هفته دفاع مقدس را گرامی می داریم


 

آقای دکتر رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران و آقای دکتر وحید احمدی رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، با هدف توسعۀ همكاري‌هاي علمي، پژوهشي و اجرایی میان فرهنگستان و مرکز، تفاهم نامه همکاری امضاء کردند.

در جلسه ای که روز دوشنبه 1399.03.26، با حضور آقای دکتر رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران در محل مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور برگزار شد، تفاهم نامه ای با موضوع گسترش همکاری ­های علمی، پژوهشی و اجرایی با هدف توسعۀ علم و فناوری و ارتقاء سطح علمی و فرهنگی کشور در ارتباط با فعالیت­­ ها و مأموریت­ های طرفین منعقد شد.

در این جلسه آقای دکتر داوری اردکانی توجه به مشکلات و پرداختن به مسائل کشور را ضروری دانست و اظهار داشت: بی توجهی به مشکلات و مسائل مانعی برای توسعه است و با سیاست علم باید بتوانیم نیازهای کشور را مشخص کنیم. ایشان افزود: سیاستگذاری علم، هنر ترویج علم و به معنی آشتی دادن علم با جامعه است. رئیس فرهنگستان علوم ضمن اشاره به پیشنهاد مرکز برای همکاری مشترک با فرهنگستان، بر ضرورت این همکاری تأکید کرد و گفت: وظیفه مرکز تدوین سیاست علم است و فرهنگستان علوم که مجمع ممتازترین دانشمندان این کشور است و می تواند و باید مشاور دولت و وزارتخانه ها و سازمان ها در سیاستگذاری های علم و فناوری و فرهنگ باشد، می تواند با مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در تدوین سیاست علم همکاری کند.

آقای دکتر وحید احمدی در ادامه با تشکر از حضور آقای دکتر داوری اردکانی در مرکز تحفیقات سیاست علمی کشور، ضمن اشاره به بندهای تفاهم نامه گفت: هر دو مجموعه زمینه های فکری و برنامه ریزی بسیار خوبی دارند و با تجربه فرهنگستان و ساختار خوب مرکز کارهای خوبی صورت خواهد گرفت. ایشان در ادامه ضمن تأکید بر لزوم تشکیل کارگروه پیش بینی شده در تفاهم نامه، گفت: باید تلاش کنیم تا مفاد تفاهم نامه اجرایی شود. مشاور وزیر علوم در پایان به اهمیت سیاست علم اشاره کرد و گفت: علم بدون سیاست ابزاری بی اثر است. ما عالمان بزرگی داریم ولی چون سیاست علم نداریم بهره وری مناسب هم نداریم.

در ادامه نشست چند تن از معاونان و رؤسای گروه های مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور ضمن بیان دغدغه هایشان، سؤالاتی مطرح کردند که استاد داوری اردکانی به پرسش ها پاسخ داد.

در پایان جلسه تفاهم نامه همکاری به امضای آقای دکتر رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران و آقای دکتر وحید احمدی رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور رسید.

گفتنی است این تفاهم نامه در ۱۰ بند با محورهای همکاری مشترک در زمینۀ انجام طرح ­های پژوهشی، همکاری مشترک در زمینۀ ترویج دستاوردهای علمی از طريق انتشار مجلات، كتب و طرح ­ها؛ همکاری مشترک در زمینۀ پیشنهاد داور یا ناظر برای ارزیابی طرح ­ها؛ بهره ­مندی از ظرفیت علمی و توانمندی استادان و محققان فرهنگستان و مرکز در برگزاری مشترک همایش ­ها، نشست­ های علمی، کرسی­ های نظریه­ پردازی، میزهای تخصصی و کارگاه ­های تخصصی مرتبط؛ امکان دسترسی و تبادل اطلاعات علمی و پژوهشی مرتبط؛ همکاری مشترک در زمینۀ شناسایی وضع موجود و روند احتمالی تحولات علم و فناوری در جهان و ایران؛ همکاری مشترک در زمینۀ انتخاب الگوی آینده ­نگرانه جهت تعیین اولویت­ های ملّی علم و فناوری مبتنی بر نیازهای توسعه کشور؛ همکاری مشترک در زمینۀ تهیه و تدوین سیاست­ های توسعۀ علم و فناوری کشور؛ همکاری مشترک در زمینۀ پایش و ارزیابی وضعيت علم و فناوری كشور و همکاری مشترک در زمینۀ ارائه خدمات مشاوره ­ای تخصصیِ مورد نیاز طرفین و ... منعقد شده است.

 

گالری تصاویر

 

روابط عمومی فرهنگستان علوم

 

1000 کاراکتر باقی مانده


IMAGE گفتگو با دکتر سیدمصطفی محقق داماد
اسلام و محیط زیست
IMAGE گفتگوی مهر با دکتر غلامرضا اعوانی
عدالت با رعایت حقوق متقابل مردم و حاکمیت ظهور می‌کند
IMAGE گفتگوی ایبنا با دکتر رضا داوری اردکانی
اصحاب ایدئولوژی فلسفه را آلوده به سیاست کردند
IMAGE گفتگوی ایبنا با دکتر غلامرضا اعوانی
فلسفه در غرب زنده است
IMAGE گفتگو با دکتر حسن تاج بخش
کتابخانه شکوفه‌زار دانشمندان است

جدید ترین تصاویر

07
دیدار جمعی از اهالی فرهنگ و هنر با رئیس فرهنگستان علوم_9
03
دکتر سعید سهراب پور