IMAGE Saturday, 02 November 2019

Prof. Tavakoli Moghaddam Received Order of Academic Palms

  Prof. Reza Tavakoli Moghaddam, associate fellow of the Academy, professor of the School of Industrial Engineering, University of Tehran, received Order of Academic Palms (Ordre des Palmes académiques), an order of the Government of France awarded to distinguished scientific figures.

IMAGE Tuesday, 22 October 2019

Lecture Meeting on Land Destruction in Iran and Its Control Strategy

  On Wednesday, October16th, the Department of Agricultural Sciences of the Academy hosted a lecture meeting on Land Destruction in Iran and Its Control Strategy. The attendees included the chairman, fellows, associate fellows and invited scholars of the Department; faculty members of the universities and research institutes and some authorities of the natural resources of the country.

IMAGE Tuesday, 22 October 2019

Scientific Council Meeting

  On October 13th, Prof. Davari Ardakani chaired the 494th meeting of the Scientific Council of the Academy attended by the secretary and chairmen of the scientific departments of the Academy, head of the National Research Institute for Science Policy (NRISP) and a number of deputies and directors of the Institute.

IMAGE Tuesday, 22 October 2019

Seminar on the New Developments in Mathematics and Physics

  On Thursday, October 17th, the Divisions of Mathematics and Physics of the Department of Basic Sciences of the Academy held a Seminar on the New Developments in Mathematics and Physics.

IMAGE Wednesday, 16 October 2019

New Issue of the Journal of the Department of Agricultural Sciences

  The new issue (No.2, Vol. 4) of the Strategic Research Journal in Agricultural Sciences and Natural Resources has been published by the Department of Agricultural Sciences of the Academy.

IMAGE Sunday, 06 October 2019

Prof. Reza Davari Ardakani’s Prize Award Ceremony

  The Book City Cultural Center held Prof. Reza Davari Ardakani's Fourth and Fifth Rounds of Prize Award Ceremony on October 1st. The prize is presented to recognize the authors of top doctoral theses of the country on Western Philosophy.

گفتگوهای تفصیلی حامد زارع، روزنامه­ نگار حوزه اندیشه، با آقای دکتر رضا داوری اردکانی فیلسوف معاصر و رئیس فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران، در کتابی با عنوان «آفاق فلسفه در سپهر فرهنگ» توسط انتشارات ققنوس منتشر شد. این کتاب متشکل از گفتگوهایی است که آقای زارع در شش سال اخیر و از فروردین ۱۳۸۸ تا فروردین ۱۳۹۴ با دکتر داوری اردکانی انجام داده است. بخش­ هایی از این کتاب را گفتگوهایی تشکیل می­ دهد که در آن رئیس فرهنگستان علوم برای نخستین­ بار به پرسش­ هایی فکری درباره شعر، ادبیات، رمان، حکایات و گشت ­ها و سفرهایی که داشته، با موضعی فلسفی پاسخ داده است. آقای دکتر داوری اردکانی در بخشی از مقدمه ­اش بر این کتاب می­ نویسد: «در این دفتر بعضی مطالب درباره فلسفه، فرهنگ، علوم انسانی و روشنفکری که در پاسخ به پرسش­ های دوست گرامی آقای حامد زارع گفته­ ام گرد آمده است. این مطالب شاید صورت موجز و مختصر مقالات و رساله­ هایی باشد که در باب روشنفکری و علوم انسانی نوشته­ ام. قبل از انقلاب و در دهه­ های پنجاه و شصت صرفاً نظر و رأی انتقادیم درباره روشنفکری و علوم انسانی را اظهار می­ کردم. اکنون هم از اصول آن نظرها عدول نکرده ­ام اما می ­بینید که بیش از استادان علوم انسانی و اجتماعی از این علوم دفاع می­ کنم و این یک امر طبیعی است زیرا بحث در باب علم و مبادی آن و نقادی وضع علوم کار فلسفه است». آقای دکتر محمدمنصور هاشمی نویسنده آثار فلسفی و فکری نیز در یادداشتی که به کتاب افزوده شده است می­ نویسد: «گفتگو با متفکران و ثبت ناگفته‌های آنها، هم مجالی فراهم می‌آورد برای آشنایی بیشتر با متفکر و نزدیک‌تر شدن و انس گرفتن خوانندگان با او، هم زمینه‌ای می‌شود برای ثبت بخشی از تاریخ شفاهی ما و منبعی برای تحقیقات آتی. در مورد دکتر رضا داوری اردکانی جای خالی کتابی که دربردارنده چنان گفتگویی باشد محسوس و ملموس بود. خوشحالم که به لطف همت دوست عزیز، جناب حامد زارع، اکنون این جای خالی پر شده و کتابی به دست علاقمندان می‌رسد که حاصل گفتگوهای ایشان است با استاد اندیشمند، آقای دکتر رضا داوری، درباره مسائل مختلف، از زندگینامه و سوانح احوال گرفته تا مرور آثار و افکار». آقای حامد زارع نیز اظهار امیدواری کرده است که این کتاب به عنوان نخستین کتاب گفتگو با دکتر رضا داوری اردکانی که جای خالی آن در سال های اخیر حساس­ تر و مشهودتر شده بود، بتواند سهم مؤثری در شناختن منظومه فکری داوری اردکانی در افق فکری تاریخ اندیشه داشته باشد.

کتاب «آفاق فلسفه در سپهر فرهنگ» شش فصل دارد. فصل اول با عنوان «طرحی از زندگی فکری» شامل: از تولد تا کودتا؛ دانشگاه تهران؛ هویت­ اندیشی؛ انقلاب اسلامی، انقلاب فرهنگی؛ فردید و مکتب فردیدیه؛ پست­ مدرنیسم؛ و روشنفکری دینی است. در فصل دوم که «اندیشه در ایران» نام دارد، به بحث درباره گفتمان فکری شریعتی، مطهری، سیدحسین نصر و داوری اردکانی پرداخته شده است و فصل سوم با عنوان «علم در ایران» مشتمل بر دو موضوع با عناوین: نسبت علوم انسانی با وضعیت معاصر ما؛ و تاریخ تفکر و امکان­ های آینده ما می­ باشد. در فصل چهارم با عنوان «منورالفکری ایرانی»، وجوه سیاسی و پژوهشی روشنفکری دینی؛ و وضع فلسفی و جایگاه تاریخی منورالفکری ایران بررسی شده است. فصل پتجم «تفکر فلسفی» نام دارد و شامل مباحثی چون تأسیس فلسفه اسلامی در ایران ­زمین؛ سرنوشت فلسفه در مغرب جهان اسلام؛ و مدینه فاضله و نسبت آن با اوتوپی است و فصل ششم با نام «حاشیه­ های زیست فرهنگی» به گشت­ ها و سفرها؛ داستان­ ها و رمان­ ها؛ و شعرها و حکایت­ ها اختصاص دارد. تصاویر و نمایه­ ها بخش پایانی کتاب «آفاق فلسفه در سپهر فرهنگ» است. این کتاب در سال 1394 در 272 صفحه توسط انتشارات ققنوس به چاپ رسیده است.

***

روابط عمومی فرهنگستان علوم

 

1000 Characters left


New Photos

New Films