بیست و نهمین جلسه هیأت امنای فرهنگستان های جمهوری اسلامی ایران پیش از ظهر امروز سه شنبه 3 دی 1398 به ریاست آقای دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری و رئیس هیأت امنای فرهنگستان های کشور برگزار شد. در این جلسه که وزرای علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، رؤسای 4 فرهنگستان کشور، رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور، معاون حقوقی رئیس جمهور، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، نمایندگان فرهنگستان ها (اعضای حقیقی هیأت امنا)، دبیر هیأت دولت، دبیر هیأت امنا و دبیران 4 فرهنگستان حضور داشتند، آقای دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به وجود استادان ممتاز و برتر در فرهنگستان های کشور گفت: فرهنگستان های کشور با برخورداری از ظرفیت های علمی فراوان و بهره مندی از استادان و نخبگان کشور، می توانند در شناسایی و رفع چالش های اصلی کشور مشارکت جدی داشته باشند و به دولت کمک کنند. معاون اول رییس جمهور با اشاره به برگزاری جلساتی با حضور روسای ۱۳ دانشگاه بزرگ و برتر کشور در خصوص چالش های اصلی پیش رو خاطر نشان کرد: پس از برگزاری این جلسات، کارگروه هایی با عضویت نمایندگان و اساتید این دانشگاه ها تشکیل شد و این کارگروه ها نشست هایی را در خصوص موضوعات و مسائل مختلف برگزار کردند و راهکارهایی را نیز برای برون رفت از مشکلات پیش روی کشور به دولت پیشنهاد داده اند. رئیس هیأت امنای فرهنگستان ها افزود: ظرفیت گسترده علمی موجود در فرهنگستان های کشور ایجاب می کند که اساتید و نخبگان فعال در این فرهنگستان ها نیز در تدوین راهکارهای برون رفت از مشکلات پیش روی کشور مشارکت جدی تر داشته و پیشنهادات خود را به دولت ارائه دهند. دکتر جهانگیری در ادامه این جلسه با اشاره به شرایط سخت بودجه دولت و اینکه وضعیت بودجه دولت از دوران دفاع مقدس نیز سخت‌تر است، گفت: ممکن است برخی نهادها و مراکز نظیر فرهنگستان های کشور احساس کنند که دولت در تخصیص بودجه، توجه کافی را به آنها ندارد اما با توجه به کاهش درآمدها و محدودیت های فراوان بودجه دولت، تقریباً تمامی دستگاه ها و سازمان ها با کمبود بودجه مواجه هستند که امیدوارم دولت بتواند با بکارگیری روش های مناسب، وضعیت بودجه را بهبود بخشیده و سهم بودجه فرهنگستان های کشور را افزایش دهد. معاون اول رییس جمهور در عین حال ضمن تاکید بر این نکته که موضوع بودجه عمومی دولت و موضوع اقتصاد دو موضوع مهم هستند، تصریح کرد: به رغم آنکه بودجه دولت به دلیل کاهش درآمدهای نفتی وضعیت خوبی ندارد اما بحمدلله با صبوری و بزرگی مردم و تلاش مدیران کشور و همت بخش خصوصی، اقتصاد کشور با وجود کارشکنی ها و دشمنی های آمریکا سرپا ایستاده است و سیاست های آمریکایی ها برای فروپاشی اقتصاد ایران با شکست مواجه شده که بیانگر ظرفیت های بالا و توانمندی اقتصاد کشور است.

در ادامه جلسه آقای دکتر سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با اشاره به اینکه در فرهنگستان های کشور شرایط گفتگو میان نخبگان و استادان رشته های مختلف دانشگاهی از استان های مختلف کشور وجود دارد، گفت: امکان گفتگوهای بین رشته ای در فرهنگستان های کشور فرصتی است که زمینه را برای مشارکت فرهنگستان ها در حل ابرچالش های کشور فراهم می کند.

در بیست و نهمین جلسه هیأت امنای فرهنگستان ها، آقایان دکتر رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم، دکتر غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، دکتر سیدعلیرضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی و اسماعیلی سرپرست فرهنگستان هنر، هر کدام گزارشی از عملکرد فرهنگستان خود ارائه کردند و به تشریح برنامه های ۵ ساله فرهنگستان ذی ربط، منطبق با برنامه ۵ ساله توسعه کشور پرداختند.

 

 

در ادامه نشست، گزارش های حسابرسی و صورت های مالی سال ۹۷ فرهنگستان های کشور مورد بررسی قرار گرفت و به تصویب رسید. در این نشست همچنین بودجه تفصیلی سال ۹۸ فرهنگستان ها که به تایید سازمان برنامه و بودجه رسیده بود تصویب شد و ساختار سازمانی فرهنگستان هنر نیز با ۱۳۰ پست سازمانی به تصویب رسید. در این جلسه همچنین با واگذاری ساختمان نیمه تمام مرکز همایش های فرهنگستان ها به موزه علم و فناوری وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای مدت ۲۰ سال موافقت شد. اصلاح ماده ۲۵ آئین نامه مالی و معاملاتی فرهنگستان ها و تصویب تعدادی از پیشنهادهای اداری و مالی و حوزه پشتیبانی فرهنگستان ها از دیگر تصمیمات این جلسه بود.

 

منبع: پایگاه اطلاع رسانی دولت

 

گالری تصاویر

 

روابط عمومی فرهنگستان علوم

 

adidas

1000 کاراکتر باقی مانده


IMAGE گفتگوی ایبنا با دکتر رضا داوری اردکانی
اصحاب ایدئولوژی فلسفه را آلوده به سیاست کردند
IMAGE گفتگوی ایبنا با دکتر غلامرضا اعوانی
فلسفه در غرب زنده است
IMAGE گفتگو با دکتر حسن تاج بخش
کتابخانه شکوفه‌زار دانشمندان است
IMAGE گفتگوی انجمن اندیشه و قلم با دکتر رسول جعفریان
مدافع اصل علم هستم
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمدرضا اسلامی
دولت از افراد دارای نبوغ حمایت کند

جدید ترین تصاویر

04
گرامیداشت روز مهندسی
15
11