ظهر روز یکشنبه ششم تیرماه برابر با بیستم ماه رمضان، بنا به تقاضای اعضا و کارمندان فرهنگستان علوم به مناسبت ایام شهادت امیرالمؤمنین حضرت امام علی(ع) و شب های قدر، آیت الله آقای دکتر سیدمصطفی محقق داماد عضو پیوسته و رئیس گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم در نمازخانه فرهنگستان سخنرانی ایراد کرد. در این مجلس که جمعی از مسئولان و اعضای فرهنگستان، مدیران و کارمندان فرهنگستان علوم حضور داشتند نماز جماعت ظهر و عصر به امامت آیت الله محقق داماد اقامه شد.

آقای دکتر محقق داماد در سخنانش به موضوع «موعظه» پرداخت و با اشاره به اینکه ابن سینا در «اشارات» موعظه را از لوازم تربیت می شمارد، اظهار داشت که انبیاء هم خود درخواست موعظه داشته اند و ادامه داد که انسان به موعظه انبیا و حکما و فلاسفه احتیاج دارد. آقای دکتر محقق داماد بهترین شاهد برای موعظه حکمای بزرگ را «رساله تفاحیه» سقراط دانست که بعضی آن را به ارسطو هم نسبت می دهند. ایشان بیان کرد که سقراط در هنگام مرگ در حالی که سیب بو می کرده، به اطرافیانش موعظه می کرده است و ملاصدرا به برخی از آنها در کتاب هایش اشاره کرده است.

رئیس گروه علوم اسلامی فرهنگستان علوم در ادامه به وصایای ائمه اطهار در هنگام مرگ اشاره کرد و تصریح نمود که این وصایا موعظه هایی است برای امت اسلامی و هنگامه ای است که یک دنیا درس برای تربیت بشر دارد. ایشان به عنوان مثال به آخرین سخنان پیامبر در بستر مرگ اشاره کرد و افزود که رسول اکرم(ص) چنین موعظه می کنند که آنچه امت اسلامی باید از آن بترسد فقر نیست، بلکه سوء تدبیر است و اگر امتی تدبیر و آینده نگری داشته باشد و سوء تدبیر و سوء مدیریت نداشته باشد این امت فقیر نخواهد شد.

آیت الله محقق داماد در ادامه به وصیت و موعظه حضرت امام علی(ع) اشاره کرد و اظهار داشت که وصیت امیرالمؤمنین یکی به فرزندان  بوده است و دیگری به همه انسان ها. ایشان بیان کرد که وصایای امام به فرزندان نیز دو دسته بوده است که یکی همه فرزندان مخاطب بوده اند و دیگری امام حسن مجتبی(ع) و امام حسین(ع).

آیت الله محقق داماد در ادامه اظهار داشت که ضرورت دارد جامعه اسلامی به وصایا و مواعظ حضرت امیرالمومنین که در نهج البلاغه آمده است توجه کند و به آن فکر کند تا این موعظه ها چراغی برای آنها باشد که اهل تفکر هستند. ایشان با اشاره به شهادت حضرت علی(ع) توسط ابن ملجم ملعون، اظهار داشت که دین را باید فهمید و نباید دچار کژ اندیشی دینی بود چرا که جاهلان دینی مثل ابن ملجم، جزو بدبخت ترین افراد هستند. ایشان اشاره کرد که ایمان، مبتنی بر معرفت است و با عقیده فرق دارد و حضرت علی (ع) را هیچ چیز جز عقیده ناشی از کژاندیشی دینی نمی تواند بکشد و امام علی توسط نیروی معتقد نادان به شهادت رسید.

دکتر محقق داماد در پایان سخنان خود ضمن اشاره بر منش و مدارای امام علی(ع) برای جزای ابن ملجم، اشاره نمود که این مدارا هم برای امت اسلامی پر از درس و اندرز است.

در ادامه نماز جماعت ظهر و عصر به امامت آیت الله محقق داماد اقامه شد.

 

 

روابط عمومی فرهنگستان علوم

 

شماره جدید فصلنامه آموزش مهندسی ایران (ویژه بهار 1395) به همت گروه علوم مهندسی فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران منتشر شد. در شماره 69، هفت مقاله از استادان و صاحبنظران با عناوین ذیل به چاپ رسیده است. چکیده برخی سخنرانی های ارائه شده در گروه علوم مهندسی فرهنگستان، تقویم کنفرانس های آینده و خلاصه مقالات به زبان انگلیسی از دیگر مطالب منتشرشده در شماره جدید فصلنامه آموزش مهندسی ایران است.

عناوین مقالات چاپ شده در این شماره عبارتند از:

  • نقش زبان انگلیسی تخصصی در آموزش مهندسی نوین (مینو عالمی)
  • بررسی میزان دستیابی دانشجویان فنی ـ مهندسی دانشگاه تبریز به مهارت های اساسی قرن 21 (فیروز محمودی و سمیه مولا)
  • بررسی سبک ها و شیو ه­های یادگیری دانشجویان دانشکده مهندسی دانشگاه کاشان (محمد امینی و حمید رحیمی)
  • بررسی نگرش های دانش‌ آموختگان فنی ـ مهندسی دانشگاه اصفهان در راستای کیفیت برنامه­­ های درسی تجربه ­شده (محمدرضا نیلی، لیلا مقتدایی، حسین نظری و ستاره موسوی)
  • آموزش انرژی های تجدید‌پذیر در ایران (صادق مطهر و علی ­اکبر ­عالم رجبی)
  • بررسی وضعیت مهارت های اقدام­ پژوهی استادان رشته­ های مهندسی: گامی ضروری در جهت بهبود کیفیت تدریس (سید احمد مدنی، حمید رحیمی و سپیده یعقوبی)
  • عوامل مؤثر بر نمره­ گذاری پایانی ارزشیابی های آموزشی در آموزش عالی (رضا میرعرب رضی و سید عباس حسینی ­جو)

فصلنامه آموزش مهندسی ایران از سال 1378 تاکنون منتشر می شود. آقایان دکتر محمود یعقوبی و دکتر پرویز دوامی اعضای پیوسته گروه علوم مهندسی فرهنگستان علوم به ترتیب مدیرمسئول و سردبیر این نشریه هستند. سایر اعضای پیوسته گروه علوم مهندسی، اعضای هیأت تحریریه مجله را تشکیل می دهند. علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مجله مزبور می ­توانند به نشانی اینترنتی http://ijee.ias.ac.ir مراجعه کنند.

روابط عمومی فرهنگستان علوم

 

کشور ایران از نظر غنای ذخایر ژنتیکی گیاهی دارای جایگاه بسیار ویژه ای در جهان است و از سوی دیگر در اثر فعالیت‌ های انسانی و همچنین عوامل اقلیمی و قهری طبیعی، بخش های قابل توجهی از زمین های کشاورزی، فضاهای سبز شهری، عرصه های طبیعی و محیط زیست کشور در معرض آسیب های جدی قرار دارند. به منظور بهره گیری از تجارب پژوهشگران بین المللی و ملی جهت احیاء و بهره برداری بهینه از ذخایر ژنتیکی گیاهی جهت رفع دشواری های یاد شده، همایش بین المللی با همکاری انجمن بین المللی علوم باغبانی (ISHS) و به میزبانی دانشگاه شیراز، از 27 تا 31 اردیبهشت ماه 1395 در شهر شیراز برگزار شد. بسیاری از محورهای اصلی این همایش بر مبنای مشکلات کنونی کشور از جمله تغییرهای اقلیم، خشکسالی، کاهش منابع آبی، خشک شدن تالاب ‌ها، شور شدن خاک و آب، بیابانزایی، ریزگردها و غیره تنظیم شده بود.

همایش به میزبانی دانشگاه شیراز و با همکاری انجمن بین المللی علوم باغبانی (ISHS)و انجمن علوم باغبانی ایران (IRSHS) و با حمایت فرهنگستان علوم و دیگر نهادها برگزار شد.

دبیر علمی این همایش آقای دکتر مرتضی خوشخوی عضو پیوسته فرهنگستان علوم و استاد بخش علوم باغبانی دانشگاه شیراز و دبیر اجرایی آن آقای دکتر علی قرقانی عضو هیأت علمی بخش علوم باغبانی دانشگاه شیراز بودند. شورای علمی همایش از 12 کشور مختلف در سطح جهان تشکیل شده بود و همایش به طور کامل به زبان انگلیسی برگزار شد. در جمع،103مقاله به همایش ارسال شد و همچنین 5 مقاله کلیدی دعوتی در همایش ارائه شد. از میان مقاله های دریافت شده 33 مقاله برای سخنرانی و 60 مقاله برای پوستر برگزیده و بقیه رد شد.

سخنران­ های کلیدی این همایش، آقای پروفسور اسماعیل فلاحی از دانشگاه آیداهو آمریکا، آقای دکتر دامیانو آوانزاتو رئیس کمیسیون ذخایر ژنتیکی گیاهی انجمن بین المللی علوم باغبانی (ISHS) از کشور ایتالیا، خانم پروفسور لامیس چالاک مشاور پروژه ای مطالعه و حفاظت ذخایر  ژنتیکی گیاهی فائواز کشور لبنان، آقای دکتر جواد مظفری مدیر کل روابط بین الملل سازمان تحقیقات و آموزش کشاورزی ایران و رئیس بانک ژن گیاهی از کشور  ایران و آقای دکتر سرجیو ماپلی از مؤسسه بیولوژی و بیوتکنولوژی کشاورزی شورای تحقیقات ملی از کشور ایتالیا، بودند. همچنین در این همایش میزگرد تخصصی در مورد طرح کلان ملی ذخایر ژنتیکی گیاهی ایران برگزار شد.

لازم است ذکر شود که در این همایش پروفسور دامیانو آوانزاتو نماینده ISHS به اتفاق پروفسور فلاحی، از طرف انجمن بین المللی علوم باغبانی، دو مدال به آقایان دکتر مرتضی خوشخوی دبیر علمی و دکتر علی قرقانی دبیر اجرایی همایش اهدا کردند.

روابط عمومی فرهنگستان علوم

 

توسط گروه علوم کشاورزی فرهنگستان علوم روز چهارشنبه 12 خرداد 1395 همایش یک روزه ای با عنوان «چالش های تولید محصول های گلخانه ای» با حضور جمع کثیری از اعضای گروه علوم کشاورزی فرهنگستان، استادان و اعضای هیأت علمی دانشگاه ها، مسئولان و کارشناسان وزارت جهاد کشاورزی و سازمان ها و مؤسسات تحقیقاتی کشاورزی در سالن کنفرانس فرهنگستان برگزار شد. در مراسم افتتاحیه این همایش ابتدا آقای دکتر عباس شریفی تهرانی رئیس گروه علوم کشاورزی فرهنگستان علوم ضمن خیرمقدم به حاضران، درباره اهم فعالیت های گروه علوم کشاورزی سخنانی بیان کرد و با اشاره به همایش های برگزارشده توسط گروه، درخصوص اهداف همایش چالش های تولید محصول های گلخانه ای توضیحاتی بیان نمود و اظهار امیدواری کرد نتایج همایش برای مسئولان و دست اندرکاران مثمر ثمر و راهگشا باشد. آقای دکتر محمد شاهدی معاون پژوهشی علوم محض و کاربردی فرهنگستان علوم دیگر سخنران مراسم افتتاحیه همایش بود. ایشان در سخنان خود با اشاره به فعالیت های علمی و پژوهشی فرهنگستان که به مسائل کلان و مشکلات مبتلا به کشور نظر دارد، یکی از مسائل مهم کشور در بخش کشاورزی، صنعتی و حوزه سلامت را مسائل گلخانه ها دانست. آقای دکتر شاهدی با اشاره به اینکه فرهنگستان در ماه گذشته همایش دو روزه ای با موضوع بحران آب برگزار کرده است، افزود: یکی از راه هایی که برای کاهش مصرف آب مورد توجه قرار دارد، تغییر الگوی کشت و روش های تولید محصول با مصرف آب کمتر است و از این تولید محصول گلخانه ای در این زمینه بسیار حائز اهمیت است. معاون پژوهشی فرهنگستان علوم در ادامه برخی چالش های تولید محصول گلخانه ای را برشمرد. آقای دکتر مصطفی مبلی عضو وابسته گروه علوم کشاورزی فرهنگستان و دبیر علمی همایش نیز در مراسم افتتاحیه گزارشی از برنامه های همایش، مقالات و سخنرانی های پذیرفته شد و اهداف همایش بیان کرد.

در این همایش و در دو نشست ده مقاله و سخنرانی توسط استادان و صاحبنظران به شرح ذیل ارائه شد:

- سیاست های کلان وزارت جهاد کشاورزی در گسترش تولیدات گلخانه ای (مهندس محمد کیایی، مدیرکل دفتر امور گلخانه ها وزارت جهاد کشاورزی)

- تعیین نیاز آبی و بهره وری آب در محصولات گلخانه ای (دکتر جهانگیر عابدی کوپایی، استاد دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان)

- چالش های فرا روی تولید محصولات سالم در گلخانه (مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان)

- مدیریت آفات گیاهان گلخانه ای (دکتر محرمی پور، استاد دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس)

- مدیریت بیماری های گیاهان گلخانه ای (دکتر ابوالفضل سرپله عضو هیأت علمی مؤسسه تحقیقات گیاه پزشکی)

- مدیریت گلخانه ها و ارزیابی عوامل مؤثر در بهبود آن (دکتر امیر مظفر امینی، دانشیار گروه اقتصاد و توسعه روستایی دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان)

- اثر عوامل محیطی بر طراحی سازه و نوع پوشش گلخانه (دکتر نعمت اله اعتمادی، دانشیار دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان)

- ویژگی های فیلم های پلاستیکی جدید برای پوشش دهی گلخانه ها (دکتر علی هدایتی، مدیر تحقیق و توسعه شرکت پرشین پلیمر)

- سازه های گلخانه مناسب ایران (دکتر قاسم زارعی، عضو هیأت علمی مؤسسه تحقیقات فنی مهندسی کشاورزی)

- اهمیت تغذیه بهینه در کشت های گلخانه ای (دکتر علیرضا بابایی، عضو هیأت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس)

 

 

در نشست سوم که در بعد از ظهر برگزار شد، شرکت کنندگان در همایش در جلسه میزگردی به بحث و تبادل نظر پیرامون موضوعات مطرح شده پرداختند. در بخش پایانی همایش، با حضور آقایان دکتر شریفی تهرانی، دکتر خوشخوی و دکتر مبلی لوح تقدیر و هدایایی به سخنرانان اهداء شد.

روابط عمومی فرهنگستان علوم

 

 

تفاهم نامه همکاری های علمی میان فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران و آکادمی علوم بلغارستان امروز  - چهارشنبه پنجم خرداد 1395 - به امضای آقای دکتر رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان و پروفسور استفان وودن چارف همتای بلغاری ایشان رسید. 

در مراسم امضای این تفاهم نامه که در محل آکادمی علوم بلغارستان در صوفیا برگزار شد، آقای دکتر محمدرضا شمس اردکانی دبیر فرهنگستان علوم ایران، آقای دکتر عبدالله نوروزی سفیر ایران در بلغارستان و رئیسان عالی رتبه آکادمی علوم بلغارستان حضور داشتند. 

آقای دکتر رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم ایران به دعوت همتای بلغاری خود پروفسور 'استفان وودن چارف' رئیس آکادمی علوم بلغارستان به این کشور سفر کرده است. رئیس فرهنگستان علوم در این سفر رسمی سه روزه که از روز چهارشنبه پنجم خرداد ماه آغاز شد، ابتدا در مرکز آکادمی علوم بلغارستان مورد استقبال همتای خود قرار گرفت. طرفین در این دیدار به بررسی و تبادل اطلاعات پرداخته و گفتگوهای سازنده ای در مورد زمینه های همکاری های علمی میان دو کشور داشتند. این دیدار و تفاهم نامه یادشده سرفصل جدیدی برای همکاری های علمی میان دو کشور خواهد بود. 

قرار است آقایان دکتر داوری اردکانی رئیس و دکتر شمس دبیر فرهنگستان علوم ایران از مراکز علوم و فناوری و آزمایشگاه های نوین تحقیقاتی و نانوتکنولوژی بلغارستان نیز بازدید داشته باشند.

 

روابط عمومی فرهنگستان علوم

 

 

آخرین فایل های صوتی عربی

جدید ترین تصاویر عربی

البخش فیلم