فرا رسیدن اربعین حسینی را تسلیت عرض می کنیم


 

وزیر بهداشت گفت: معتقدم که فرهنگستان ها به عنوان اتاق فکر کشور می توانند برای تدوین نقشه راه اجرایی کشور گام بردارند البته در طول سالهای گذشته، فرهنگستان ها نتوانسته اند این نقش را ایفا کنند یا به کار گرفته نشده اند.
 
به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی در پنجمین همایش گرامیداشت روز جهانی آینده "ضرورت آینده نگری در نظام تصمیم گیری" که در فرهنگستان علوم برگزار شد، بر ضرورت تقویت فرهنگستان ها در کشور تاکید کرد و گفت: باید به ارتقای جایگاه فرهنگستان ها کمک کنیم و ظرفیت دولت ها باید از این مجموعه ها استفاده بیشتری کنند.
 
وی تصریح کرد: همیشه بر مبنای مشکلات روز تصمیم می گیریم حتی در نظام برنامه ریزی کلان کشور متاسفانه این گرفتاری را داریم. قبل از انقلاب اسلامی، 5 برنامه توسعه و بعد از انقلاب 6 برنامه توسعه در کشور اجرا شده اما در این برنامه ها، جایگاه انسان توسعه یافته را به خوبی در نظر نگرفته ایم. چون اقتصاددانان را دور هم جمع کرده و میزان نفت و میعانات گازی را حساب کردیم و برای آن برنامه توسعه نوشته ایم.
 
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: امروز در ادبیات توسعه اعتقاد دارند که انسان ابزار توسعه نیست بلکه انسان توسعه یافته، هدف غایی توسعه است و مشکلی که در جهان امروز داریم، توسعه نیافتگی نیروی انسانی است. در تعاریف توسعه که شنیده ایم یکی از زیباترین تعاریف این است که توسعه به معنی تبدیل نیروی انسانی به سرمایه انسانی است و سرمایه انسانی از مسیر آموزش و پژوهش ایجاد می شود.
 
دکتر نمکی گفت: آینده پژوهی و آینده نگری نظام سلامت باید در حوزه های آموزش، پژوهش، بهداشت و درمان باشد. در حوزه آموزش پزشکی به عنوان یکی از افرادی که در طراحی جدایی آموزش پزشکی از غیرپزشکی و ایجاد دانشگاه های علوم پزشکی نقش داشته ام می دانستیم که با پزشک به عنوان اولین برخورد با بیمار نمی توانیم خدمات مراقبت های اولیه بهداشتی را توسعه دهیم و به همین دلیل به آموزش بهورزان پرداختیم.
 
وی با اشاره به ساخت 8 هزار خانه بهداشت در طول سه سال در دهه 60 در کشور، افزود: امروز خوشبختانه تعداد خانه های بهداشت کشور به 18 هزار باب رسیده است و آن زمان اولین تماس با ادغام 8 حرکت مراقبت های اولیه بهداشتی در نظام شبکه با بهورزان آغاز شد.
 
وزیر بهداشت اضافه کرد: خوشبختانه امروز در تمام نقاط کشور، به حضور پزشکان خارجی نیاز نداریم و نیروهای تربیت شده به ارائه خدمات به مردم می پردازند و هیچ بیماری به خارج از کشور اعزام نمی شود و حتی بیماران خارجی را در کشور درمان می کنیم که دستاورد بسیار بزرگی است اما آیا در حوزه آموزش پزشکی، راه درستی در پیش گرفته ایم؟ خیر.
 
دکتر نمکی ضمن انتقاد از تربیت زیاد نیروهای تخصصی و فوق تخصصی و طولانی بودن مدت تحصیل در رشته های علوم پزشکی، گفت: نیروهای تربیت شده در کشور در حوزه علوم پزشکی متاسفانه متناسب با نیازهای نظام ارائه خدمت نیستند بلکه باید بدانیم چه کسی را با چه سطحی از مهارت برای کدام جایگاه ارائه خدمت در چه زمانی توسط چه کسی در کجا و با چه هزینه ای می خواهیم تربیت کنیم که پاسخ این سوالات را به دقت نمی دانیم.
 
وی یادآور شد: متاسفانه آموزشگاه های بهورزی در کشور را تعطیل کرده ایم و دکترای پرستاری با هزینه سنگین تربیت می کنیم. 7 هزار تخت بیمارستانی جدید داریم که پرستار مورد نیاز آن وجود ندارد و این یعنی استفاده درست و عادلانه از منابع محدود برای تربیت نیروها نشده است.
 
وزیر بهداشت یکی از مشکلات حوزه آموزش را عدم آشنایی دانشجویان علوم پزشکی با دیرینه فرهنگی کشور دانست و گفت: زمانی بر روی ریشه کنی یک کرم خاص کار می کردم که به ژنو سفر کردم و مدیر دپارتمان یکی از بخش های سازمان ملل، فردی آمریکایی بود که شعری از سعدی را به فارسی و انگلیسی در اتاقش نصب کرده بود و معتقد بود که سعدی اولین نفری بود که اسم بیماری رشته ای را آورده است. 
 
دکتر نمکی گفت: متاسفانه دانشجویان ما طبیب می شوند اما حکیم نمی شوند و این ضعف بزرگی است که آمیزه ای از فرهنگ و طب نداریم. 32 سال پیش برنامه ای برای پزشکی جامعه نگر نوشتیم که دوباره به جریان می اندازیم که پزشکان به جای تربیت بیمارستان محور، جامعه محور و دندانپزشکان به جای یونیت محور، جامعه محور تربیت شوند.
 
وی تاکید کرد: باید دیوارهای بتنی بین دانشگاه های علوم پزشکی و جامعه و مردم را برداریم و اگر خواستیم به آینده نگاهی کنیم، باید آموزش را جامعه محور کنیم.
 
وزیر بهداشت با اشاره به دستاوردهای بزرگ بهداشتی و درمانی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: شاخص هایی مانند مرگ و میر مادران باردار، نوزادان و کودکان کاهش قابل توجهی یافت به گونه ای که توانستیم در بین 23 کشور شرق مدیترانه رتبه اول را بدست بیاوریم و یا در پوشش واکسیناسیون و مراقبت از گروه های هدف مانند مادران و کودکان، دستاوردهای ارزشمندی داشته ایم.
 
دکتر نمکی خاطرنشان کرد: 28 سال پیش می دانستم وقتی توانسته ایم بیماری های واگیردار را کنترل کنیم، باتلاق جدیدی به نام بیماری های غیرواگیر پیش روی ما باز خواهد شد و همان زمان اداره کل بیماری های غیرواگیر در وزارت بهداشت را راه اندازی کردم اما بعد از ما، این دفتر بسته شد و امروز بیماریهای فشار خون، دیابت، چاقی، بیماری های قلبی و عروقی و نیز حوادث جاده ای را نمی توانیم در وزارت بهداشت به تنهایی کنترل کنیم. 
 
وی یکی از مهمترین راه های کنترل بیماری های غیرواگیر را تقویت مشارکت گسترده درون بخشی و بیرون بخشی عنوان کرد و افزود: زمانی می توانیم از دیابت، دیابت و چاقی پیشگیری کنیم که شیوه زندگی مردم را از محیط هایی مانند مدرسه تغییر دهیم و بهترین مجموعه برای کنترل و پیشگیری از بیماری های غیرواگیر، مدرسه و آموزش و پرورش است چون می توانیم در کنار احترام به مردم، قانون مداری، ورزش و شیوه زندگی صحیح را به مردم بیاموزیم.
 
وزیر بهداشت با بیان اینکه سرمایه های کشور روی نیمکت های مدارس نشسته اند، گفت: مشارکت بین بخشی اولین گامی است که باید در نظام سلامت برداریم تا شیوه زندگی مردم تغییر پیدا کند. طوفان های سنگینی در حوزه سلامت مانند سالمند شدن جمعیت، سلامت مردان، بهداشت روان، خشونت، طلاق، بزهکاری، آسیب های اجتماعی و وضعیت سلامت در مناطق حاشیه شهرها را در پیش داریم که باید با نگاه آینده پژوهی به آن بپردازیم.
 
دکتر نمکی افزود: مسائل مربوط به حاشیه شهرها باید جدی گرفته شود و از صاحب نظران، فرهنگستان ها و دانشگاه ها تقاضا می کنم که برای بهبود شرایط حاشیه شهرها که نمی توان برای همه آنها یک برنامه واحد اجرا کرد، به کمک دولت و وزارت بهداشت بیایند.
 
وزیر بهداشت از پزشکی خانواده، استقرار نظام ارجاع، توسعه گایدلانها یا راهنماهای بالینی، تکمیل پرونده الکترونیک سلامت و تغییر نظام پرداختی حوزه سلامت به عنوان برنامه های آینده وزارت بهداشت یاد کرد.
دکتر نمکی در پایان یادآور شد: امروز مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت، از سایر مولفه ها قوی تر و مهم تر هستند که فرهنگستان علوم در این زمینه می تواند کمک زیادی به وزارت بهداشت کند و طرح های پژوهشی در این زمینه را حمایت می کنیم.

1000 کاراکتر باقی مانده


IMAGE گفتگوی روزنامه اعتماد با دکتر رسول جعفربان
سیاست زدگی آفت تاریخ و تمدن
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر امین علیزاده
یک عمر در خدمت آبادانی کشور
IMAGE گفتگوی روزنامه ایران با دکتر عباس منوچهری
کارایی علم سیاست در جامعه
IMAGE گفتگوی ایرنا با دکتر جواد فیض
ایده های نو در حوزه علمی خریدار ندارد
IMAGE گفتگوی رادیو با دکتر محمد شاهدی
مدیریت نادرست در مصرف آب های زیرزمینی

جدید ترین تصاویر

دیدار جمعی از اهالی فرهنگ و هنر با رئیس فرهنگستان علوم_10
دیدار رئیس آکادمی علوم لهستان با رئیس فرهنگستان علوم_5
98-2-26
یکصد و بیست و چهارمین جلسه مجمع عمومی_1