پیکر شادروان آقای دکتر غلامعباس توسلی عضو پیوسته فرهنگستان علوم و جامعه‌شناس برجسته کشور، روز سه شنبه 29 مهر 1399، در قطعه نام آوران بهشت زهرا (س) به خاک سپرده شد.‌ مراسم تشییع و تدفین استاد دکتر توسلی با حضور تعداد اندکی از استادان، همکاران، شاگردان و خانواده ایشان برگزار شد. حجت الاسلام و المسلمین آقای سیدمحمود دعایی مدیرمسؤول روزنامه اطلاعات بر پیکر مرحوم آقای دکتر غلامعباس توسلی نماز خواند. 

استاد دکتر توسلی روز جمعه ۲۵ مهرماه در ‌۸۵ سالگی بر اثر ایست قلبی در منزل شخصی دار فانی را وداع گفت.

شادروان دکتر غلامعباس توسلی استاد پیشکسوت جامعه شناسی دانشگاه تهران بود. وی از موسسان و اولین رئیس انجمن جامعه شناسی ایران بود و نقش تعیین کننده ای در ایجاد و تثبیت جایگاه این انجمن ایفا کرد. او همچنین در ایجاد دوره دکتری در دانشگاه‌های تهران، تربیت مدرس و دانشگاه آزاد اسلامی نقش بسزایی بر عهده داشت. دکتر توسلی همچنین اولین رئیس دانشگاه اصفهان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بود.

این استاد نمونه و پژوهشگر برجسته دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، تألیفات و ترجمه های زیادی داشت. وی اولین کسی است که کتاب جامعه شناسی کلاسیک را ترجمه کرد؛ او زمانی که علوم اجتماعی مورد تهاجم و سوءظن قرارداشت به تاسیس انجمن جامعه شناسی ایران همت گمارد. بسیاری از جامعه شناسان معاصر وی را تاریخ جامعه شناسی پس از انقلاب می دانند. از دکتر غلامعباس توسلی بیست جلد کتاب به یادگار مانده است که برخی از آن‌ها مانند نظریه‌های جامعه‌شناسی، جامعه‌شناسی کار و شغل، جامعه‌شناسی دین و … به چاپ‌های مکرر رسیده‌اند. وی همچنین در حدود شصت مقاله علمی پژوهشی در مجلات معتبر داخلی و بین‌المللی منتشر کرد.

ریاست دانشگاه اصفهان، مدیریت گروه جامعه شناسی و ریاست دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، عضو هیئت مؤسس و اولین رئیس انجمن جامعه شناسی ایران و عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله سوابق مدیریتی استاد توسلی است.

استاد دکتر غلامعباس توسلی عضو پیوسته فرهنگستان علوم بود. او علاوه بر چند دوره ریاست شاخه جامعه شناسی گروه علوم انسانی فرهنگستان علوم و عضویت در شورای آینده نگری فرهنگستان، در سایر برنامه های علمی و پژوهشی فرهنگستان نیز مشارکت داشت.

 ***

در پی درگذشت شادروان آقای دکتر غلامعباس توسلی عضو پیوسته فرهنگستان علوم و استاد برجسته و پیشکسوت جامعه شناسی کشور رئیس فرهنگستان و چند تن از مسؤولان و گروه ها و استادان عضو فرهنگستان علوم پیام های تسلیت جدا گانه ای به شرح ذیل صادر کردند:

 

آقای دکتر رضا داوری اردکانی در پیام تسلیتی مصیبت درگذشت شادروان آقای دکتر غلامعباس توسلی گفت. متن پیام رئیس فرهنگستان علوم بدین شرح است:

«هوالباقی؛

دريغا که استاد دكتر غلامعباس توسلى نيز درگذشت. مرگ چنين خواجه نه كاریست خرد. دکتر توسلی از پيشگامان پژوهش در مسائل اجتماعى و تألیف كتابهاى اساسى در جامعه شناسى بود.

با درگذشت او فرهنگستان علوم عضو گرانمايه ديگرى را از دست داد. دكتر توسلی با اينكه در سالهاى آخر عمر با درد و بیماری سر مى كرد در جلسات حاضر می شد. این ضايعه را به خانواده گرامى و به خصوص به فرزند شايسته شان خانم دكتر افسانه توسلى و به استادان علوم اجتماعى و اعضاء فرهنگستان علوم تسليت عرض می کنم.

رحمت خدا بر او باد كه همه عمر در راه علم و مخصوصاً توسعه علوم اجتماعى كوشيد و آزاد و اخلاقی زندگى كرد.

رضا داوری اردکانی

26 مهر 1399».

 

پیام تسلیت آقای دکتر فرامرز رفیع پور عضو پیوسته فرهنگستان علوم و استاد جامعه شناسی و علوم اجتماعی بدین شرح است:

«انا لله و انا الیه راجعون؛ خبر فوت جناب آقای دکتر غلام عباس توسلی استاد کامل جامعه شناسی و همکار و همزبان عزیزمان بسیار باعث تأسف و تأثر شد. این ضایعه را به خانواده محترم ایشان، به جامعه علمی ایران، بالاخص دانشمندان علوم انسانی و علوم اجتماعی تسلیت می گویم و از خالق متعال می خواهم که او را قرین رحمت خود فرماید. راهی است که بجز رفتن آن راه نباشد. و ما نیز بزودی باو خواهیم پیوست.

در بزم دور یک دو قدح درکش و برو

یعنی طمع مدار وصال دوام را.

فرامرز رفیع پور».

 

در پیام تسلیت آقای دکتر محمدرضا عارف عضو پیوسته فرهنگستان علوم و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام آمده است:

«باسمه تعالی؛ با اندوه و تأثر فراوان با خبر شدم جناب آقای دکتر غلامعباس توسلی عضو پیوسته فرهنگستان علوم و استاد پیشکسوت و برجسته دانشگاه پس از یک عمر تلاش خستگی ناپذیر در راه توسعه علم جامعه شناسی رخ در نقاب خاک کشید.

دکتر توسلی در فعالیت سیاسی همواره روش و منش مسالمت جو، اخلاقی و اصلاح گرایانه را در پیش گرفته بود.
ایشان که از چهره های ماندگار کشورمان محسوب می شوند، آثار فاخر و گرانبهایی در زمینه دانش جامعه شناسی از خود به یادگار گذاشتند که تا سال ها مورد استفاده دانشجویان و محققان خواهد بود.

اینجانب ضمن تسلیت درگذشت این استاد برجسته دانشگاه به خانواده محترم ایشان، اعضای محترم فرهنگستان علوم و جامعه دانشگاهی کشورمان، از خداوند منان می‌خواهم که پاداش خیرخواهی‌ها و تلاش‌های او را با رحمت گسترده خود بهشت جاودان قرار دهد.
از پروردگار متعال برای آن فقید سعید آمرزش و رحمت و برای بازماندگان محترم صبر و اجر و سلامتی مسالت دارم.
محمدرضا عارف».

 

آقای دکتر علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و عضو گروه علوم مهندسی فرهنگستان نیز پیام تسلیتی به شرح ذیل صادر کرد:

«با نهایت تألم و تأسف، خبر درگذشت یکی از برجسته‌ترین استادان و مُروجان علم جامعه‌شناسی در کشورمان و عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران، زنده یاد دکتر غلامعباس توسلی را دریافت نمودم.

آن استاد معظم که در خانواده‌ای اهل دیانت و تقوی، پرورش یافته بود، تحصیلات تکمیلی خود را در یکی از معتبرترین دانشگاه‌های جهان به پایان رساند و همزمان با پیگیری فعالیت‌های علمی و پژوهشی به جمع فعالان و کنش‌گران نهضت عظیم اسلامی پیوست. بدون تردید، خدمات ماندگار آن فقید سعید به اسلام و ایران در دیوان عدل الهی، ثبت و ضبط شده و بر حسنات کارنامه آن پژوهشگر ژرفکاو خواهد افزود. 

اینجانب ضمن عرض تسلیت به دوستان، همکاران و همفکران آن مرحوم مغفور و ابراز همدردی عمیق با خاندان معزز و مکرم توسلی، از درگاه ایزد منان برای ایشان، علو درجات و همنشینی با ابرار و نیکان مسألت می‌نمایم».

 

آقای دکتر حسین نمازی عضو پیوسته و دبیر فرهنگستان علوم و استاد اقتصاد نیز پیام تسلیتی بدین شرح صادر کرد:

«کُلُ نَفسِِ ذائقَه المَوت؛ در گذشت دانشمند ارجمند و همکار عزیز جناب آقای دکتر غلامعباس توسلی عضو پیوسته فرهنگستان علوم را به خانواده محترم ایشان و دوستان عزیزشان تسلیت عرض می کنم. از خداوند متعال رحمت واسعه و علُو درجات برایشان مسئلت دارم و برای خانواده ارجمندشان صبر و سلامت آرزو می کنم.

حسین نمازی».

 

آقای دکتر عباس شریفی تهرانی رئیس گروه علوم کشاورزی فرهنگستان علوم نیز در پیامی خطاب به آقای دکتر داوری اردکانی رئیس فرهنگستان، درگذشت دکتر غلامعباس توسلی را تسلیت گفت. در پیام آقای دکتر شریفی تهرانی آمده است:

«هوالباقی؛

استاد ارجمند جناب آقای دکتر داوری اردکانی

رئیس محترم فرهنگستان علوم

با عرض سلام و احترام،

درگذشت استاد بزرگوار جناب آقای دکتر توسلی را از طرف خود و اعضای گروه علوم کشاورزی تسلیت عرض می کنم. کارنامه درخشان زندگی آن مرحوم بیانگر فعالیت ها و تلاش و کوششی است که در راه اعتلای علوم به ویژه علوم اجتماعی مصروف داشته است. این استاد فقید در طول زندگی، علوم را با آموزه های دینی و اخلاق درآمیخته و در این راه مجاهدت فراوان مبذول داشته است.

خداوند روح ایشان را قرین رحمت فرماید و بر علو درجاتش بیفزاید.

عباس شریفی تهرانی

رئیس گروه علوم کشاورزی فرهنگستان علوم».

 

پیام تسلیت گروه علوم پایه فرهنگستان علوم:

«گروه علوم پایه فرهنگستان درگذشت استاد فرهیخته، اندیشور بی­ بدیل و استاد برجسته جامعه شناسی کشور شادروان دکتر غلامعباس توسلی عضو پیوسته فرهنگستان علوم را به جامعه علمی کشور تسلیت عرض کرده و از درگاه خداوند منان برای آن فقید رحمت و مغفرت الهی و برای بازماندگان صبر و شکیبایی مسئلت دارد».

 

پیام آقای دکتر سیدحسین صفایی عضو پیوسته و رئیس شاخه حقوق فرهنگستان علوم:

«با نهایت تاسف و تاثر درگذشت دوست و همکار و استاد عالیقدر دکتر توسلی را به خانواده محترم و دوستان و همکارانشان صمیمانه تسلیت می گویم و رحمت واسعه الهی برای آن مرحوم را از خداوند متعال مسئلت دارم. ایشان به علم و فضیلت و اخلاق مشهور بودند و جایشان در بین دوستان و جامعه شناسان خالی است. روانش شاد.

سیدحسین صفایی».

 

پیام آقای دکتر سیدمهدی الوانی عضو پیوسته و رئیس شاخه مدیریت فرهنگستان علوم:

«در این ایام دلگیر خبر از دست دادن دوستان ارجمند غمناک تر از پیش است، درگذشت همکار و استاد بزرگ جناب دکتر توسلی هم متاثرم‌ ساخت. روحشان شاد و جایگاهشان بهشت برین باد.
سیدمهدی الوانی».

 

پیام آقای دکتر عباس شاکری عضو وابسته فرهنگستان علوم و استاد اقتصاد:

«در گذشت استاد غلامعباس توسلی را به همکاران و سروران عزیز و یاران و خانواده گرامی شان تسلیت می گویم، امید داریم به پاس خدمات علمی و اجتماعی، استواری اندیشه، خلوص و ثبات قدم، خداوند ایشان را در آغوش رحمت خود گرفته و جایگاهی رفیع همراه با آرامش و شادی عطا کند و یاد ایشان را زنده بدارد. 

عباس شاکری».

 

پیام آقای دکتر محمد آشوری عضو وابسته فرهنگستان علوم و استاد حقوق:

«درگذشت استاد عالیقدر جناب آقای دکتر غلامعباس توسلی را به همکاران آن مرحوم و به ویژه خانواده محترم توسلی تسلیت عرض می نمایم

محمد آشوری».

 

آقای دکتر سیدمحمد هاشمی عضو وابسته فرهنگستان علوم و استاد حقوق نیز در پیامی درگذشت استاد گرامی دکتر غلامعباس توسلی را به همکاران و دوستان و خانواده آن مرحوم تسلیت گفت.

 

 

اقای دکتر رضا نیلی پور عضو وابسته و رئیس شاخه زبان شناسی فرهنگستان علوم نیز در پیامی روانشاد استاد توسلی را جامعه شناسی آزاده توصیف کرد که در راه گسترش علوم انسانی کوشا و در به بیراهه کشیده شدن آن همواره نگران بود و مقاومت می کرد. 

 

خانم دکتر شمس السادات زاهدی عضو وابسته فرهنگستان علوم و استاد مدیریت نیز در پیامی درگذشت استاد گرانمایه و فرهیخته را به خانواده ایشان و همکاران عزیز در فرهنگستان علوم تسلیت گفت.

 

روابط عمومی فرهنگستان علوم

1000 کاراکتر باقی مانده


IMAGE گفتگوی حکیم مهر با دکتر سید شهرام شکرفروش
سلامت مواد غذایی و تغذیه دامی
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر علی حائریان اردکانی
استادان باید الگوی دانشجویان باشند
IMAGE گفتگوی روزنامه ایران با دکتر رضا داوری اردکانی
رسم همسایگی شاعر و حکیم
IMAGE گفتگوی میزان با دکتر مهدی زارع
علت اصلی جاری شدن سیل در استان‌های جنوبی کشور
IMAGE گفتگوی ایبنا با دکتر یوسف ثبوتی
ردپای انسان صنعتی در ماجرای گرم شدن زمین
IMAGE گفتگو با دکتر سیدمصطفی محقق داماد
اسلام و محیط زیست

جدید ترین تصاویر

05
05
سمینار وضعیت کنونی بروسلوز
دکتر محمد شاهدی