مراسم روز گرامیداشت ابوریحان بیرونی و تجلیل از پژوهشگران جوان برجسته رشته های علوم پایه کشور روز پنجشنبه 30 خرداد در فرهنگستان علوم برگزار می شود


 

آقای دکتر محمد فرهاد رحیمی استاد فیزیک دانشگاه فردوسی مشهد و همکار مدعو شاخه فیزیک گروه علوم پایه فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران دار فانی را وداع گفت. فرهنگستان علوم ضایعه درگذشت این استاد فقید را به اعضای فرهنگستان، جامعه علمی و دانشگاهی کشور بخصوص استادان و دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد و به خانواده ایشان تسلیت می گوید و از درگاه باریتعالی برای شادروان آقای دکتر محمد فرهاد رحیمی علو درجات مسألت دارد.

دکتر محمد فرهاد رحیمی در اول فروردین سال 1324 در مشهد چشم به جهان گشود . پدرش مدتی رئیس کارگزینی فرهنگ (آموزش و پرورش فعلی) بود . ایشان کتابخانه فرهنگ (معروف به شریعتی) را تاسیس کرد . مادرش نیز دبیر دبیرستان های مشهد بود و دروس فقه و ادبیات فارسی را تدریس می کرد و مدتی ریاست دبیرستان ایران دخت را عهده دار بود . ایشان پرورشگاه حمید صفوی را نیز تاسیس کرد . 
دکتر رحیمی دوران ابتدایی و متوسطه را در زادگاهش سپری کرد و در سال 1342 در رشته ریاضی فیزیک دانشگاه فردوسی مشهد به تحصیل پرداخت و پس از دو سال کار در آزمایشگاه دانشگاه در سال 1346 جهت ادامه تحصیل در مقاطع عالیه به فرانسه مهاجرت کرد . مقطع فوق لیسانس را در زمینه حفاظت در مقابل اشعه در معادن عمیق اورانیوم و دکترا را در زمینه شکافت هسته اتم در انرژی های بالا به تحقیق پرداخت و در سال 1352 پس از کسب مدرک دکترای فیزیک هسته ای از استراسبورگ فرانسه به ایران بازگشت. پس از 2 سال تدریس در دانشگاه اهواز به دلیل فوت مادر و تنها بودن پدر و خواهر به دانشگاه فردوسی منتقل شد. 
ایشان مجددا جهت کسب مدرک دکترای علوم در رشته فیزیک ذرات بنیادی به فرانسه رفت. پس از اخذ دکترا در این رشته در سال 1362 به ایران بازگشت و از آن پس به عنوان عضو هیأت علمی به تدریس در دانشگاه فردوسی مشغول شد.
دکتر رحیمی به دلیل ایجاد فیزیک سراها در کشور برنده اولین جایزه ترویج علم شد. ایشان سال ها با شاخه فیزیک فرهنگستان علوم همکاری داشت و در جلسات هم اندیشی و سمینارهای فرهنگستان با ارائه مقاله و سخنرانی مشارکت می کرد. مرحوم آقای دکتر رحیمی همچنین بخشی از کتابخانه تخصصی شخصی خود را به کتابخانه فرهنگستان علوم اعطاء کرده است.

روانش شاد و برخوردار از رحمت حق باد!

 

روابط عمومی فرهنگستان علوم

1000 کاراکتر باقی مانده


جدید ترین تصاویر

چهارصد و هشتاد و ششمین جلسه شورای علمی_3
04
گرامیداشت روز کشاورزی
محسن مشکوة