رییس گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران گفت: نظر قرآن مجید به طبیعت و به جهان که نگاه اختصاصی اسلامی است، اینگونه است که خدا جدای از جهان نیست. آیتالله دکتر سیدمصطفی محقق‌داماد، رییس گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم ایران در سخنرانی خود در هفتمین دور گفت‌وگوی دینی ایران و کره‌جنوبی گفت: نظری که قرآن مجید به طبیعت و به جهان دارد، نگاه اختصاصی اسلامی است. اینگونه که خدا جدای از جهان نیست.

وی افزود: خدای برون‌جهانی در قرآن مجید استفاده نمی‌شود و در اسلام، خدا جدای از جهان نیست. همچنین جهان از نظر قرآن آیت حق است و «آیه» به معنای نبوغ حق است و نه به معنای نشانه. در این نظر اسلامی، طبیعت، خدا را می‌نمایاند و خدا در طبیعت، خودش را نشان می‌دهد.

دکتر محقق‌داماد تأکید کرد: نگاه به خدای جدای از جهان، مشکلی است برای بشریت. حتی نظریه تکامل که مطرح شد و در آن خدا انکار شد، به خاطر آن نگاه بود؛ نگاه به خدای جدای از جهان.

این اندیشمند کشورمان در ادامه سخنانش با اشاره به کتاب «ذهن و جهان» گفت: این نگاه، یعنی خدا جدای از جهان نیست؛ تمام تئوری تکامل را باطل می‌کند. حالا اگر طبیعت نمود حق و نشان‌دهنده حق باشد؛ طبیعت برای ما مقدس است؛ چون جلوه حق است.

وی افزود: یک مؤمن خداپرست، طبیعت را که نگاه می‌کند، گویی در آن، صورت حق را می‌بیند، کوه و صحرا و دریا و هر جا را می‌بیند، نگاهش یک نگاه قدسی است و نگاهی که فلاسفه و حکمای اسلامی دارند، به مراتب نگاه زیباتر و مهربان‌تری است. اگر اینطور نگاه کنیم دیگر مخرب و مفسد در طبیعت نخواهیم بود.

آیت الله محقق‌داماد تأکید کرد: بشریتی که خود را به جای خدا نشانده و چنگال بر صورت طبیعت زده، طاقت نفس کشیدن را از خودش سلب کرده است.

رییس گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم ایران در پایان سخنانش اظهار کرد: پیغمبر زمین را اینطور معرفی کرده است؛ زمین سجده‌گاه بشر و طاهر و پاک است و نباید زمین را آلوده کنیم. این نگاه دین اسلام به محیط زیست است.

دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با کنفرانس ادیان برای صلح کره‌جنوبی با عنوان «دین و محیط زیست» در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

Nike

1000 کاراکتر باقی مانده


IMAGE گفتگوی روزنامه ایران با آیت الله دکتر محقق داماد
در میان مردم باشیم و حرفشان را بشنویم
IMAGE گفتگوی ایران با دکتر داوری اردکانی؛
باید به سخن مردم گوش دهیم
IMAGE گفتگوی مهر با دکتر داوری اردکانی؛
گوش دادن به ندای هستی
IMAGE گفتگوی مهر با دکتر حمیدرضا پوراعتماد
اهمیت علوم شناختی
IMAGE گفتگوی روزنامه اعتماد با دکتر رسول جعفربان
سیاست زدگی آفت تاریخ و تمدن
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر امین علیزاده
یک عمر در خدمت آبادانی کشور

جدید ترین تصاویر

گرامیداشت روز مهندسی
دیدار جمعی از اهالی فرهنگ و هنر با رئیس فرهنگستان علوم_6
06
15