ایام شهادت سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) و یاران با وفای ایشان را تسلیت عرض می کنیم


 

روز پنجشنبه مورخ 22 تیرماه 1396 و در ابتدای یکصد و هجدهمین جلسه مجمع عمومی فرهنگستان علوم، با حضور دبیر، معاونان پژوهشی، رؤسای گروه های علمی و شاخه های تخصصی و جمع کثیری از اعضای پیوسته و وابسته و همکاران مدعو گروه­ های علمی، مدیران و کارکنان فرهنگستان علوم، کتابخانه جدید فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران توسط آقای دکتر رضا داوری ­اردکانی رئیس فرهنگستان افتتاح شد.

پس از افتتاح کتابخانه و بازدید از مخزن لاتین، مخزن فارسی و نسخ خطی موجود در کتابخانه، استادان در سالن کتاب­ های مرجع حضور یافتند. در ابتدا خانم­ ها شیرین امینی و میترا معدنی کارشناس و مدیر کتابخانه ضمن خیرمقدم به حاضران از حمایت­ های رئیس و دبیر فرهنگستان و مساعدت و تلاش مدیران بخش های مختلف در راه ­اندازی کتابخانه تشکر کردند و پیرامون تعداد کتاب­های موجود، بخش ­های مختلف کتابخانه و قابلیت های نرم ­افزار تحت وب کتابخانه توضیحاتی ارائه کردند.

در ادامه، آیت الله آقای دکتر سیدمصطفی محقق­ داماد رئیس گروه علوم اسلامی فرهنگستان به نمایندگی از اعضای فرهنگستان سخنان کوتاهی ایراد کرد. ایشان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره استاد فقید آقای دکتر علی شریعتمداری، اولین رئیس فرهنگستان علوم، برای آقای دکتر داوری ­اردکانی که با موافقت و حمایت ایشان کتابخانه فرهنگستان در ساختمان دربند توسعه پیدا کرد و به ساختمان حقانی منتقل شد، عمر با عزت همراه با سلامت طلب کرد. ایشان همچنین با تشکر از اقدامات دبیران سابق فرهنگستان، از آقای دکتر حسین نمازی دبیر فرهنگستان علوم برای اهتمام به اتمام و تکمیل پروژه راه ­اندازی کتابخانه ساختمان حقانی تشکر و ابراز امیدواری کرد که اعضای فرهنگستان برای غنای بیشتر کتابخانه، کتاب­ ها و رساله­ هایی که زیر نظرشان تدوین شده است را به کتابخانه فرهنگستان اهدا کنند.

در ابتدای جلسه مجمع عمومی فرهنگستان نیز آقای دکتر داوری اردکانی ریاست فرهنگستان ضمن تشکر از فعالیت­ هایی که برای راه ­اندازی کتابخانه جدید فرهنگستان صورت گرفته است، اظهار امیدواری کرد با نظر و راهنمایی استادان عضو فرهنگستان، این کتابخانه که به بسیاری از کتابخانه های داخل کشور و تعدادی از کتابخانه­ های بزرگ دنیا متصل است، بیش از پیش توسعه پیدا کند.

کتابخانه فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران در سال 1368 همزمان با آغاز به کار فرهنگستان راه ­اندازی شد. در آن زمان مکان فرهنگستان در ساختمان دربند واقع بود که بعدها به مرکز مطالعات علم و فناوری فرهنگستان علوم تبدیل شد. با افتتاح ساختمان جدید فرهنگستان­ ها واقع در بزرگراه حقانی و انتقال فرهنگستان به این ساختمان، کتابخانه در ساختمان مرکز مطالعات باقی ماند تا اینکه پس از تجهیز منابع و امکانات و همچنین آماده ­سازی زیرساخت­ های لازم، در تیرماه سال 1396 به ساختمان حقانی منتقل شد.

 کتابخانه فرهنگستان علوم مشتمل بر کتاب­ هایی با موضوعات علمی کلان و عمومی و همچنین زمینه­ های تخصصی در حوزه ­های علوم انسانی، علوم اسلامی، علوم پایه، علوم دامپزشکی، علوم کشاورزی، علوم مهندسی، آینده ­نگری علم و فناوری، زبان و ادب فارسی و هنر است و بالغ بر 20،000 کتاب فارسی و لاتین، صدها نشریه ادواری، و همچنین لوح فشرده در موضوعات متنوع از جمله طرح ­های پژوهشی خاتمه­ یافته فرهنگستان است.

این کتابخانه در طبقه همکف فرهنگستان با مساحت 1300 متر مربع واقع شده است و دارای بخش­ های "مرجع"، "مخزن کتاب­ های فارسی"، "مخزن کتاب­ های لاتین" و همچنین "بخش نشریات فارسی و لاتین" است و مجهز به نرم ­افزار کتابداری تحت وب می­ باشد. علاقمندان میی توانند با مراجعه به پایگاه اطلاع ­رسانی فرهنگستان و رجوع به منوی "کتابخانه"، منابع موجود در کتابخانه را بر اساس نام نویسنده یا عنوان و موضوع کتاب جستجو و برای امانت گرفتن آنها اقدام نمایند. نرم ­افزار کتابخانه، همچنین قابلیت جستجوی منابع علمی در بسیاری از کتابخانه­ های داخلی و همچنین آن دسته از کتابخانه­ های بین­ المللی که مطابق استاندارد Z3950 کار می ­کنند را دارد. این استاندارد انتقال اطلاعات پایگاه داده کتابخانهه ها را امکان­ پذیر می­ سازد.

کتابخانه فرهنگستان علوم روزهای شنبه تا چهارشنبه در ساعات اداری آماده خدمت رسانی به علاقمندان می باشد و بر نحوه کار کتابخانه مرکز مطالعات علم و فناوری واقع در ساختمان دربند نیز نظارت دارد.

روابط عمومی فرهنگستان علوم

 

 

1000 کاراکتر باقی مانده


IMAGE گفتگو با دکتر رضا داوری اردکانی
فلسفه، توسعه و روشنفکری
IMAGE گفتگو با دکتر سیدمصطفی محقق داماد
الهیات محیط زیست
IMAGE گفتگو با دکتر محمد شاهدی
اهمیت مصرف پروتئین
IMAGE گفتگو با دکتر سید محمد بلورچیان
معجزات سیلیکون در عصر جدید

جدید ترین تصاویر

دیدار نوروزی اعضاء و کارمندان با رئیس فرهنگستان علوم_4
یکصد و نوزدهمین جلسه مجمع عمومی (96/06/30)_1
سومین دوره تجلیل از پژوهشگران جوان برجسته علوم پایه کشور-منتخب فرهنگستان علوم، اردیبهشت96_7
سومین دوره تجلیل از پژوهشگران جوان برجسته علوم پایه کشور-منتخب فرهنگستان علوم، اردیبهشت96_8

پخش فیلم