به مناسبت فرا رسیدن عید سعید فطر آیت­ الله آقای دکتر سیدمصطفی محقق ­داماد رئیس گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم، خطاب به دانشمندان بزرگ جهان اسلام، پیام تبریکی به شرح ذیل صادر کرد:

«باسمه­ تعالی

اندیشمندان بزرگ جهان اسلام!

فرا رسیدن عید فطر را که یکی از دو عید بزرگ ما مسلمانان است به حضورتان تبریک عرض می­کنم و قبولی اعمال و عباداتتان را از درگاه حق متعال مسألت دارم.

فرصت را برای مطرح ساختن چند نکته بسیار مهم غنیمت می­دانم:

  • ما در حالی عید فطر را جشن می­ گیریم که دنیای اسلام در آتش جنگ و خونریزی و برادرکشی می­ سوزد. قرآن مجید عداوت و بغضاء را ناشی از شیطان دانسته است، بنابراین به یقین عناصر شیطانی دشمنان مسلمان، پشت پرده این­گونه اختلافات خونین قرار دارند و نباید از برادران ما به عنوان ابزار استفاده کنند. ما همه بندگان خدای یکتا و پیروان یک پیامبر و یک کتاب الهی هستیم و همگی به سوی قبلة واحد، او را عبادت می­کنیم. مایه شرم است که دنیای شرک و کفر و پیروان خدایان گوناگون همه در صدق و صفا باشند و مؤمنان را به جان هم انداخته تا چنگال خونین بر روی هم کشند.
  • با قطع نظر از تحریکات عناصر نفوذی شیاطین برای تفرقه­ افکنی بی­ شک جهالت و کج­ اندیشی دینی در این­ گونه حوادث نقش مستقیم دارد. دشمنان ما چهره اسلام رحمانی را منزوی ساخته و چهره خشن و ناپسندی از آن ارائه داده ­اند. این وظیفه متفکران و عالمان بزرگ و راهنمایان مردم است که مؤمنان را به حقایق اسلامی معرفت خداوند رحمان و رحیم آشنا سازند و آنان را به درک بیشتر آیات قرآنی که نمونه­ای از آنها ذیلاً می ­آید، رهنمون گردند:
  • يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا ادْخُلُوا فِي السِّلْمِ‏ كَافَّةً وَ لا تَتَّبِعُوا خُطُواتِ الشَّيْطانِ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُبينٌ (208)

اى كسانى كه ايمان آورده‏ ايد همگى در صلح و آشتى درآييد! و از گام­ هاى شيطان، پيروى نكنيد؛ كه او دشمن آشكار شماست (208بقره)؛

  • يا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْناكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَ أُنْثى‏ وَ جَعَلْناكُمْ شُعُوباً وَ قَبائِلَ لِتَعارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقاكُمْ إِنَّ اللَّهَ عَليمٌ خَبيرٌ (13)

اى مردم! ما شما را از يك مرد و زن آفريديم و شما را تيره ‏ها و قبيله‏ه ا قرار داديم تا يكديگر را بشناسيد؛ (اينها ملاك امتياز نيست)، گرامى‏ ترين شما نزد خداوند با تقواترين شماست؛ خداوند دانا و آگاه است! (حجرات /13)؛

  • وَ أَطيعُوا اللَّهَ وَ رَسُولَهُ وَ لا تَنازَعُوا فَتَفْشَلُوا وَ تَذْهَبَ ريحُكُمْ وَ اصْبِرُوا إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرينَ (46)

و (فرمان) خدا و پيامبرش را اطاعت نماييد! و نزاع (و كشمكش) نكنيد، تا سست نشويد، و قدرت (و شوكت) شما از ميان نرود! و صبر و استقامت كنيد كه خداوند با استقامت كنندگان است! (46انفال/)؛

  • إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ فَأَصْلِحُوا بَيْنَ أَخَوَيْكُمْ وَ اتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ (حجرات/10)

مؤمنان برادر يكديگرند؛ پس دو برادر خود را صلح و آشتى دهيد و تقواى الهى پيشه كنيد، باشد كه مشمول رحمت او شويد! (10).

 

در این روز بزرگ که خداوند برای همه مسلمانان عید قرار داده و ما را مشمول برکات خویش ساخته است همه به درگاهش دست نیایش برمی­ داریم و عاجزانه از او برای استقرار صلح، دوستی و برادری ایمانی دعا می­کنیم.

رَبَّنَا اغْفِرْ لَنا وَ لِإِخْوانِنَا الَّذينَ سَبَقُونا بِالْإيمانِ وَ لا تَجْعَلْ في‏ قُلُوبِنا غِلاًّ لِلَّذينَ آمَنُوا رَبَّنا إِنَّكَ رَؤُفٌ رَحيمٌ (حشر/10)

سیدمصطفی محقق داماد رئیس گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم»

***

همچنین رئیس و دبیر شورای عالی پاپ جهت گفتگوهای بین ادیان، در پیامی به آقای دکتر سیدمصطفی محقق ­داماد رئیس گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم، فرا رسیدن عید سعید فطر را به ایشان و به برادران و خواهران مسلمان تبریک گفتند. پاسخ نامه آیت­الله آقای دکتر سیدمصطفی محقق­ داماد بدین شرح است:

«باسمه ­تعالی

عالیجنابان کاردینال ژان لوئی توران و اسقف میگوئل آنگل آیوسو گیسکوت

رئیس و دبیر شورای پاپ جهت گفتگوی بین ادیان

از نامه محبت­ آمیز عالیجنابان به مناسبت فرا رسیدن عید فطر بسیار متشکریم و از آرزوی آن عالیجنابان برای صلح، دوستی و سعادت بشری بر روی کره زمین تقدیر می­ کنیم.

آنچه در فرمان پاپ ژان پل دوم آمده و بدان اشاره نموده ­اید مبنی بر اینکه «راه مؤمنان راه صلح است» دقیقاً همان است که در تعلیمات قرآن مجید (الصلح خیر) و «یا ایها الناس ادخلوا فی السلم کافه» و نیز در فرمایش رسول اکرم و بزرگان دینی اسلام مورد تأکید فراوان قرار گرفته است.

ما مسلمانان و مسیحیان فرزندان حضرت ابراهیم منادی توحید هستیم و معتقدیم که همه انسان­ ها از یک خانواده ­اند. رسالت عالمان دینی همه آن است که مؤمنان را بار دیگر به ندای توحید الهی، وحدت و اخوت انسانی دعوت کنند.

چنانکه قرآن مجید نیز به ما آموخته است «یا ایها الناس انا خلقناکم من ذکر و انثی و جعلناکم شعوباً و قبائل لتعارفوا ان اکرمکم عندالله اتقاکم» (حجرات).

لازم است ذکر شود آنچه در فرمان پاپ فرانسیس راجع به «زمین خانه مشترک ما» اشاره فرموده ­اید با تعلیم قرآن مجید که زمین امانتی در دست بشر به عنوان خلیفه خداوند است همخوانی دارد. بنابراین ما مسلمانان نیز خود را موظف و مکلف می ­دانیم که در حفظ این خانه مشترک نهایت تلاش و کوشش خود را به کار گیریم.

آلوده ­کردن آب، خاک و هوا و اسراف و تبذیر در بهره­گیری از منابع طبیعی را طبق دستور قرآن گناهی بزرگ می­ دانیم.

از خداوند بزرگ مزید توفیق مؤمنان را در ترویج صلح و دوستی و برادری انسانی مسئلت داریم.

سیدمصطفی محقق داماد رئیس گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم»

 

 

1000 کاراکتر باقی مانده


IMAGE گفتگو با دکتر رضا داوری اردکانی
فلسفه، توسعه و روشنفکری
IMAGE گفتگو با دکتر سیدمصطفی محقق داماد
الهیات محیط زیست
IMAGE گفتگو با دکتر محمد شاهدی
اهمیت مصرف پروتئین
IMAGE گفتگو با دکتر سید محمد بلورچیان
معجزات سیلیکون در عصر جدید
IMAGE گفتگو با دکتر یوسف ثبوتی
به مردم اعتماد کردیم

جدید ترین تصاویر

افتتاح کتابخانه جدید فرهنگستان علوم (96/4/22)_2
یکصد و هجدهمین جلسه مجمع عمومی فرهنگستان علوم (96/4/22)_10
اولین جلسه شورای همگانی گروه علوم مهندسی درسال 96_1
افتتاح کتابخانه جدید فرهنگستان علوم (96/4/22)_6

پخش فیلم