IMAGE Sunday, 23 February 2020

A Meeting on the Status of Water Resources in the Country

  Following the Academy’s statement on the “Status of Water Resources in IR Iran” in the current year and the warm welcome given to it by the relevant authorities, a meeting was held on Sunday, February 16 at the Academy’s Conference Room.

IMAGE Wednesday, 19 February 2020

Honoring Ceremony of Distinguished Scientists, Researchers and Innovators

  At the 33rd Kharizmi International Award, President Hassan Rouhani honored Prof. Mahmood Yaghoubi for his research project on “Development of Solar Thermal Energy Technology in the Country”. In this event, fifteen distinguished researchers were honored: ten national, one Iranian national residing abroad and four international researchers of top research projects.          

IMAGE Wednesday, 19 February 2020

New Edition of the Iranian Journal of Engineering Education

  The 83rd issue of the Iranian Journal of Engineering Education has been published by the Department of Engineering Sciences of the Academy. Articles included in this issue are:

IMAGE Tuesday, 18 February 2020

The New Issue of Nameye Farhangestan Oloom

  The sixth issue of Nameye Farhangestan Oloom quarterly has been published by the Academy. Prof. Reza Davari Ardakani is the Executive Director and Prof. Seyed Mostafa Mohaghegh Damad is the Editor-in-Chief of the journal. The issue contains an editorial and ten articles listed below:

IMAGE Monday, 10 February 2020

Scientific Council Meeting

  Presided over by Prof. Davari Ardakani, the Scientific Council of the Academy sat for its 499th meeting on February 9th. The attendees included Profs. Namazi, Mohaghegh Damad, Moore, Eslami, Sharifi Tehrani, Nadalian and Shahedi.

IMAGE Tuesday, 04 February 2020

A Seminar on New Researches on Integrated Science

  The Divisions of Mathematics and Physics of the Department of Basic Sciences of the Academy hosted a half-day seminar on New Researches on Integrated Science on Thursday, January 23. The attendees included fellows, associate fellows and invited scholars of the Department and university professors and academics.

 

 

به مناسبت فرا رسیدن روز معلم، روابط عمومی فرهنگستان علوم گفتگوی کوتاهی با آقای دکتر حسن تاج بخش استاد ممتاز دانشگاه تهران و عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران درخصوص شأن و مقام معلم انجام داده است که مشروح این گفتگو به شرح ذیل برای آگاهی علاقمندان آمده است:

روز معلم بیشتر در مدرسه­ گرامی داشته می­شود، اما همانطور که می دانید تعلیم و تعلم و مقام معلم فراتر دوره مدرسه است.  چه اینکه در دانشگاه ما با اساتید مختلف روبرو هستیم که برای انسان الهام برانگیز هستند. به طور کلی گاهی خارج از ضوابط آموزش عالی رسمی هم هرکس ممکن است معلمی برای خود داشته باشد. به نظر شما آیا این دیدگاه در مورد گرامیداشت مقام معلم محصور در چهارچوب رسمی معلم به عنوان کارمند آموزش و پرورش یا استاد دانشگاه است یا اینکه معلم مفهومی فراتر و فاخرتر از این کلیشه ها دارد؟

به نظر من معلم کسی است که علم می­ آموزد. علم هم حتماً مقید نیست بلکه یک جنبه عام و یک جنبه خاص دارد. جنبه عام علم به طور کلی آموختن مسائل مربوط به زندگی و همچنین ماورای طبیعت و زندگی است و یکی علم خاص است که منظور یک شاخه از علم می­ باشد به عنوان مثال یک نفر پزشک، مهندس یا حقوقدان و ... است. بنابراین هرکس به ما علم می­ آموزد معلم ماست و احترام او واجب است چنانکه اولین معلم انسان مادرش است که زبان به او آموخته و از طریق زبان باقی علوم را می­ آموزد. و بعد از آن پدر اوست و همچنین اطرافیان که در دوران­ های مختلف زندگی انسان از آنها چیزی می­ آموزد. اما به طور خاص معلم، ابتدا از معلم دبستان یا پیش از دبستان شروع می­ شود و پس از آن دبیرستان و دانشگاه که هرکدام به عنوان دبیر و استاد شناخته می­ شوند و مقام معلمی دارند. پایه گذار علم افراد ابتدا معلم دبستان است که اگر او خوب بیاموزد و انسان هم از او خوب بیاموزد، راهش به خوبی ادامه پیدا می­ کند ولی اگر از همان ابتدا خلل در کار باشد بعدها و در دوران دانشگاه به مشکل می ­خورد. پس از آن در اجتماع از دیگران نکاتی می ­آموزد که همه اینها معلم هستند و حقشان واجب است. برای معلم دو چیز باید فراهم باشد، یکی حداقل امکانات زندگی و دیگری احترام. جنبه احترام بسیار مهم است و حرمت معلم یعنی برخورد با او، جایگاه شغلی او و ... .

انَّ المعلم و الطبیب كلاهما

لم ینصحان اذا لم یكرما

واقنع به دردک اذجها طبیبک

وأصبر لجهلك ان أهنت معلما

معلم و طبیب نصیحت نمی­ کنند مگر اینکه احترام ببینند پس اگر طبیب را آزردی به درد خود بساز و اگر معلم را آزردی به جهل و نادانی بساز.

در طول تاریخ جزو سنت های ما بود که به معلم احترام بگذاریم و این احترام گذاشتن جلوی پای او برخاستن نیست بلکه معلم مثل پدر است و همان احترامی که برای پدر خود قائل هستیم برای معلم هم باید قائل باشیم زیرا هستی معنوی افراد به معلم بستگی دارد. در وصیتنامه بقراط برای طبیبان آمده است که معلم و استاد را مثل پدر خود گرامی بدارید و به فرزندان استاد خود طبابت بیاموزید زیرا وجود معنوی شما به استاد بستگی دارد.

به نظر می رسد در یک نگاه کلی امر معلمی را بتوان به دو مقام تعلیم و مقام تربیت تفکیک کرد. به نظر شما اهمیت و فضل تقدم با کدام یک از این دو شئون است؟ آیا معلم باید هم تربیت و هم تعلیم بدهد یا یک اینکه آموزش یک شان برای معلم کافی است و دانش­آموز خود باید مورد دیگر را اکتساب کند؟

مقام تعلیم وظیفه اصلی معلم است اما معلم با رفتار و شیوه برخورد خود تربیت هم می­کند. تربیت بیشتر از همه جا و در ابتدا در خانواده آغاز می­ شود و سپس در مدرسه اتفاق می ­افتد. در قدیم شیوه آموزش تفاوت داشت و به دانش­آموز بسیار سخت می­ گرفتند و ادب آموزی را با تنبیه همراه می­ کردند که کار صحیحی نبود. رفتار معلم خود تربیت کننده است. همچنین همراه با آموزش چه در مدرسه یا مکان­ های آموزشی دیگر، نظم بسیار اهمیت دارد. یعنی به موقع سرکلاس حاضر شدن، غیبت نکردن، انجام تکالیف و غیره. دانش ­آموز در بین همکلاسی خود شیوه رفتار با دیگران را می ­آموزد که ناظم نظارت می­ کند و بدین ترتیب نظم را هم می­ آموزد. اما در درجه اول رفتار خانواده بسیار اهمیت دارد. برای معلم علم آموزی اولویت اول را دارد اما همان دقت و صحت و دلسوزی که در آموختن علم دارد بازهم در تربیت شاگرد اثر می­ گذارد.

اگر خاطره ­ای از دوران معلمی خود یا معلم­ های خود دارید بیان کنید.

من خاطره­ های زیادی از معلم­ ها چه در ایران و چه در خارج دارم. بسیار معلم­ هایی بودند که وجود خود را برای شاگرد می­ گذاشتند و با رفتار خوش هرچه داشتند در طبق اخلاص می­ گذاشتند. خودم هم بیش از پنجاه سال علم آموزی در دانشگاه هرچه می­ توانستم برای دانشجو انجام می­ دادم. معلم دو وظیفه دارد تعلیم درس و تهیه درس مانند نوشتن کتاب و مقالات و غیره. شاگرد تشخیص می­ دهد که معلم به کار خود وارد است و گفتار و آموزش او همراه با صداقت است و یا به عبارت دیگر دانش و وارستگی با هم همراه است و همه اینها باید در راه خدمت به بشریت باشد. در این رابطه سعدی می­ فرماید:

صاحبدلی به مدرسه آمد ز خانقاه

بشکست عهد صحبت اهل طریق را

گفتم میان عالم و عابد چه فرق بود

تا اختیار کردی از آن این فریق را

گفت آن گلیم خویش بدر می‌برد ز موج

وین جهد می‌کند که بگیرد غریق را

یعنی معلمی جهدی است که بشر را از غرق شدن در جهل برهاند و اول باید خود سعی کند تا از جهل رهانیده شود.

ذات نایافته از هستی بخش، کی تواند که شود هستی بخش

معلم آینه شاگرد است چنانکه پدر و مادر آینه فرزند هستند و فرزند جلوه­ گاه پدر و مادر و معلم است».

 

Art??culos deportivos para ni?os

1000 Characters left


New Photos

New Films