پانزدهمین دوره روز مهندسی و تجلیل از استادان، مهندسان و پژوهشگران جوان برجسته، با حضور دکتر داوری اردکانی، رئیس فرهنگستان علوم، دکتر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی و دیگر چهره‌های برجسته دانشگاهی در محل فرهنگستان علوم برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ما، دکتر سعید سهراب‌پور، رئیس گروه مهندسی فرهنگستان علوم در سخنانی با اشاره به جایگاه والای خواجه نصیرالدین طوسی و عجین شدن نام او با روز مهندسی گفت: این تأثیرگذاری به اندازه‌ای است که گفته می‌شود، یکی از دلایل گرویدن مغولان به اسلام، خواجه‌نصیرالدین طوسی بوده که روز مهندسی با نام او عجین شده است.

وی تصریح کرد: از سال ۹۱ تاکنون ۱۷ استاد و ۲۹ جوان پژوهشگر برجسته در حوزه مهندسی انتخاب شده‌اند. در فرهنگستان علوم در گروه علوم مهندسی، دکتر توفیقی مسئولیت اصلی انتخاب برگزیدگان را به عهده دارد.

دکتر رضا داوری اردکانی، رئیس فرهنگستان علوم دیگر سخنران این مراسم با تأکید بر جایگاه مهندسی در جهان گفت: هر روز، روز مهندسی است چون دنیای ما دنیای مهندسی است. گاهی ما خیال می‌کنیم دنیا همان دنیای قدیم است و فقط انواع علوم به آن اضافه شده، در حالی که این جهان، جهان تکنیک است و تکنولوژی را نمی‌توان از آن جدا کرد.وی افزود: منظور من اینجا خوب‌بودن یا بد‌بودن تکنولوژی نیست. کما اینکه اگر جهان تکنیک، تضادها و تعارضات خود را دارد، مطلب دیگری است. تکنولوژی، علوم آینده‌ساز است. من حرف‌هایی می‌‌زنم و گاهی آزردگی ایجاد می‌‌کند. یکی از اشکالات ما این است که ما معمولاً فکر نمی‌کنیم که چه تعداد مهندس باید پرورش دهیم.

داوری اردکانی ادامه داد: بعضی از ما همین که گفته می‌شود سه برابر استاندارد جهانی مهندس پرورش می‌دهیم، خوشحال می‌شویم در حالی که ما اسراف می‌کنیم. ما اگر بتوانیم برنامه آموزشی را چنان تنظیم کنیم که به اندازه آنچه نیاز داریم مهندس پرورش دهیم، در آن صورت تعادل کشور بیشتر حفظ می‌شود.

وی با اشاره به ایراد وارد بر نظام آموزشی گفت: در کشور ما، دانش‌آموزان در دوره‌ راهنمایی، برای ادامه تحصیل استعدادیابی نمی‌شوند که به چه رشته‌هایی وارد شوند. بهترین استعدادهای ما اول به مهندسی و بعد به پزشکی می‌روند. معنی این حرف این است که بهترین استعدادها، تاریخ، اقتصاد و جامعه‌شناسی نمی‌خوانند و این به معنی عدم تعادل است. متصدیان امور کشور باید به فکر این مسائل باشند.

رئیس فرهنگستان علوم اظهار داشت: صفت برجسته خواجه‌نصیرالدین طوسی جامعیت او در علوم است. او از این دیدگاه مهندس است که من کسی را به جامعیت خواجه‌‌نصیرالدین طوسی نمی‌شناسم. وی ادیب، فقیه، متکلم، فیلسوف و منجم هم هست؛ طبیب و وزیر شایسته دانا و توانایی است که هلاکوخان را اداره کرد. اگر کسی بخواهد یک کتاب کوچک درباره عرفان بخواند، کتاب خواجه‌‌نصیرالدین‌طوسی را در زمینه عرفان بخواند.

دکتر توفیقی، رئیس کارگروه انتخاب برگزیدگان مهندسی هم گفت: با توجه به تراز بالای فرهنگستان، فرآیند انتخاب، بسیار موشکافانه و دقیق بوده تا افرادی که انتخاب می‌شوند، در سطح ملی و بین‌المللی شاخص باشند.

سپس با خواندن رزومه هر یک از برگزیدگان توسط دکتر توفیقی، مهندسان منتخب در سخنانی نقطه نظرات خود را ارائه کردند.

دکتر بهرام دبیر، استاد برجسته مهندسی شیمی با اشاره به مشکلاتی که در کشور وجود دارد که مانع انجام تحقیقات می‌شود، با طرح این پرسش که چرا ما نمی‌توانیم تغییر ایجاد کنیم، گفت: تحقیقات من نشان می‌دهد که ما کودکان را دوست داریم، اما در پرورش آنها اهتمام نمی‌کنیم. کشورهای پیشرفته کودکانی با روحیه انتقادی و پرسشگری تربیت می‌کنند، اما در فرهنگ ایرانی جای این موضوع خالی است. ما از بهترین‌ها برای تربیت کودکان‌مان استفاده نمی‌کنیم. در کشور ما از پرورش هوش هیجانی، خردورزی و منطق خبری نیست.

وی افزود: بهترین استعدادهای ما فقط تک‌بعدی پرورش می‌یابند. تا زمانی که این مشکل برطرف نشود، امیدی به ساختن کشور نیست. داشتن نفت و گاز خوب است، اما ارزش‌ ملی محسوب نمی‌شوند، بلکه این استعدادها سرمایه ما هستند.

دکتر گئورک قره‌پتیان، استاد مهندسی برق دانشگاه امیرکبیر گفت: برای من جای سئوال است که چگونه ما از تفکرات اعضای فرهنگستان‌ها برای تعمیم‌سازی‌های کلان کشور در وزارتخانه‌ها استفاده نمی‌کنیم.

وی تصریح کرد: در مورد مسائل آموزشی و پژوهشی، اثرات یک تصمیم را خیلی فوری نمی‌بینیم. ما در کشور افرادی داریم که جزو یک درصد دانشمندان برتر جهان هستند. این افراد کسانی هستند که طی یک شب تربیت نشده‌اند. باید با توجه به آنها و رسیدگی، در سال‌های آتی منتظر مشاهده آثار فعالیت‌های ایشان باشیم.

مهندس علی اصغر حمزه گودرزی، وظیفه اصلی مهندسان را پاسخگویی به نیازهای جامعه دانست و گفت: اروپائیان و کشورهایی مانند ژاپن با استفاده از تکنیک علوم در مواد اولیه توانسته‌‌اند کارهای بزرگی انجام دهند. ما باید با استفاده از فعالیت‌‌های شرکت‌های دانش‌بنیان تحقیقات را در این زمینه به‌کار گیریم.

مهندس غلامرضا بهروزی، منتخب شاخه مهندسی برق هم در سخنانی گفت: تورم در سطح جهان رو به افزایش است. جمعیت دنیا رو به افزایش و منابع محدود است. بالابردن درآمد سرانه مردم، تنها راه مقابله با تورم است.

وی بیان داشت: درآمد سرانه، رابطه مستقیم با صنعت داخلی و تولید ملی دارد. امروز تمامی دنیا در این زمینه سرمایه‌گذاری می‌کنند تا با تورم مبارزه کنند و رفاه و توسعه ایجاد کنند. متأسفانه به دلیل بی‌توجهی به صنعت داخلی، درآمد سرانه ما پایین است و روز به روز شاهد رفاه کمتر بین مردم هستیم. مدیران ما باید این نگاه را داشته باشند که درآمد سرانه را بالا ببرند.

دکتر محمد دورعلی، مهندس مکانیک تأکید کرد: دانشگاه وارداتی که براساس نیازهای جامعه نباشد و همسو با نیازهای جامعه اداره نشود در کنار صنعت وارداتی، هرگز با هم نمی‌توانند زیست کنند؛ چون هر دو براساس بنیان غلط بنا شده‌اند.

وی ادامه داد: علم بی‌عمل و عمل بدون آگاهی به نتیجه نمی‌رسد. من از همان ابتدای ورود به صنعت آموختم که بالاترین سرمایه‌ام، اعتماد مردم است. امروز من شرایط را بهترین زمان برای خدمت می‌دانم. ای کاش مسئولان ما نه به اجبار تحریم بلکه از روی میل و اختیار، سال‌ها پیش به فکر استفاده از توان داخلی بودند.

مهندس احمد صادقی، منتخب شاخه مهندسی مواد گفت: ما همیشه صنعت را فقط به صورت یک عکس و تصویر وارد کردیم و هرگز بین دانشگاه و صنعت ارتباط نبوده و همین مسأله باعث عقب‌ماندگی ما از صنعت شده است.

مهندس محمدرضا عسکری، مهندس برجسته عمران هم گفت: ۴۰ سال است که منتظریم تا مرز بین خودی و غیرخودی از بین برود و من از فرهنگستان علوم تشکر می‌کنم که در انتخاب‌های خود، این مرز را ندارند.

 

 

* اسامی برگزیدگان به این شرح است:

در بخش استادان برجسته بهرام دبیر، فوق دکترای مهندسی شیمی از دانشگاه ایالتی میشیگان آمریکا، رئیس پردیس مواد و فرآیندهای پیشرفته دانشگاه صنعتی امیرکبیر، استاد نمونه دانشگاه صنعتی امیرکبیر عضو شورای عالی وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری و مؤلف بیش از ۳۵۰ مقاله در مجلات داخلی و خارجی

امیررضا خویی، دکترای مهندسی عمران از دانشگاه سوانسی انگلستان، مؤلف بیش از ۳۰۰ مقاله، استاد ممتاز دانشگاه صنعتی شریف، جزو‌ ۱درصد از پژوهشگران جهان، استاد ممتاز بنیاد ملی نخبگان در سال ۹۱، پژوهشگر برجسته وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری در سال ۸۴

گئورگ قره‌پتیان، دکترای مهندسی برق دانشگاه تهران، جزو‌ ۱درصد اول دانشمندان جهان با میزان بیشترین ارجاعات بر مبنایWOS، استاد نمونه کشور منتخب وزارت علوم در سال ۸۷ و پژوهشگر برتر کشور منتخب وزارت علوم در سال ۹۷ مورد تقدیر قرار گرفتند.

در بخش مهندسان برجسته مهندس غلامرضا بهروزی، کارشناسی ارشد مهندسی الکترونیک دانشگاه تهران، رئیس هیأت مدیره شرکت فنون ارتباطات، سرپرست پروژه‌های دانشجویی جهت‌یاب آزمایشگاه دیجیتال و آزمایشگاه الکترونیک و پژوهش و طراحی در خصوص انواع سامانه‌های مخابراتی و مبدل‌های سلولی

محمدرضا عسکری، کارشناسی ارشد مهندسی ساختمان دانشگاه امیرکبیر، مدیرعامل مهندسی و مشاورین بندآب، عضو و رئیس کمیته سد و تونل طرح استاندارد صنعت آب عضو و رئیس کمیته تخصصی سدهای پسماند کمیته ملی سدهای بزرگ ایران، عضو کمیته فنی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور

علی‌اصغر حمزه گودرزی، کارشناس ارشد ام بی ای مدیریت خدمات، بنیانگذار مشاور توسعه بازار شرکت سیمان فرآوران گرمسار، رئیس هیأت مدیره انجمن ملات خشک آماده، عضو انجمن مهندسی شیمی و هیأت اجرایی اولین کنفرانس مهندسی شیمی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دارنده لوح تقدیر هفتمین همایش توسعه مسکن ایران احمد صادقی، کارشناس مهندسی و علوم مواد دانشگاه صنعتی شریف نایب‌رئیس هیأت مدیره مجموعه شرکت‌های گروه هلدینگ صنعتی امید نور و مشاور عالی فنی و استراتژی اقتصادی، دارای ثبت اختراع گندله‌سازی به‌ روش کوره‌ تونلی دوار.

محمد دورعلی، استاد دانشگاه صنعتی شریف دکترای مهندسی هوا و فضا از دانشگاه ام آی تی آمریکا، منتشرکننده بیش از ۱۰۰ مقاله در مجلات و کنفرانس‌های ملی و بین‌المللی راهنمای بیش از هفتاد پایان‌نامه در مقاطع تحصیلی مختلف مورد تقدیر قرار گرفتند.

امیرحسین امیری، دکترای مهندسی صنایع، عضو بنیاد ملی نخبگان، دبیر تخصصی مهندسی کیفیت و روش‌های آماری نشریه مهندسی صنایع دانشگاه تهران.

سارا نظیف، دکترای مهندسی عمران مهندسی آب، معاون مؤسسه آب دانشگاه تهران، دبیر هسته منابع آب طرح کلام دانش و فناوری بازیافت پساب‌های شهری، کشاورزی و صنعتی عضو هیأت مدیره و دبیر انجمن آب و فاضلاب ایران.

احسان روحی گل‌خطمی، دکترای مهندسی مکانیک، مؤلف کتاب دینامیک گازها، عضو کمیته علمی بین‌المللی سمپوزیوم بین‌المللی کاویتاسیون و جریان چند فازی کشور چین.

آرش فتاح‌الحسینی، دکترای مهندسی مواد از دانشگاه صنعتی اصفهان، مؤلف کتاب مقدمه‌ای بر روش‌های الکتروشیمیایی خوردگی برای استفاده عملی مهندسان و دانشمندان و محمد عبدالاحد، دکترای مهندسی نانوالکترونیک دانشگاه تهران، مجری و مدیر پروژه‌های تحقیقاتی امکان استفاده از محصولات دانشگاه نانوالکترونیک در حوزه بالینی با همکاری بیش از ۱۰ تن از استادان علوم پزشکی با مجوز کمیته اخلاق وزارت بهداشت در بخش پژوهشگران برگزیده، مورد تقدیر قرار گرفتند.

 

 

Hombre
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر علی حائریان اردکانی
استادان باید الگوی دانشجویان باشند
IMAGE گفتگوی روزنامه ایران با دکتر رضا داوری اردکانی
رسم همسایگی شاعر و حکیم
IMAGE گفتگوی میزان با دکتر مهدی زارع
علت اصلی جاری شدن سیل در استان‌های جنوبی کشور
IMAGE گفتگوی ایبنا با دکتر یوسف ثبوتی
ردپای انسان صنعتی در ماجرای گرم شدن زمین
IMAGE گفتگو با دکتر سیدمصطفی محقق داماد
اسلام و محیط زیست
IMAGE گفتگوی مهر با دکتر غلامرضا اعوانی
عدالت با رعایت حقوق متقابل مردم و حاکمیت ظهور می‌کند

جدید ترین تصاویر

دکتر رسول جعفریان
دکتر محمدرضا عسکری
مهندس علی اصغر حمزه گودرزی
08