آیت الله آقای دکتر سید مصطفی محقق داماد رئیس گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم و عضو شورای سیاست‌گذاری همایش بین‌المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام» با بیان اینکه زن در تمدن ایران از جایگاه رفیعی برخوردار است، گفت: زنان در مسائل سیاسی تاریخ تمدن اسلام نقش داشتند.

آیت الله محقق داماد در پیامی به این همایش گفت: همایش بین‌المللی «جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام»، به بررسی دو تمدن ایران و اسلام می‌پردازد و جایگاه زن در این دو تمدن را در نشست‌های تخصصی، توسط کارشناسان و پژوهشگران داخلی و بین‌المللی مورد بحث و گفتگو قرار خواهد داد.

ایشان افزود: ایران یکی از تمدن‌های عظیم تاریخ است و بعد از ورود اسلام توسط اندیشمندان و صاحب‌نظران فکر اسلامی، جایگاه جدید و عظیمی پیدا کرد و تکامل یافت. زن در تمدن ایران از جایگاه عظیم و رفیعی برخوردار است. در تمدن ایران زنانی صاحب‌نظر، عالمه، شاعره، متفکره، نویسنده، اهل علم، فرهنگ و سیاست داریم. در تمدن اسلام نیز، بسیاری زنان محدثه، عالمه، فقیه، متفکر و راویه داریم. زنان فیلسوف و عارفی که بسیار نقش عظیمی دارند.

دکتر محقق داماد افزود: در تاریخ اسلام چند زن از نظر علمی و سیاسی هنگامه‌ای کردند که هرگز نویسندگان تاریخی نمی‌توانند عظمت آنها را کتمان کنند. نقش حضرت خدیجه کبری (س) در تأسیس و پایه‌ریزی اسلام، نقش حضرت فاطمه زهرا (س) از نظر علمی، عرفانی، تقوا و الگو بودن برای زنان و نقش حضرت زینب کبری (س) در تاریخ کربلا بسیار حائز اهمیت است. آنچه که برای ما مهم است؛ درس و دفاع از حق و حقانیت زنان است، زنان در مسائل سیاسی تاریخ تمدن اسلام نقش داشتند.

عضو شورای سیاستگذاری همایش بین‌المللی با بیان اینکه یکی از افراد کوچک در تاریخ انقلاب اسلامی است، چنین اظهار کرد: اگر از من سوال کنند که چه چیزی مهمترین نکته در تاریخ انقلاب اسلامی است، بنده به عنوان مهمترین نکته به جایگاهی که انقلاب اسلامی به زنان داده است اشاره خواهم کرد. در ایران پس از انقلاب اسلامی، خانم‌ها با حفظ تمام موازین شرعی در مهمترین جایگاه و سمت‌های سیاسی قرار گرفتند. جمع بین عدم گسیختگی خانوادگی و حفظ وحدت خانوادگی در کنار فعالیت‌های سیاسی کار بسیار مهم و جالب توجهی است که به نظر من از نقاط بسیار درخشان تاریخ انقلاب اسلامی ایران است.

وی تأکید کرد: در این همایش جایگاه زنان در تمدن‌های ایران و اسلام مورد گفتگو قرار می‌گیرند و زنان محدثه و متفکر و شعرا معرفی می‌شوند. همچنین جایگاه سیاسی، اجتماعی و اقتصادی زنان بعد از انقلاب اسلامی مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

رئیس گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم با بیان اینکه در دوران بحران جهانی کرونا هستیم، به پزشکان و پرستاران زنی که جان خودشان را فدا کردند، اشاره کرد و ایثار این بانوان در عرصه پزشکی در ایران و جهان را نمونه برشمرد.

 

روابط عمومی فرهنگستان علوم

 

منبع: مهر

1000 کاراکتر باقی مانده


IMAGE گفتگو با دکتر سیدمصطفی محقق داماد
اسلام و محیط زیست
IMAGE گفتگوی مهر با دکتر غلامرضا اعوانی
عدالت با رعایت حقوق متقابل مردم و حاکمیت ظهور می‌کند
IMAGE گفتگوی ایبنا با دکتر رضا داوری اردکانی
اصحاب ایدئولوژی فلسفه را آلوده به سیاست کردند
IMAGE گفتگوی ایبنا با دکتر غلامرضا اعوانی
فلسفه در غرب زنده است
IMAGE گفتگو با دکتر حسن تاج بخش
کتابخانه شکوفه‌زار دانشمندان است

جدید ترین تصاویر

02
سمینار نقش زنان در علم و فناوری در ایران_3
همایش گروه علوم انسانی
05