به مناسبت سالروز تاسیس جهاد سازندگی و همزمان با روز جهانی بیابان زدایی نشست علمی گرد و غبار چالش ­ها و راهکار­ها در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران به همت حوزه معاونت پژوهش و فناوری و همکاری مرکز مطالعات علم و فناوری فرهنگستان علوم برگزار شد. در این نشست یک روزه علمی، مسئله گرد و غبار، چالش ­ها و راهکارهای مقابله با بیابان زدایی و پدیده گرد و غبار در ایران و جهان توسط کارشناسان داخلی و خارجی مورد بررسی قرار گرفت که جمع­ بندی نهایی نشست به شرح ذیل است:

 1. توجه دانشگاه به بین رشته ­ای بودن گرد و غبار در بازنگری و برنامه ­ریزی ­های درسی نظام آموزش عالی.
 2. تربیت نیروهای انسانی متخصص در زمینه گرد و غبار در دانشگاه.
 3. توجه دانشگاه به گسترش مرزهای دانش و ارایه دستاوردها و ...
 4. مسئولیت اجتماعی دانشگاه در برابر پدیده گرد و غبار و کمک­ های فکری به سازمان­ های اداری و اجرایی از جمله سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل­ ها و مراتع و آبخیزداری کشور.
 5. تهیه بانک اطلاعاتی از متخصصین داخلی و بین ­المللی به منظور تشکیل کمیته­ های تخصصی و میزگردهای علمی.
 6. گرد و غبار یک چالش قطعی است که در سطوح ملی و منطقه­ ای و بین المللی مطرح می­ باشد.
 7. عوامل اصلی گرد و غبار عبارتند از تغییر اقلیم و خشکسالی، عوامل انسانی در تخریب اکوسیستم، سوءمدیریت در منابع آب و ...
 8. عدم تخصیص اعتبار کافی و نیز ارتباط نه چندان مناسب در سطح منطقه­ ای و بین ­المللی.
 9. امکانات داخلی محدود است و در سطح منطقه ­ای و جهانی عدم همکاری وجود دارد.
 10. راهکارهای کوتاه مدت و میان مدت مقابله با پدیده گرد و غبار عبارتند از: حفاظت فردی جهت کاهش آسیب­ های مربوط به سلامت، منشایابی گرد و غبار، اثرات تغییر اقلیم در گردو غبار، اثرات کشاورزی ناپایدار در تولید بیابان، اثرات استفاده از آب ­های نامتعارف، اثرات عدم توجه به بین رشته­­ ای بودن گرد و غبار از جمله آثار اقتصادی- اجتماعی، سلامت انسان.
 11. راهکارهای دراز مدت عبارتند از توجه به توسعه پایدار در عرصه ­های منابع طبیعی و محیط زیست و توجه به چالش­ ها، راهکارها، امکانات و ممکنات، شاخص­ ها و راهکارها و چگونگی کمک به رفع مشکل.
 12. تلاش مرکز مطالعات علم و فناوری وابسته به فرهنگستان جمهوری اسلامی ایران در جهت کاهش واگرایی مابین نظام دانایی محور و نظام تصمیم ­گیری و جلوگیری از پشت به هدف قدم برداشتن.
 13. مطالعه و روش شناسی چگونگی انتقال مفاهیم و راهکارهای مقابله با تولید گرد و غبار به زبان­ های عامه مردم، حکومت مردان و تصمیم ­گیران و محققان و کارشناسان اهل فن.
 14. استمرار برگزاری تخصصی ­تر همایش ملی و بین ­المللی گرد و غبار با همکاری مرکز مطالعات علم و فناوری فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران و معاونت پژوهشی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران.

1000 کاراکتر باقی مانده


جدید ترین تصاویر

دکتر رسول جعفریان
07
سمینار نقش زنان در علم و فناوری در ایران_2
98-2-26