چهارصد و شصت و ششمین جلسه شورای علمی فرهنگستان علوم روز یکشنیه اول اسفندماه سال جاری با حضور رئیس، دبیر، معاونان پژوهشی، رؤسای گروه ­های فرهنگستان و رئیس مرکز مطالعات فرهنگستان برگزار شد. در ابتدای جلسه آقای دکتر داوری اردکانی ریاست فرهنگستان دریافت جایزه هشتمین جشنواره بین ­المللی فارابی و سی ­امین جشنواره بین­ المللی خوارزمی را به ترتیب به آقایان دکتر سیدمصطفی محقق ­داماد و دکتر سیدمحمد بلورچیان اعضای پیوسته فرهنگستان تبریک گفت و اظهار داشت که هر دو استاد شایسته اعزاز و ادای احترامند و انتخاب ­ها بسیار بحق و بجا بوده است. ریاست فرهنگستان همچنین کسب عنوان استاد نمونه کشوری در سال 1395 را به آقای دکتر سیدمصطفی محقق ­داماد تبریک گفت. در ادامه جلسه و پس از تصویب صورت جلسه قبلی شورا، «آیین ­نامه طرح ­های پژوهشی فرهنگستان علوم» بررسی شد و به تصویب رسید. تصویب گزارش نهایی طرح پژوهشی «تدوین راهبردها و سیاست ­های مقابله با بیماری ­های نوپدید و بازپدید» و خاتمه­ طرح مزبور، تصویب طرح پیشنهادی جدید گروه علوم کشاورزی درخصوص برنامه های تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی کشور، تصویب طرح پیشنهادی جدید گروه علوم انسانی با عنوان «آسیب ­شناسی ساختار و فرآیند سیاستگذاری آموزش عالی در ایران در راستای توسعه اقتصادی پایدار»، موافقت با تمدید همکاری مدعو آقایان دکتر محمود نیلی احمدآبادی، دکتر سیدحسین منصوری و دکتر علی غفاری برای یک دوره دو ساله دیگر در گروه علوم مهندسی، موافقت با همکار مدعو آقای دکتر علی طویلی عضو هیأت علمی گروه مرتع­ داری پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران برای یک دوره دو ساله در گروه علوم کشاورزی، و تصویب عضویت حقیقی آقای دکتر علیرضا مصداقی­ نیا استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در شورای علمی مرکز مطالعات علم و فناوری از دیگر تصمیمات جلسه شورای علمی چهارصد و شصت و ششم بود.

در ادامه جلسه پیشنهاد مرکز مطالعات علم و فناوری فرهنگستان مبنی بر همکاری گروه ­های علمی فرهنگستان با مرکز برای بررسی سیاست ­های ابلاغی مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح شد و ضمن موافقت کلی قرار شد مرکز مطالعات از گروه­ ها و کارگروه­ های فرهنگستان در زمینه­ های مرتبط درخواست همکاری کند. همچنین مقرر شد نتایج نهایی در شورای علمی فرهنگستان مطرح شود تا پس از بررسی و تأیید، از سوی فرهنگستان برای مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال گردد.

در پایان جلسه آقای دکتر عباس شریفی تهرانی رئیس گروه علوم کشاورزی در سخنانی اظهار داشت که بسیاری از مسائل کشور و بسیاری از مفاسد و بی­ اخلاقی ­ها از عدم توجه به علوم انسانی و اجتماعی در اشکال مختلف و در همه طبقات جامعه ناشی می ­شود و انتظار دانشمندان و جامعه علمی کشور این است که این مسائل با محوریت و راهنمایی استادان و صاحبنظران علوم انسانی مرتفع گردد و دانشمندان حوزه ­های دیگر علوم چنانچه علاقه دارند با استادان علوم انسانی همکاری کنند نه اینکه خود وظیفه حل همه مسائل کشور که در حوزه تخصصی آنها نیست و نیاز به تخصص دارد را به عهده بگیرند. رئیس گروه علوم کشاورزی ادامه داد از این رو بسیار مغتنم است که گروه های علوم انسانی و اسلامی فرهنگستان در این خصوص چاره ­ای بیندیشند. پس از سخنان آقای دکتر شریفی تهرانی ضمن تشکر و استقبال شورا از تذکر مهمی که ایشان مطرح کرد و نیز با تصریح بر اینکه باید در ساختار فرهنگستان تحول ایجاد شود، آقایان دکتر داوری اردکانی و دکتر محقق­ داماد به سخنان مهم حجت ­الاسلام والمسلمین آقای دکتر حسن روحانی رئیس محترم جمهوری در هشتمین جشنواره بین ­المللی فارابی درباره جایگاه و اهمیت علوم انسانی و اجتماعی در کشور اشاره کردند و مناسب دانستند که فرهنگستان با عنایت به بیانات رئیس جمهوری طرحی تهیه و اجرا کند. قرار شد در این خصوص نشستی با حضور آقایان دکتر داوری اردکانی، دکتر نمازی و دکتر محقق ­داماد برگزار شود.

آقای دکتر محمدقلی نادعلیان رئیس گروه علوم دامپزشکی نیز با اشاره به برگزاری کنگره بیماری­ های درونی دام های بزرگ و تجلیل از خدمات برجسته علمی آقای دکتر محمود بلورچی عضو وابسته گروه علوم دامپزشکی فرهنگستان علوم و استاد دانشگاه تهران در این کنگره، مراتب تشکر اعضای گروه علوم دامپزشکی و شخص آقای دکتر محمود بلورچی از حضور و سخنرانی آقای دکتر داوری اردکانی ریاست فرهنگستان علوم در کنگره مزبور را اعلام کرد.

روابط عمومی فرهنگستان علوم

 

Air Presto Flyknit Ultra

1000 کاراکتر باقی مانده


IMAGE گفتگوی مهر با دکتر غلامرضا اعوانی
عدالت با رعایت حقوق متقابل مردم و حاکمیت ظهور می‌کند
IMAGE گفتگوی ایبنا با دکتر رضا داوری اردکانی
اصحاب ایدئولوژی فلسفه را آلوده به سیاست کردند
IMAGE گفتگوی ایبنا با دکتر غلامرضا اعوانی
فلسفه در غرب زنده است
IMAGE گفتگو با دکتر حسن تاج بخش
کتابخانه شکوفه‌زار دانشمندان است
IMAGE گفتگوی انجمن اندیشه و قلم با دکتر رسول جعفریان
مدافع اصل علم هستم

جدید ترین تصاویر

دکتر محمود نیلی احمدآبادی
چهارصد و هشتاد و ششمین جلسه شورای علمی_4
سمینار نقش زنان در علم و فناوری در ایران_3
02