مراسم بزرگداشت دکتر فتح ­الله مضطرزاده

روز دوشنبه 24 اسفندماه، طی مراسمی در پژوهشگاه مواد و انرژی، از فعالیت­ ها و خدمات علمی و پژوهشی آقای دکتر فتح­ الله مضطرزاده عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران و استاد دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تجلیل شد.

در این مراسم که دبیر و تعدادی از اعضای پیوسته و وابسته فرهنگستان علوم، تعدادی از معاونان و مسئولان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، استادان و دانشجویان پژوهشگاه مواد و انرژی و استادان و اعضای هیأت علمی دانشگاه­ ها و پژوهشگاه­ های کشور حضور داشتند، آقایان دکتر فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر میرسلیم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، دکتر شمس اردکانی دبیر فرهنگستان علوم، مهندس طهایی استاندار البرز، دکتر احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، دکتر هادوی رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی و تعدادی از دانشجویان استاد مضطرزاده سخنرانی کردند.

آقای دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این مراسم ضمن اشاره به فعالیت­ های پژوهشگاه مواد و انرژی، به سابقه آشنایی و همکاری با آقای دکتر مضطرزاده، فعالیت­ های برجسته علمی و پژوهشی ایشان را در جهت پیشرفت فناوری و رفع نیازهای کشور دانست و نقش فناوری را در توسعه کشور و رفع مشکلات آموزش عالی بسیار حائز اهمیت قلمداد کرد. وزیر علوم در ادامه بر نقش پژوهشگاه­ ها در تولید فناوری و ضرورت همکاری مراکز پژوهشی و پژوهشگاه­ ها با دستگاه­ های اجرایی تأکید نمود. آقای دکتر فرهادی در پایان سخنان خود از راه ­اندازی مرکز تحقیقات بین­ المللی در حوزه علوم زیستی و مهندسی پزشکی با همکاری ایران و آلمان خبر داد و اظهار داشت که آقای دکتر مضطرزاده در این خصوص نیز نهایت همکاری را مبذول داشته­ اند و دارند.

آقای دکتر محمدرضا شمس اردکانی دبیر فرهنگستان علوم نیز از طرف فرهنگستان علوم از دست­ اندرکاران برگزاری این مراسم تشکر کرد و ضمن اعلام تبریک و تشکر ریاست فرهنگستان علوم از بانیان مجلس بزرگداشت استاد مضطرزاده و اعلام ابراز تأسف آقای دکتر داوری اردکانی از اینکه به علت کسالت شدید نتوانسته ­اند در این مجلس گرامی شرکت کنند، در سخنانی درخصوص جایگاه ایران در رشد و بسط علم و تمدن در جهان مطالبی بیان کرد و اظهار داشت که ایران پیشتاز علم بوده و اکنون نیز بعد از 3،2 قرن جهش بزرگی در حوزه علم و فناوری در کشور ما پدید آمده است که این موفقیت­ ها مرهون تلاش ­های دلسوزانه افرادی چون آقای دکتر مضطرزاده می­ باشد. دبیر فرهنگستان علوم با اشاره به عضویت جمهوری اسلامی ایران در هیأت اجرایی یکی از بزرگترین شبکه­ های علمی دنیا در 2 هفته گذشته، اظهار امیدواری کرد با تلاش­های علمی و پژوهشی دانشمندان ایرانی و مدیریت علم و فناوری در کشور، بار دیگر شاهد پیشتازی ایران در همه عرصه­ ها باشیم.

آقای دکتر فتح­ الله مضطرزاده نیز در پایان مراسم با تشکر از همه دست­ اندرکاران و مسئولان و استادان و دانشجویانی که در مراسم شرکت کرده ­اند، در سخنانی تأکید کرد که مدیریت مؤسسات علمی فردی نیست بلکه سازمانی است. ایشان در بخش دیگری از صحبت­های خود توصیه کرد که باید نوشتن تاریخ مؤسسات تحقیقاتی و دانشگاهی کشور شروع شود چرا که تاریخچه علم و فناوری در ایران آن طور که باید تدوین نشده است. استاد مضطرزاده با اشاره به موفقیت­ های ایران در عرصه علم و فناوری اظهار داشت که اکنون نشانه­ هایی وجود دارد که ما را امیدوار می­ کند به اینکه آرزوی توسعه ایران در همه امور چندان دور از ذهن نیست.

در پایان مراسم، لوح تقدیر و هدایای وزارت علوم، فرهنگستان علوم، پژوهشگاه مواد و انرژی و سایر مؤسسات علمی و پژوهشی به آقای دکتر مضطرزاده اهدا شد. همچنین با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ساختمان سبز پژوهشگاه مواد و انرژی که نخستین ساختمان انرژی صفر در کشور است، افتتاح شد.

دکتر فتح الله مضطرزاده استاد دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران است. از جمله سوابق مدیریتی ایشان می ­توان به ریاست دانشگاه گیلان، معاونت پژوهشی دانشگاه شهیدبهشتی و معاونت دانشگاه تربیت مدرس اشاره کرد. این چهره ماندگار علمی کشور سال ها ریاست پژوهشگاه مواد و انرژی را نیز به عهده داشته و دو دوره رئیس گروه علوم پایه فرهنگستان علوم بوده است. استاد مضطرزاده در حال حاضر معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان پژوهش‌ های علمی و صنعتی ایران است و علاوه بر عضویت پیوسته در فرهنگستان علوم، مسئولیت گروه مطالعات آینده ­نگری علم و فناوری مرکز مطالعات فرهنگستان را به عهده دارد.

روابط عمومی فرهنگستان علوم

 

Air Jordan Sneaker
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر علی حائریان اردکانی
استادان باید الگوی دانشجویان باشند
IMAGE گفتگوی روزنامه ایران با دکتر رضا داوری اردکانی
رسم همسایگی شاعر و حکیم
IMAGE گفتگوی میزان با دکتر مهدی زارع
علت اصلی جاری شدن سیل در استان‌های جنوبی کشور
IMAGE گفتگوی ایبنا با دکتر یوسف ثبوتی
ردپای انسان صنعتی در ماجرای گرم شدن زمین
IMAGE گفتگو با دکتر سیدمصطفی محقق داماد
اسلام و محیط زیست
IMAGE گفتگوی مهر با دکتر غلامرضا اعوانی
عدالت با رعایت حقوق متقابل مردم و حاکمیت ظهور می‌کند

جدید ترین تصاویر

انرژی و محیط زیست
01
سخنرانی « اقتصاد مقاومتی و چالش های پیش رو »
بیست و یکمین جلسه پیشبرد ریاضیات کشور_5