اطلس ملی علم جمهوری اسلامی ایران (جلد اول)

بر اساس داده­ های پایگاه استنادی wos-2013

دکتر جعفر مهراد[1] و دکتر محمدحسن­ زاده[2]

ناشران: مرکز منطقه­ ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) و نامه پارسی، چاپ اول: 1395

رشد دانش علمی ایران در سال­ های اخیر در سطح جهانی پرشتاب و چشمگیر بوده است. با توجه به جدیدترین آمارها، پژوهشگران ایرانی تا پایان سال 2013 میلادی توانسته­ اند 29859 مدرک علمی در نشریات نمایه شده در پایگاه استنادی تامسون رویترز (ISI سابق) منتشر کنند.

گزارش­ های مربوط به پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و آمارهای مربوط به کتاب­ های منتشرشده در داخل کشور و همچنین مجلات فارسی که در وزارتخانه­ ها و سازمان­ های مختلف منتشر می­ شوند نیز حکایت از سیر صعودی انتشار یافته­ های علمی دانشمندان دارد. از سوی دیگر، تعداد دانشگاه­ ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشکده ­ها و اندیشگاه­ های مربوط به حوزه­ های مختلف، به صورتی متنوع، رشد شتابان را نشان می­دهند. بیش از نیمی از تولیدات علمی ایران را دانشگاه­ های دولتی غیرپزشکی و 32 درصد را نیز دانشگاه­ های علوم پزشکی تولید کرده ­اند. روی هم رفته سه چهارم تولیدات علمی ایران متعلق به دانشگاه ­های دولتی است.

در این کتاب توسط نمودارهای متنوع، شاخص­های مختلف مربوط به تولید علم به تصویر کشیده شده است که از جمله آنها می­ توان به مدارک علمی، سهم انواع دانشگاه­ ها (دانشگاه ­های دولتی غیرپزشکی، دانشگاه­ های علوم پزشکی، دانشگاه­ های پیام نور، دانشگاه­ های آزاد، دانشگاه­ های علمی کاربردی، مؤسسات پژوهشی)، نسبت تولید علم به دانشگاه، نسبت تولید علم به دانشجو و نسبت تولید علم به جمعیت در هر استان اشاره کرد.

در گردآوری و پردازش اطلاعات این گزارش، 1- با محدود کردن جستجو به فیلد کشور به عنوان تعلق کشوری (ملی-ساکن) نویسنده (نه آدرس) و همچنین سال 2013 در صفحه جستجوی پیشرفته پایگاه wos تمامی رکوردهای مرتبط بازیابی شده در قالب فایل­ های جداگانه دانلود شده و سپس به صورت یک فایل یکدست جداسازی شده است. 2- داده ­ها به لحاظ صحت مورد بررسی قرار گرفته و داده­ های غیر مرتبط بازیابی و جداسازی شده است. 3- داده­ های پاکسازی­ شده با هدف استخراج داده­ های استان­ ها به یک پایگاه داده، که به همین منظور طراحی شده بود، وارد شده است. 4- داده­ها به تفکیک هر استان جداسازی و در کامپاننت­ های جداگانه درون­دهی شده است. 5- داده­ های هر استان با هدف جداسازی آنها بر اساس انواع دانشگاه­ ها مورد پردازش قرار گرفته است. 6- مرحله پنجم در سطح هر شهر استان­ های 31 گانه کشور هم تکرار شده است. 7- پس از مرور صحت، داده­ های به­ دست ­آمده با هدف محاسبه شاخص های مورد نظر و ترسیم نمودارها مورد استفاده قرار گرفته است. 8- با هدف نگاشت ملی و استانی روی نقشه جغرافیایی، داده­ ها به نرم­ افزار نظام اطلاعات جغرافیایی (GIS) درون­دهی و خروجی ­ها به صورت نقشه استخراج شده است. 9- در نهایت تلفیق نمودارها و نقشه ­ها به صورت گزارش مکتوب مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.

جلد اول این گزارش، بر اساس داده­ های پایگاه استنادیwos  می­ باشد و شامل 197 نمودار و 67 نقشه رنگی است که در سال 1395 در 174 صفحه منتشر شده است. جلد دوم بر اساس داده­ های پایگاه استنادی Scopus می ­باشد.

***

روابط عمومی فرهنگستان علوم

 

[1] - عضو وابسته و رئیس شاخه کتابداری و اطلاع ­رسانی فرهنگستان علوم، استاد داشگاه شیراز

[2] - دانشیار دانشگاه تربیت مدرس

Air Jordan VII 7 Shoes
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر علی حائریان اردکانی
استادان باید الگوی دانشجویان باشند
IMAGE گفتگوی روزنامه ایران با دکتر رضا داوری اردکانی
رسم همسایگی شاعر و حکیم
IMAGE گفتگوی میزان با دکتر مهدی زارع
علت اصلی جاری شدن سیل در استان‌های جنوبی کشور
IMAGE گفتگوی ایبنا با دکتر یوسف ثبوتی
ردپای انسان صنعتی در ماجرای گرم شدن زمین
IMAGE گفتگو با دکتر سیدمصطفی محقق داماد
اسلام و محیط زیست
IMAGE گفتگوی مهر با دکتر غلامرضا اعوانی
عدالت با رعایت حقوق متقابل مردم و حاکمیت ظهور می‌کند

جدید ترین تصاویر

گرامیداشت روز کشاورزی
دیدار جمعی از اهالی فرهنگ و هنر با رئیس فرهنگستان علوم_13
03
انرژی و محیط زیست