از بدو تاسیس ستاد انقلاب فرهنگی بنده در گروه علوم پایه آن ستاد به خدمت مشغول شدم و ارتباط بنده با ایشان به عنوان یک عضو موثر در ستاد انقلاب فرهنگی از آن زمان آغاز شد. از سال ۱۳۶۹ و تجدید ساختار فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران با ریاست ایشان، ارتباط ما بیشتر و عمیق‌تر شد.» دکتر گلشنی در صحبت‌های خود درباره ابعاد شخصیتی شریعتمداری نیز می گوید: «ایشان فردی متشرع، باتقوا و سلیم‌النفس بود. دغدغه نسبت به حوزه حیاتی و سرنوشت‌ساز تعلیم و تربیت در سراسر وجود ایشان مشاهده می‌شد و همواره نسبت به کاستی‌های این حوزه حساسیت داشت».

اینک که یک سال از آن روز می گذرد و جای خالی استاد فقید دکتر علی شریعتمداری هنوز احساس می شود، یاد و نام مردی که به پاس خدمات علمی و فرهنگی، مدال درجه یک علمی و نشان درجه یک تعلیم و تربیت جمهوری اسلامی ایران را دریافت کرد گرامی باد.

 

روابط عمومی فرهنگستان علوم

 

کتاب «مردی از تبار خرد و فضیلت» به مناسبت بزرگداشت مقام علمی استاد دکتر سیدمصطفی محقق داماد عضو پیوسته و رئیس گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم، از سوی فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران در ۷۰۰ صفحه منتشر شد. این ارج نامه زیر نظر استاد دکتر رضا داوری اردکانی ریاست فرهنگستان منتشر شده است.

آقای دکتر داوری اردکانی در مقدمه این کتاب نوشته است: این دفتر مجموعه مقالاتی است که همکاران و دوستان و ارادتمندان حضرت استاد دکتر سیدمصطفی محقق داماد برای ادای احترام به ایشان نوشته اند. از سال های پیش که قرار شد هر سال به چهار نفر از اعضای منتخب فرهنگستان ها (از هر فرهنگستان یک نفر) نشان درجه اول «دانش» یا «فرهنگ و هنر» یا «ادب پارسی» اعطا شود، فرهنگستان علوم مناسب دانست که از اعضای فرهنگستان و دوستان و همکاران نزدیک عضو منتخب درخواست کند که مقاله ای بنویسند و فرهنگستان بکوشد مقالات آنان را در دفتری گرد آورد و آن را پیش از برگزاری مراسم اعطای نشان از طرف ریاست محترم جمهوری، چاپ و منتشر کند. اینک این دفتر برای تقدیم به استادی فراهم شده است که نه فقط به نام، بلکه در صفت و مقام نیز محقق، آن هم محققی بنام در معقول و منقول است. این ناچیز هم برای اینکه در ادای احترام شریک باشد، مقاله کوتاهی درباره نقد و نقادی نوشته و تقدیم کرده است. شاید با توجه به جامعیتی که آقای دکتر محقق داماد دارند و در فقه و حقوق و فلسفه اسلامی استادند توقع می رفت که من هم مقاله ای در فلسفه اسلامی یا به طور کلی در یکی از مسائل مشهور فلسفه برای تقدیم به ایشان بنویسم اما ترجیح دادم که صرافت طبع را از دست ندهم و مطلبی را که مهم می دانم به دوستی که عزیزش می دارم هدیه کنم. بخصوص که آن دوست، خود اهل بحث و نظر و نقد و نقادی است. نمی دانم مورد پسند قرار خواهد گرفت یا نه ولی خوشحالم که وظیفه خود را انجام داده ام. خوشبختانه این دفتر در مجموع متضمن مقالات خوبی است که فراهم شدنش را باید از برکات وجود استاد دکتر محقق دانست ...».

مقالات این ارج نامه عبارتند از:

 • من چه گویم وصف آن عالی­ جناب؛ دکتر غلامرضا اعوانی
 • حافظه فرهنگی مشترک؛ دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی
 • مردی از تبار خردگرایی شیعی؛ دکتر علی ­اکبر صالحی
 • «آيت الله دكتر محقق­ داماد» اي كه من مي ­شناسم؛ دکتر عبدالرحیم گواهی
 • درباره نقد؛ دکتر رضا داوری اردکانی
 • بن­ مایه اخلاق؛ حجت ­الاسلام و المسلمین دکتر احمد احمدی
 • اهمیت وحدت؛ آیت­ الله محمدابراهیم جناتی
 • امکان تأسیس ما بعدالطبیعه اخلاق بر مبنای قرآن؛ دکتر غلامرضا اعوانی
 • مفهوم و جایگاه عوام در ادبیات دینی ما؛ حجت ­الاسلام و المسلمین دکتر رسول جعفریان
 • قرآن و مکاتب کلامی و فلسفی؛ آیت ­الله دکتر سیدمصطفی محقق­ داماد
 • رابطة زیبا‌شناسی و اخلاق از منظر کانت؛ دکتر شهین اعوانی
 • موجودات فرشي و عرشي؛ دکتر بهمن یزدی ­صمدی
 • کل عالم در خلقت انسان؛ دکتر سیدمحمد بلورچیان
 • چهره ­ای دیگر از شاه ­سلطان حسین صفوی؛ دکتر احسان اشراقی
 • مقایسه تأثیر آموزه­ خدا شناسی در شکل ­گیری اصول نظام اقتصاد اسلام و سرمایه­ داری؛ دکتر حسین نمازی
 • برخی از بایسته ­های آموزش و پژوهش در علم اقتصاد؛ دکتر عباس شاکری
 • بازاندیشی طرحی نو در تحلیل گفتمان؛ دکتر نگار داوری اردکانی
 • اصل حاکمیت اراده در حقوق غرب و اسلام؛ مبانی، آثار و پیشینه تاریخی؛ دکتر محسن اسماعیلی
 • حقوق بشر به مثابه معیار مشروعیت؛ جستاری کوتاه در تبارشناسی بحران حقوقی کشورهای مسلمان؛ دکتر سیدمحمد قاری سیدفاطمی
 • روش ‌شناسی حق؛ دکتر محمود حکمت­ نیا
 • معامله به قصد فرار از دین در حقوق اسلامی و تحول آن در قوانین موضوعه؛ دکتر سیدحسین صفایی
 • ارزیابی نظام فقهی حکمیت در مقایسه با داوری در نظام حقوقی مدرن؛ دکتر حسین سیمایی صراف
 • مطالعه تطبیقی مبنای مسئولیت قراردادی در قرآن و حقوق؛ دکتر سیدحسن وحدتی شبیری
 • معضل جدایی فلسفه از حقوق: سؤالات بی ­پاسخ و پاسخ ­های بی ­سؤال؛ دکتر محمود باقری
 • فرض برائت: چشم­ اندازی اسلامی؛ دکتر رحیم نوبهار
 • وضعیت معامله با مال غیر در نظام­ های حقوقی؛ دکتر جلیل قنواتی
 • تعریف جدید حقوق فرانسه از قرارداد و تأثیر آن بر حقوق قراردادها در ایران؛ دکتر عباس کریمی
 • ضرورت و امکان سنجی مقابله کیفری با توریسم حقوقی در کشور مبدأ با تاکید بر حقوق کیفری ایران؛ دکتر سیدمحمد طباطبایی ­نژاد
 • مطالعه مفهوم ضمان عقد و ضمان عقدی و مقایسه آنها با مسئولیت قراردادی درحقوق موضوعه؛ سحر کریمی
 • صلاحيت دادگاه­ هاي انصاف در صدور حكم به پرداخت خسارت؛ دکتر مرتضی عادل
 • سرانجام يك پرونده طلاق به درخواست زوجه؛ دکتر حمید ابهری
 • قاعده مضمون به عقد فاسد؛ دکتر سهیلا جوادی
 • اختیارات صلاحدیدی دادرس در امور مدنی؛ دکتر رضا شکوهی ­زاده
 • راهکارهای انطباق حقوق ایران و فقه اسلامی با پدیده های نوظهور؛ دکتر حسن بادینی- قادر شنیور
 • پاسداشت جنگل در پرتو رأیی از هیأت عمومی دیوان عالی کشور؛ دکتر حسن محسنی
 • بررسی تطبیقی امکان تبعیض در قرار دادهای بین المللی نفتی در حقوق کامن لا و حقوق ایران با تاکید بر مدل؛ دکتر سیدنصرالله ابراهیمی - سید علیرضا طباطبایی بافقی
 • امنیت و ثبات «وضعیت حقوقی» املاک در نظام ثبت املاک ایران؛ دکتر نسرین طباطبایی حصاری
 • توفيقات و چالش­ هاي فيزيك قرن بيستم؛ دکتر مهدی گلشنی
 • آتشفشان دماوند؛ نگاهی به گذشته و آینده؛ دکتر علی درویش­ زاده
 • الگوی صحیح تولید و مصرف مواد غذایی برای تأمین امنیت و سلامت غذا در جامعه اسلامی ایران؛ دکتر محمد شاهدی

در پایان کتاب خلاصه ­ای از زندگینامه علمی آیت ­الله دکتر سیدمصطفی محقق­ داماد و تصاویری از ایشان آمده است.

این کتاب زیر نظر آقای دکتر رضا داوری اردکانی ریاست فرهنگستان علوم، توسط آقای مهندس سیدعلی پزشکی، و با همکاری خانم بهاره برزگر و آقای مجید میراب زاده تهیه و تنظیم و منتشر شده است.

 

روابط عمومی فرهنگستان علوم

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IMAGE گفتگو با دکتر سیدمصطفی محقق داماد
الهیات محیط زیست
IMAGE گفتگو با دکتر محمد شاهدی
اهمیت مصرف پروتئین
IMAGE گفتگو با دکتر سید محمد بلورچیان
معجزات سیلیکون در عصر جدید
IMAGE گفتگو با دکتر یوسف ثبوتی
به مردم اعتماد کردیم
IMAGE گفتگو با دکتر رضا داوری اردکانی
غربت فیلسوف بودن

جدید ترین تصاویر

تصاویر نشست گروه علوم اسلامی در خصوص آثار حقوقی اجرای طرح گاپ توسط ترکیه، 96/6/5_1
افتتاح کتابخانه جدید فرهنگستان علوم (96/4/22)_8
سخنرانی
اولین جلسه شورای هماهنگی گروه علوم پایه در سال 96_1

پخش فیلم