آیت الله دکتر سیدمصطفی محقق داماد رئیس گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران در نامه ای به پاپ فرانسیس ضمن اشاره به عهدشکنی دولت امریکا و نیز اعمال تحریم های ظالمانه توسط رئیس جمهور آمریکا علیه ملت ایران، اظهار داشت که انتظار می رود که نسبت به ستمی که از سوی رئیس یک کشور بزرگ مسیحی بر ملت ایران می رود، بی تفاوت نباشد. 

متن نامه آیت الله محقق داماد بدین شرح است:

سوم نوامبر 2018

باسمه تعالی

حضرت عالیجناب پاپ فرانسیس

تا آنجا که ما از تعلیمات حضرت مسیح(س) پیامبر بزرگ خداوند اطلاع داریم مسیحیت با خدمت به انسانها آمیخته است. بنابراین از آن مقام مقدس به عنوان پیشوای مسیحیان جهان انتظار می­رود که نسبت به ستمی که از سوی رئیس یک کشور بزرگ مسیحی بر ملت ایران می­رود، بی­تفاوت نباشند.

عالیجنابا

دولت ایران به نمایندگی از ملت، قراردادی با رییس وقت دولت امریکا منعقد کرد. این قرارداد مورد تصویب نمایندگان مردم در مجلس شورا قرار گرفت. به گواهی سازمان جهانی انرژی اتمی، از سوی ایران هیچگونه تخلفی در پای بندی به این پیمان دیده نشده است. اما با کمال تأسف رئیس­جمهور فعلی کشور آمریکا یکجانبه مرتکب عهدشکنی شده است. اصل وفای به عهد اصلی است که مورد احترام و تأکید همه ادیان و خردمندان جهان است. علاوه بر عهدشکنی تصمیمات حادی علیه ایران که مستقیماً سختی آنها متوجه ملت و مردم ایران می­گردد، اتخاذ نموده است. رنجی که مردم ایران از ناحیه تحریم­ها متحمل خواهند شد بر هیچ کس پوشیده نمی­باشد و صرفاً محدود به غذا و دارو نمی گردد و بر سراسر زندگی روزمره مردم مؤثر است.

کدام وجدان انسانی می­ پذیرد و می­ تواند تحمل کند که کودکان، سالخوردگان، مستمندان، زنان باردار و بسیاری گروه­ های مشابه ضعیف و ناتوان که از نظر موازین انسان­ دوستانه همواره باید مورد محبت دیگر انسان­ها قرار گیرند در این­گونه تصمیمات غیر انسانی دچار سختی شوند و شاید به علت کمبود وسائل و امکانات جان خود را از دست بدهند؟ با کمال تأسف این تصمیمات از سوی رئیس کشوری انجام می­ گیرد که اکثریت قاطع مردم آن مفتخر به پیروی از عیسا مسیح(س)، پیامبر صلح، دوستی و مبشر محبت و عشق به انسان­ها می­ باشند. تأسف بالاتر آنکه این تصمیمات تلخ و ناگوار در زمانی صورت می­ گیرد که شخصی مانند حضرتعالی پیشوائی مسیحیان جهان را برعهده دارید و مورد احترام پیروان سایر ادیان نیز می ­باشید.

عالیجنابا

اینجانب به عنوان یکی از معلمین دینی که مفتخر به همکاری با آنجناب در پژوهش ­های گوناگون هستم از پیشگاه آن مقام مقدس استدعا دارم که به هر طریق ممکن در این امر مداخله و ارشادات لازم را مبذول فرمایید.

با احترام - سیدمصطفی محقق­ داماد­

رییس بخش مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم ایران

 

منبع: خبرگزاری مهر

1000 کاراکتر باقی مانده


جدید ترین تصاویر

گرامیداشت روز کشاورزی
دیدار جمعی از اهالی فرهنگ و هنر با رئیس فرهنگستان علوم_5
گرامیداشت روز مهندسی
آقای دکتر مهدی محقق